Brusel - Téměř polovina občanů Evropské unie, přesně 47 procent, nemá bankovní účet. V rámci starých členských států jde o jednu pětinu. Vyplývá to ze studie o přístupu občanů k finančním službám, které zveřejnila Evropská komise (EK).
Podle komisaře pro zaměstnanost a sociální otázky Vladimíra Špidly může tzv. finanční exkluze, neboli nedostatečný přístup k adekvátním finančním službám, zabránit občanům zapojit se plnohodnotně do společnosti. Pokud nemají bankovní účet, může jim to například zkomplikovat hledání práce.
Úřady na národní i evropské úrovni jsou podle EK zodpovědné za to, aby zaručili, že všichni Evropadné budou mít přístup a budou moci využívat finanční služby, které potřebují.
Brusel připomíná, že přístup k finančním službám je klíčový pro začlenění se do ekonomického a společenského života.
Evropská 15? Dva z 10 nemají účet
I přesto však v 15 původních členských státech dvě osoby z deseti nemohou uskutečnit bankovní převody, tři z deseti nemají spoření a čtyři z deseti žádné úvěrové možnosti.
V případě nových členských států EU je možné o finanční exkluzi hovořit v případě jedné třetiny obyvatelstva. Více než polovina občanů tu nemá běžný ani spořící účet a téměř dvě třetiny nemají přímý přístup k revolvingovému úvěru. Týká se to především osob s nízkými příjmy či lidí žijících na okraji společnosti nových členských států.
Finanční exkluze je přitom součástí rozsáhlejší sociální exkluze, které čelí určité skupiny obyvatelstva bez přístupu k zaměstnání, bydlení, vzdělání, zdravotnické péče a dalším základním existenčním službám.
Podívejte se, jak je to v EU s bankovními službami