Vizitky hlavních kandidátů ve Varech. Co slibují?

ČTK ČTK
28. 9. 2010 18:57
Mezi svými hlavními cíli jmenují opravy silnic či výstavbu levných bytů

Karlovy Vary - V Karlových Varech hodlají prosazovat lídři z kandidátek nejsilnějších politických stran opravy silnic, iniciovat výstavbu dostupných bytů pro mladé či zastavit pokles počtu obyvatel krajského města.

To ale za předpokladu, že získají v komunálních volbách tolik hlasů, aby jim vynesly místa na magistrátu. Naděje na dobré výsledky si dělá mimo ODS a ČSSD i Karlovarská občanská alternativa (KOA) nebo Strana zelených.

Zde jsou vizitky nejsilnějších kandidátů, tak jak je sestavila ČTK na základě ankety:

Co považujete za hlavní úkol pro město v novém období, jak jej chcete dosáhnout?

Tomáš Hybner (ČSSD): Mezi priority patří výstavba nových bytů s podílem města, které díky jeho podpoře budou levnější, než je současná komerční nabídka. Dalším naším cílem bude rozšíření WI-FI připojení na internet po celém městě zdarma.

Petr Kulhánek (KOA): Chceme vrátit na magistrát slušnost a obnovit důvěru občanů a jejich zájem o věci veřejné. Dále řešit neutěšenou situaci městských financí, napravit katastrofální stav komunikací a zastavit pokles obyvatel města.

Werner Hauptmann (ODS): Je třeba zprůhlednit výběrová řízení městských zakázek tím, že umožní účast občanů v komisích. Usilujeme o lepší komunikaci strážníků s obyvateli. Zasadíme se o konečný zápis na seznam historického dědictví UNESCO a podporu tradičního lázeňství.

Štěpánka Bergerová (SZ): Hlavním úkolem je navrácení důvěry občanů ve volené zastupitele a rozhodovací orgány města. S tím přímo souvisí boj proti korupci, průhlednost veřejných zakázek a omezení hazardu.

Do čeho chcete nejvíce investovat a kde na to chcete získat prostředky? Budete ochoten kvůli tomu město zadlužit?

Tomáš Hybner (ČSSD): Do stavby bytů. Město díky hospodaření v minulých letech není zatíženo nijak výrazným dluhem vzhledem ke svému majetku, rozvoji a penězích na účtech. Naše budoucí kroky zadlužování města určitě neprohloubí.

Petr Kulhánek (KOA): Do rekonstrukce škol, obnovy vozového parku MHD a do domova pro seniory. Eliminovat chceme nadstandardní investice jako lanovka a sjezdovka do doby, než budou základní funkce města v odpovídajícím stavu. Určitě bychom neměli zvyšovat dluhové zatížení města. To však nevylučuje v době, kdy se splácením starých dluhů zatížení sníží, použití nových úvěrových zdrojů.

Werner Hauptmann (ODS): Investice musí jít do obytné a okrajové čtvrti města, kde budeme pokračovat v revitalizaci sídlištních území. Na druhé straně je lázeňské území, kde je nutné investovat do oprav památek, do údržby kolonádních prostor a lázeňských parků. Budeme zdravě hospodařit s rozpočtem, v němž prostředky na investice jsou, a s minimálním zadlužováním. Dokážeme získávat finanční zdroje z nejrůznějších dotačních titulů.

Štěpánka Bergerová (SZ): Investovat chceme adekvátně s ohledem na příjmy. Vzhledem k tomu, že město je již zadlužené hlavně kvůli stavbě multifunkční arény, považujeme další zadlužování za kontraproduktivní. Město by se mělo věnovat spolupráci s podnikateli a vytváření společných PPP projektů, ze kterých by vycházelo se ziskem.

Počítáte s privatizací obecního majetku?

Tomáš Hybner (ČSSD): V minulosti jsme příliš městský majetek nerozprodávali a nedomnívám se, že bychom s tím měli začínat. Dokončit ovšem chci prodej městských bytů jejich obyvatelům a rovněž odprodat zahrádky jejich současným nájemcům.

Petr Kulhánek (KOA): V nakládání se zbytky ještě prodejného obecního majetku bychom měli být maximálně obezřetní. Město by mělo prodat pouze majetek, který je pro něj trvalou přítěží a nemá pro něj ani do budoucna uplatnění.

Werner Hauptmann (ODS): Významná část obecního majetku již byla v minulosti privatizována. Musím říci, že vyhovujeme tisícům žádostí našich občanů o odkupy pozemků a jiných majetků. V tomto trendu budeme i nadále vstřícně pokračovat. Dovedu si ale představit představit nastartování privatizace Alžbětiných lázní.

Štěpánka Bergerová (SZ): Jakémukoliv případnému prodeji by měla předcházet ekonomická analýza, na kolik je privatizace pro město přínosem a jestli k ní vůbec přikročit.

S jakou stranou či koalicí budete ochotni po volbách spolupracovat, s jakou nikoliv?

Tomáš Hybner (ČSSD): Koalice se, jak známo, uzavírají až po volbách podle konkrétních výsledků, jak je určí voliči. Pozitivně nebo negativně se nyní vymezovat vůči jednotlivým stranám nebudeme.

Petr Kulhánek (KOA): Karlovarská občanská alternativa se profiluje jako subjekt pravého středu, tomu odpovídají i naše preference. V současnosti se téměř vůči nikomu, s výjimkou KSČM a Dělnické strany, nevymezujeme.

Werner Hauptmann (ODS): V žádném případě nebudeme vytvářet koalici s KSČM. Na druhé straně si dovedu představit koaliční model podobný republikovému, tedy pravicové koaliční spojení.

Štěpánka Bergerová (SZ): Vyjednávání se budou odvíjet od konkrétních výsledků voleb. Proto je jakákoliv spekulace s kým ano a s kým ne nyní předčasná. Nejblíže máme ke Karlovarské občanské alternativě.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy