Praha - Dva červencové sváteční dny se tento rok v kalendáři sice příjemně spojily s víkendem, ale teplé a slunečného počasí nejspíš nepřinesou.
"Podle dnešního ranního amerického modelu to bohužel vypadá, že na svátky bude převážně oblačno s dešťovými přeháňkami a odpoledními teplotami do 23 °C. Na víkend by se mělo alespoň oteplit," řekla v rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz meteoroložka Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.
První červencové dny budou podle ní z celého měsíce nejdeštivější.
"Hned na 2. července Vám mohu slíbit tropickou teplotu, od úterý se ale začne ochlazovat. Vyhlídka na delší dobu naznačuje, že takto vysoké teploty budou spíše výjimka, ale uvidíme, co přinese konec července a srpen," odpověděla Honsová jednomu ze čtenářů.
Celý rozhovor s meteoroložkou si můžete přečíst ZDE |
Rekordně teplý loňský červenec se ale nezopakuje. "Vloni v červenci jsme se setkávali s teplým jihozápadním prouděním a oblastí vysokého tlaku vzduchu ve více jak 80 %, letos to bohužel vypadá, že přes naše území budou přecházet jednotlivé frontální systémy."
Podle dlouhodobých předpovědí to prozatím vypadá, že hned první červencová dekáda do 10.7. bude dost deštivá. Od 10.-20. 7. by mělo být převážně polojasno až oblačno s přeháňkami a teplotami do 28 °C.
I když počasí dnešních dnů tomu úplně neodpovídá, začalo astronomické léto už před týdnem - 21. června.
Slunce v tu dobu kulminovalo nad obratníkem Raka a také u nás na padesáté rovnoběžce bylo nad obzorem téměř 64 stupňů. Nad šedesátou rovnoběžkou a kolem polárního kruhu mají v tu dobu bílé noci, severně od polárního kruhu Slunce dokonce několik dnů nezapadá.
Dagmar Honsová bloguje o počasí a meteorologii - ČTĚTE ZDE |
Jak teplý bývá červenec?
Dvousetletý normál v pražském Klementinu pro měsíc červenec je 19,6 stupně Celsia.V historii klementinského měření byla překročena teplota 30° C pouze třikrát.
"Nejvyšší teplotu zaznamenali v Klementinu 27.7.1983, kdy zde meteorologové naměřili 37,8° C. V tomto dni bylo na několika místech v Čechách naměřena teplota přes 40 st.C. Nejtepleji bylo v Praze-Uhříněvsi, kde bylo zaznamenáno 40,2 st.C," sdělil v rozhovoru pro MeteoTV Vladimír Vondráček.
Vůbec nejteplejší červenec byl kupodivu ten loňský s průměrnou teplotou 24,8, což je více než o pět stupňů nad dlouhodobým normálem. Další teplé července zaznamenali meteorologové v roce 1994 (24,3° C), 1834 (24° C) a v roce 1983 (23,3° C).
Nejchladnější července byly v letech 1771 (s průměrnou teplotou jen 15° C), 1834 (16,1° C) a 1786 (16,3), tedy všechny v daleké historii.
"V červenci u nás v nížinách většinou prší v jedenácti dnech a v průměru spadne kolem 80 mm srážek. Na horách je deštivých dnů 14-15 a srážkový úhrn se pohybuje kolem 200 mm. Srážkový normál pro celé území leží v rozmezí 72-92 mm," dodal Vondráček.
Nejdeštivější červenec byl v roce 1954 a 1981, kdy v Čechách spadlo 195 mm srážek. Nejsušší července byly v letech 1971 a 1990, kdy spadlo pouhých 25 mm. Ten letošní červenec by měl být podle dlouhodobé předpovědi srážkově naprůměrny a teplotně průměrný.