Vraha Heidingera jsme nemohli zastavit, tvrdí policisté

Domácí Domácí
26. 1. 2011 14:27
Muž loni zavraždil v Českých Budějovicích matku a jejího přítele
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Bleskově

České Budějovice - Až rok vězení nebo zákaz činnosti hrozí trojici jihočeských policistů.

Před soudem stanuli kvůli nedbalosti v případu vraždy českobudějovického hudebníka a jeho manželky. Oni však tvrdí, že zabití dvou lidí nemohli zabránit.

"Nevidím v mém jednání chybu, dnes bych postupoval stejně jako tehdy," řekl u soudu jeden z obžalovaných.

Dva operátoři z dispečinku a dozorčí obvodního oddělení policie řešili loni 11. února telefonát na tísňovou linku. Známý hudebník si stěžoval, že ho syn jeho manželky Jan Heidinger ohrožoval zbraní a pak utekl.

Z přestupku dvojnásobná vražda

Policisté poslali na místo hlídku, která se posléze vrátila na oddělení. A dozorčí oddělení rozhodl, že případ budou vyšetřovat jako přestupek. S tím souhlasili i na operačním dispečinku.

Heidinger se ale ještě té noci do bytu vrátil a oba zabil. Na postup policistů si potom stěžovali pozůstalí. Prověrka oddělení vnitřní kontroly jihočeské policie pak ukázala, že se vraždě skutečně dalo zabránit.

Chyba je v systému, ne v jednotlivcích

Všechny tři postavila policie loni v březnu mimo službu. Jeden z obžalovaných pak v říjnu nastoupil do důchodu.

Podle obhájce jednoho z trojice Františka Pohanky šlo spíš než o pochybení jednotlivců o špatný systém. Nikdo z policistů prý totiž v praxi pořádně nevěděl, kdy a za jakých podmínek dát pokyn k ochraně lidí, kteří si stěžují, že jsou v ohrožení.

"Metodika toho jak postupovat, se začala řešit, až když se stal tento případ," uvedl Pohanka.

Heidinger, jenž zabil svou matku a jejího manžela před očima svých nevlastních sester, nebyl za vraždu souzen. Podle znaleckých posudků trpěl v době činu paranoidní schizofrenií a při prvním výslechu si ani nedokázal vybavit, co se přesně 11. února stalo.

Českobudějovický krajský soud v srpnu loňského roku nařídil pro Heidingera ochranné ústavní léčení. To by měl podstupovat v psychiatrické léčebně v Bohnicích.

Tamní konzilium doktorů by mělo po dvou letech od nařízení ochranné léčby posuzovat Heidingerův zdravotní stav. Rozhodnout by mohlo i o změně na ambulantní léčbu.

Podle bývalé nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké mohl v kauze zavražděných manželů chybovat také soudní znalec.

Vyčítá mu, že i když v psychiatrickém posudku upozornil na to, že rodině hrozí od Heidingera nebezpečí, navrhl pro něj jen ambulantní léčbu. Na tu později Heidinger přestal docházet.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy