K nejrozšířenějším komoditním indexům patří indexy sestavené bankou Goldman Sachs, která se investicemi na komoditních trzích zabývá v širokém rozsahu. Její základní index GS Commodity Index Excess Return je tvořen ze 66% cenami energetických surovin, 16% zemědělských plodin, 8% zastupují živá zvířata, 7% průmyslové kovy a 3% vzácné kovy.
Ceny ropy, jako klíčové komodity v indexu, jsou v poslední době ovlivněny vývojem v Nigérii a Ekvádoru, tedy obavami o výpadky v produkci vlivem útoků, které vždy nasměrují ceny ropy vzhůru. 8. března se bude OPEC rozhodovat o snížení produkčních kvót. Proti tomuto trendu působí zprávy o dostatečně vysokých úrovních zásob v USA.
Z dlouhodobého pohledu věříme, že otázka energií a průmyslových kovů bude celosvětově získávat na významu v souvislosti s rychle rostoucími trhy a jejich průmyslovou produkcí, jako např. země BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína).
Index dále zahrnuje ceny amerického zemního plynu, který je vysoce volatilní v závislosti na aktuálním objemu zásob. Ty dnes rekordně převyšují zásoby minulých let, což má vliv na vysoký cenový pokles (40% od počátku roku). Cena zlata v letošním roce převážně roste (+9% od počátku roku), je primárně tažena investorskou poptávkou.
Zemědělské plodiny byly dlouho na okraji zájmu investorů vzhledem k dlouhodobě nízké cenové hladině po nadúrodách v letech 2004-2005. Nepřízeň počasí, která potkala Argentinu, Rusko a Indii, otočila cenový vývoj některých plodin směrem vzhůru.
Také Čína mění své spotřební zvyklosti a je více závislá na importech např. sojových bobů a palmového oleje. Zemědělské komodity jsou také používanou alternativou a příměsí do pohonných hmot, což tlak na jejich ceny také zvyšuje.
I pro retailového investora mohou tedy komodity představovat zajímavou investiční alternativu, ať už vloží své prostředky do různých komoditních fondu nebo realizuji svou investici prostřednictvím nejrůznějších investičních certifikátů renomovaných bank.