Cizinec navíc pobýval v republice nelegálně, neboť platnost jeho víza loni v listopadu skončila, sdělila dnes ČTK mluvčí cizinecké policie v Praze Jana Dudová.
Uvedla, že loni v říjnu bylo cizinci: "rozhodnutím Hygienické stanice hlavního města Prahy nařízeno nevykonávat činnost vzhledem k tomu, že krevní testy prokázaly přítomnost viru HIV".
Prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek ČTK řekl, že obecně není důvodem k zákazu činnosti to, že je lékař HIV pozitivní. Cizinec tedy podle něj zřejmě porušil hygienické předpisy, takže mohl ohrozit nákazou své pacienty.
Každý lékař se musí chovat, jako by on nebo pacient byl HIV pozitivní a musí užívat ochranné pomůcky při ošetření jako rukavice, roušku a jednorázové pomůcky.
Pekárek připomněl, že potvrzení o zdravotní způsobilosti, které potřebuje každý zdravotník k tomu, aby mohl vykonávat své povolání, vydává ošetřující lékař. Otázkou podle Pekárka je, zda ošetřující lékař věděl, že je tento cizinec HIV pozitivní.
HIV nevadí, zubař neměl registraci
Doplnil, že k tomu, aby lékař mohl provozovat praxi, musí mít registraci u krajského úřadu. V případě Prahy je to magistrát.
K tomu musí mít potvrzení od svého ošetřujícího lékaře o zdravotní způsobilosti. Musí také mít hygienou schválený provozní řád.
"To znamená, co všechno bude dělat ohledně sterilizace, dezinfekce a ochrany pacienta, aby ho nenakazil. Provozní řád schvaluje magistrát, pak mu teprve povolí úřad podnikání.
Hygiena následně dělá kontrolu, pokud lékař nedodrží to, co má v provozním řádu, žádá hygiena nápravu či zastaví činnost zařízení.
Podle Dudové policie s pětadvacetiletým lékařem zahájila správní řízení za účelem vyhoštění. Zatím ale nerozhodla, protože cizinec údajně tvrdí, že si pobyt nemohl prodloužit kvůli své pracovní neschopnosti.