Řada lidí ale možnosti, že za ně poplatky zaplatí hejtmanství, nevyužívá. Počty se liší kraj od kraje a nemocnici od nemocnice, ale někde výhodu odmítá až polovina pacientů.
Například ve vyškovské nemocnici dnes poplatek podle zjištění Aktuálně.cz zaplatilo asi padesát procent pacientů. Většině se prostě nechce "papírovat".
Aby pacient nemusel platit, musí totiž dvojmo vyplnit darovací smlouvu, a odevzdat ji příslušné úřednici. Obdobně systém funguje i v lékárnách.
Podle prvních zkušeností tak zatím smlouvy vyplňují zejména důchodci. Mladší lidé, i třeba s malými dětmi, mnohdy volí rychlejší cestu - zaplatit poplatek a nemít starosti.
Hitem jsou lékárny
V osmi krajských nemocnicích na jižní Moravě podle informací agentury ČTK dál platí poplatky asi třetina pacientů.
Na jihu Čech lidé využívají úlevu hlavně v lékárnách, ale v ambulancích většina dále 30 korun platí. Napříkla v českobudějovické nemocnici dopoledne ošetřili 245 pacientů, ale darovací smlouvu vyplnilo jen 65 z nich.
Podobné je to v Jihlavě. Asi 40 procent pacientů v tamní nemocnici zaplatilo za pobyt na lůžku, přestože nemuseli. Naopak v lékárnách zaplatila jen asi dvě procenta lidí.
V krajské nemocnici v Ústí nad Labem dále platí přibližně polovina pacientů, stejně jako jinde ale lidé úlevu masově využívají v lékárnách.
Také v Karlových Varech velká část pacientů poplatky platí. Podle mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Zdeňky Markové dnes možnost podepsat u lékaře v ambulancích darovací smlouvu s krajem využila třetina, možná až 40 procent pacientů.
Trochu jiná situace panuje v Plzeňském kraji, kde se systém od ostatních regionů liší. Lidé tu poplatky dále platí a kraj jim je pak vyplácí zpětně, pokud si podají žádost.
Nemocnice většinou nemusely kvůli změně zaměstnávat nové úředníky. Stejní lidé, kteří dříve poplatky vybírali, teď tisknou darovací smlouvy.
Jen toho namluví trochu víc. Sotva si lidé zvykli na to, že poplatky se platí, musí jim zase vysvětlovat, že už je platit nemusí.