Brno - Nejlepším energeticky úsporným projektem v Česku je nápad Zdeňka Halíka z Boršic u Blatnice v Jihomoravském kraji. Halík svůj rodinný dům bude vytápět peckami ze švestek, které zpracovává v pálenici.
Typicky jihomoravský nápad získal ve čtvrtek večer v Brně ocenění Energy Globe Award a bude zemi reprezentovat na světovém finále prestižní soutěže. Vítěz zabodoval v konkurenci 276 přihlášených projektů.
Mimochodem, pecky představují příklad biomasy použitelné k vytápění. Čili například takto by mohla znít odpověď na dotaz Jana Krause v pořadu Uvolněte se, prosím. "Co mám na tu lopatku dát a šoupnout do kotle na biomasu?" v dnes již legendárním díle s Kateřinou Jacques.
Oceněny i haléře pro Kongo či Národní divadlo
O ocenění v kategoriích Země, Oheň, Voda, Vzduch, Mládež, Obec a Kutil bojovaly radnice, školy i firmy. Vítěze jednotlivých sekcí vybrala porota, absolutního vítěze pak zvolili lidé v sále přímo během předávacího večera.
Originální nápad Zdeňka Halíka vyhrál v kategorii Země. Jeho topení automatickým kotlem na biomasu je komfortní a svou čistotou srovnatelné s plynovým vytápěním.
V kategorii Voda byly oceněny vodárenské společnosti skupiny Energie AG, které z každého prodaného metru krychlového pitné vody v České republice odvádějí ze zisku jeden haléř. Cílem projektu je obnova a budování nových studní s pitnou vodou v Demokratické republice Kongo, kde každé desáté dítě umírá na nemoci způsobené znečištěnou vodou.
V kategorii Oheň zaujala porotu úspora energií v pražském Národním divadle. Projekt přináší snížení nákladů v řádu milionů korun ročně. Jeho důležitým prvkem je efektivní regulace a maximální využití odpadní energie. V kategorii Vzduch byla oceněna změna organizace práce kalících pecí ve firmě Narex Bystřice u Benešova.
Mezi obcemi uspěl projekt města Plzeň. Je zaměřen na podporu osvěty, vzdělávání a energetického manažerství v budovách základních škol. Jeho cílem je ukázat rozdíly v úrovni hospodaření s energií v jednotlivých budovách škol, jejichž zřizovatelem je město.
Oceněni byli i žáci ZŠ Kamenická z Děčína za své aktivity v třídění odpadů (kategorie Mládež) a cenu dostala i realizace tzv. Trombeho stěny při výstavbě rodinného domu ve stylu rodinné chalupy (kategorie Kutil).
Vítěz jde do mezinárodního finále
Vítězný projekt kategorií Země, Oheň, Voda, Vzduch a Obec obdržel finanční odměnu 50 000 Kč. Nejlepší "kutilský" projekt byl dotován finanční částkou 100 000 korun a škola, která zvítězila v kategorii Mládež, obdržela 300 000 na energeticky úsporná opatření.
Celkový vítěz postoupil do mezinárodního finále a bude bojovat o odměnu 10 000 eur (asi 245 000 korun).
Světová soutěž Energy Globe World Award již jedenáct let oceňuje ty nejlepší energeticky úsporné projekty. V České republice se národní kolo vyhlašuje podruhé. Před dvěma lety ho vyhrál projekt na centrální vytápění na biomasu v obci Měňany na Berounsku.