Druhé zvýšení o 6,2 % - navrhuje MPSV od 1. července 2006, kdy by měly zároveň nabýt účinnosti zákon o životním a existenčním minimu a zákon o pomoci v hmotné nouzi, které nyní projednává Parlament a jejichž cílem je kromě sociální ochrany především motivovat lidi k práci. Měsíční minimální mzda by od tohoto data měla činit 8 135 Kč a hodinová minimální mzda pak 49,20 korun.
Návrh Ministerstva práce a sociálních věcí směřuje k posílení motivační funkce minimální mzdy. Postupně by měla být tak vysoká, aby byly příjmy ze zaměstnání atraktivnější než příjmy ze sociálních dávek. Kromě pozitivních dopadů z hlediska zaměstnanosti a sociálních dávek by měla také zajistit lidem s nižší kvalifikací zvýšení objemu prostředků nutných na pokrytí rostoucích nákladů (např. na bydlení) a k zabezpečení dalších životních potřeb.
"V roce 1998 byla úroveň čisté minimální mzdy o 30 % nižší než životní minimum samostatně žijící osoby. V současné době přesahuje minimální mzda v čistém vyjádření životní minimum o 35 %, což je bezesporu pozitivní fakt. Lidem by se mělo vyplatit pracovat. Neměli by spoléhat na příjmy ze sociálních dávek," říká místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.
Co je minimální mzda
Minimální mzda je nejnižší peněžité plnění, které je zaměstnavatel podle zákoníku práce povinen poskytnout zaměstnanci za vykonanou práci. Výši a podmínky pro její poskytování stanovuje vláda svým nařízením. Naposledy se zvýšila od 1. ledna 2005. V podnikatelské sféře je možné dohodnout prostřednictvím kolektivní smlouvy minimální mzdu vyšší.
Česká republika by se měla jako členský stát EU postupně přibližovat situaci ve vyspělých státech západní Evropy, kde je obvyklé, že minimální mzda dosahuje přibližně poloviny průměrné mzdy, zabezpečuje nezbytný základní životní standard (životní minimum) čtyřčlenné rodiny a je přibližně dvakrát vyšší než životní minimum jednotlivce.