"Kochův institut nám před malou chvílí předal výsledky testů, které jednoznačně vyloučily onemocnění krvácivou horečkou," uvedl Válek kolem 23:00. "Nákaza virem ebola ani jinými filoviry či dalšími původci hemoragických horeček se nepotvrdila!" napsal. O nákaze ebolou nebo horečkou marburg u pacienta převezeného na Bulovku z táborské nemocnice spekulovala některá média.
Válek také poděkoval zdravotníkům, hygienikům a příslušníkům integrovaného záchranného systému za profesionálně a pohotově odvedenou práci. "Rád bych zároveň připomněl, že v podobných situacích se postupuje podle jasně daných, opakovaně nacvičovaných protokolů. Všechny zapojené složky na podobné situace pravidelně cvičí a tímto se potvrdilo, proč jsou taková cvičení potřebná," dodal ministr.
Pacient je ve stabilizovaném stavu
Američan hospitalizovaný na Bulovce podle zástupce hlavní hygieničky Matyáše Fošuma několik týdnů pobýval v africké Demokratické republice Kongo. Odtud se přes Rwandu vrátil do USA a následně 6. května přicestoval do Česka. V Africe pobýval v oblastech, kde je možné se nakazit některou z krvácivých horeček. Po převozu na Bulovku byl a je ve stabilizovaném stavu, nemocnice ho umístila do bioboxu, který je hermeticky oddělený od okolního prostředí.
Mezi krvácivé horečky, kterých je více než desítka typů, patří vedle eboly a marburgu třeba i žlutá zimnice nebo horečka dengue. Ebola se nešíří vzduchem, ale kontaktem s nakaženou osobou nebo kontaminovaným materiálem. Virus v Africe způsobil několik epidemií nemoci, jejíž smrtnost dosahuje 25 až 90 procent. Marburg má smrtnost 88 procent a bývá řazen do stejné skupiny filovirů. Na rozdíl od eboly však proti marburgu neexistuje antivirová léčba ani vakcína.