Zájem o studentské brigády roste. Cení se odbornost

Pavla Adamcová Pavla Adamcová, hjp
23. 9. 2008 8:05
Vysokoškoláci bývají placeni nadprůměrně
Brigádnice na čerpací stanici - ilustrační foto.
Brigádnice na čerpací stanici - ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Studentské agentury, nástěnky, školní weby, oslovení firem nebo naopak pracovní veletrhy, kde se firmy prezentují samy - možností, jak si přivydělat při studiu je nespočet.

Agentury se s nedostatkem vysokoškolských studentů zatím nepotýkají. A to i přesto, že s příchodem nového akademického roku bývá zájemců o práci vždy o něco méně, protože řada z nich ještě nemá stanovený rozvrh.

Také poptávka po studentech jako po flexibilní pracovní síle stoupá.

"Musím vysoko vyzdvihnout kvalitu práce, kterou studenti odvádějí - ta je v oblasti dočasné výpomoci skutečně nadstandardní, a studenti tak mají na trhu práce zcela oprávněně svoje místo a svou cenu. To se projevuje především vyššími hodinovými sazbami za mzdy studentům, kteří na brigády chodí," vysvětluje René Kuchár, zástupce agentury Student.

V nabídce agentur převládají manuální práce

Od čeho se hodinová sazba odvíjí? Manuální práce zpravidla bývají hůře placeny. Platí také, že čím vyšší je poptávka po dané pozici, tím nižší bude zřejmě odměna.

V hlavním městě hrubá hodinová mzda činí něco kolem 70 korun. Na některých pozicích, jako je například lektor jazyků nebo programátor, si ale můžete vydělat i dvakrát tolik. Naopak u manuální práce musí student počítat přibližně s 80 korunami a méně.

V regionech průměrná hodinová sazba klesá a pohybuje se kolem 55 až 60 korun.

"Obecně lze říci, že největší zájem je o brigády odbornější, lépe placené, s využitím odborných znalostí nebo jazyků. Mezi takové brigády může patřit například pozice správce IT, programátor HTML, recepční, asistentka, hosteska apod. Bohužel takových prací nebývá v nabídce nejvíce, zhruba dvě třetiny nabídky tvoří práce manuální. Tam dávají studenti opět přednost brigádám s vyšším výdělkem," doplňuje Kuchár.

Vybírejte agentury registrované a bez poplatků

Správný výběr agentury je základním krokem k tomu, aby váš pracovní výkon nebyl podhodnocen, nebo aby nedošlo ke sporům ohledně výplaty.

Solidní agentura práce by přitom měla být oficiálně registrována na ministerstvu práce a sociálních věcí a výši hrubé hodinové mzdy pro brigádníky sjednávat s firmou, která brigádníky poptává. Výše této mzdy přitom musí být dle zákona minimálně srovnatelná se mzdou zaměstnance firmy, který vykonává obdobnou práci.

Provizi by agentura měla účtovat firmě zcela odděleně od mzdy brigádníků, kteří za služby agentury nic neplatí.

A co s sebou do agentury vzít? "S sebou potřebují studenti pouze platný občanský průkaz, popř. platný pas. Je vhodné mít u sebe rovněž aktuální potvrzení o studiu a kartičku zdravotní pojišťovny pro případ, že se ihned domluvíme na první brigádě," uvádí Soňa Navrátilová z agentury Persea.

Firmy mají o studenty zájem

Není výjimkou, že pokud se student vysoké školy dostane k nějaké z odbornějších pozic, firma si ho bude chtít udržet. To je možné buď na dohodu, nebo například na poloviční úvazek.

Firmy hledají své potenciální zaměstnance i mezi vysokoškoláky na pracovních veletrzích či seminářích, které se často konají na univerzitách. Studenti na takové akci mohou získat velké množství informací o uplatnění o společnostech, ve kterých chtějí pracovat. Zajímavé příležitosti skrývají také školní nástěnky. Jsou na nich k nalezení jak jednorázové práce, tak i pozice na poloviční úvazek.

Další, a často úspěšnou variantou, je vyhlédnout si svého zaměstnavatele přímo a spolu se životopisem mu zaslat dotaz, zda-li není ve firmě právě volné místo například na výpomoc. Pokud má student za sebou určitou praxi a nebo studuje odpovídající obor, společnosti v řadě případů projeví zájem.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy