Zajištěné fondy - jsou vhodné i pro vás?

Emil Dočkal
10. 12. 2003 0:00
Dříve u nás neznámý způsob investování, dnes už hojně využívaná alternativa k nízkým úrokovým sazbám . To jsou zajištěné fondy.

Dříve u nás neznámý způsob investování, dnes už hojně využívaná alternativa k nízkým úrokovým sazbám. To jsou zajištěné fondy.

Obliba zajištěných fondů roste, protože investorovi garantují buď, že nic neprodělá, nebo že získá minimální určitý výnos, který je předem stanoven. Skutečný zisk fondu ale může být vyšší podle výsledků práce portfoliových manažerů fondu.

Co je zajištěný fond?

Podstatou zajištěného fondu je jeho složení. Část investice je dlouhodobě investována do bonitních dluhopisů s pevným úrokem a druhá část je investována do rizikovějších akciových instrumentů, které zajišťují vyšší výnos. Rizikově jsou zajištěné fondy srovnatelné s úložkami v bankách, ale nejsou, na rozdíl od nich, ze zákona pojištěny. Nevýhodou zajištěných fondů je vyšší délka investice, obvykle tři až pět let, to je ale stejné jako u termínovaných vkladů či podílových fondů). Pokud klienti - investoři chtějí  mít garantovánu určitou předem známou návratnost vložených peněz, musí dodržet poměrně dlouhý časový horizont. A garance, kterou fondy slibují také něco stojí.

O investicích do zajištěných fondů by měli uvažovat lidé, kteří mají peníze dlouhodobě uložené na účtech v bankách a nejsou spokojeni se současnými nízkými úrokovými sazbami. 


Jak zajištěný fond funguje?

Garance nulové ztráty nebo dokonce určitého nevelkého výnosu spočívá v konstrukci fondu. Ta se sice často u jednotlivých fondů značně liší, ale princip je pořád stejný: Správce  fondů za peníze klientů nakoupí kvalitní dluhopisy a teprve výnos z této investice vloží do riskantnějších investic. Obvykle pak sází na akciové indexy velkých světových trhů. Tato druhá investice nemusí vždy vyjít, ale dluhopisy vynesou dostatek peněz, aby se klientům alespoň vrátily jejich vložené prostředky.

I bezpečí však něco stojí

Zajištění celého výše popsaného mechanismu odebírá poměrně velkou část zisků z růstu akciových trhů a proto klient zpravidla získá méně, než kdyby na neklidných akciových trzích investoval sám. V případě jejich poklesů však samozřejmě získá více, než přímý investor. Také proto není zajištění garantováno, pokud investor z fondu vystoupí před skončením smluveného investičního cyklu. Vstupní poplatky obvykle činí 1,2% (HSBC), nebo jednorázově 2% (ČSOB/KBC) z investované částky v upisovaném období .

Který fond si vybrat?

Na českém trhu nabízí zajištěné fondy ČSOB a HSBC Bank (HVB Bank nabízí strukturované dluhopisy, které jsou zajištěným fondům velmi podobné). Porovnání nabídek je v následující tabulce.

Nabídka vybraných zajištěných fondů

Název fondu Měna investice Minimální výše investice Délka investice (v letech) Minimální návratnost investice Maximální možný výnos (%)
HSBC Zajištěný evropský fond GBP 5000 GBP 4,5 investované peníze 6 (měsíčně)
HSBC Zajištěný evropský fond USD 5000 USD 4,5 investované peníze 5,25 (měsíčně)
HSBC Zajištěný evropský fond euro 5000 eur 4,5 investované peníze 4,75 (měsíčně)
HSBC Zajištěný bonusový fond GPB 5000 GPB 4,5 11,5% (za 4,5 roku) neomezen
HSBC Zajištěný bonusový fond USD 5000 USD 4,5 9,5% (za 4,5 roku) neomezen
ČSOB Světový Click+ 5 10 000 Kč 4  a 4 měsíce 8% (za 4 a 4 měsíce) 22,8 (za 4 a 4 měsíce)
ČSOB Světového růstu 10 000 Kč 5 investované peníze neomezen

Pro úplnost ještě dodejme, že prodej zajištěných fondů je časově omezen. U ČSOB končí upisovací období 19. prosince 2003 a v případě HSBC 13. ledna 2004.

Závěr

O investicích do zajištěných fondů by tedy měli uvažovat lidé, kteří mají peníze dlouhodobě uložené na účtech v bankách a nejsou spokojeni se současnými nízkými úrokovými sazbami. Zájemci o investování do zajištěných fondů by si měli dávat pozor zejména na kolísání kursu české koruny. Změní-li se totiž kurz o několik procent v nepříznivém směru, může celý výnos naprosto znehodnotit. Ale samozřejmě tomu může být i přesně naopak. Prostě kdo nic nedělá (možná) nic neztratí.

Klady: Zápory:
● 100 % návratnost investice (jen v případě dodržení smluvních podmínek) ● vyšší poplatky a vysoká minimální investice
● potenciál vysokého růstu (někdy však omezený) ● delší investiční horizont
● výnos vyšší něž u jiných investičních produktů a bankovních vkladů ● znevýhodnění předčasného odkupu
● příznivá změny kurzu měny ovlivňuje pozitivně výkonnost ● nepříznivá změny kurzu měny ovlivňuje negativně výkonnost

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy