Londýn - Ekonomika Evropské unie není sice úplně imunní vůči krachu na finančních trzích v USA, recesi ale nečelí a případnou krizi ustojí.
Čtěte více: Černé pondělí střídá na burzách stejně černé úterý
Tak by se dal přetlumočit očekávaný vzkaz z dnešního jednání lídrů EU v Downing Street. Sedmadvacítka se tu ale nesešla celá, pouze v zastoupení přezdívané G 4+1, tedy premiéři Velké Británie, Německa, Itálie, francouzský prezident a šéf Evropské komise.
Právě José Manuel Barroso postoj EU ke krizi na amerických trzích tlumočil již dopoledne na konferenci pořádané týdeníkem The Economist. "Na finančních trzích jsou turbulence, ale není třeba spěchat k záchranným člunům," řekl předseda Evropské komise.
Podle Barrosa EU příští měsíc sníží svá růstová očekávání a poopraví celkovou ekonomickou prognózu směrem dolů.
Francie chce dozor nad bankami
Na pořadu dne byla v Downing Street také reforma regulačních opatření na bankovním trhu. Zejména Francie po nedávném několikamiliardovém podvodu v Société Générale tlačí na to, aby EU měla větší dozor nad bankami.
Čtěte více: Loupež století. Majitel Komerční banky je v krizi
Před tím ovšem varoval britský ministr financí Alistair Darling. "Musíme se vyhnout pokušení mít pravidla a nařízení pro všechny případy tak, jak to udělali Američané po potížích s Enronem. Ukázalo se, že to vyvolává víc problémů, než se vyřeší," řekl listu The Guardian.
Očekává se také, že se EU bude snažit zvýšit pravomoce Mezinárodního měnového fondu.
Experti jsou ale skeptičtí a myslí si, že podobný minisummit nic nevyřeší. Podle deníku Süddeutsche Zeitung přinese rokování v Downing Street dokonce víc škody než užitku.