Soukromé školy: mají perspektivu?

9. 10. 2006 12:11
Jak jsou na tom soukromé školy v ČR? Jakou mají do budoucna perspektivu? Jaká je jejich kvalita? Odpovídá Ing. Miroslav Tarant, ředitel Soukromé obchodní akademie Sokolov.
hlavní budova školy
hlavní budova školy | Foto: Aktuálně.cz

Začátek školního roku zahajují stovky středních škol. Jsou mezi nimi jak školy státní, spravované kraji, tak i školy soukromé. Privátní školy však v minulosti často žily v obavě a nejistotě o způsobu jejich financování a podpory ze státního, potažmo krajského rozpočtu.

I přes problémy, které v České republice přetrvávají, jsou některé soukromé školy velmi úspěšné. Co je důvodem, že se některé škole daří a jiné nikoliv? Jak je možné v našich podmínkách rozvíjet soukromou střední školu a neustále zlepšovat její služby? Jaká je kvalita soukromých středních škol a jak si vedou jejich absolventi v praktickém životě a v dalším studiu?

Na tyto a další otázky odpovídá ředitel Soukromé obchodní akademie Sokolov, Ing. Miroslav Tarant.

Pane řediteli, jak se díváte na budoucnost soukromých středních škol v České republice?

Budoucnost soukromých škol vidím poměrně optimisticky. Z hlediska finanční náročnosti jsou soukromé střední školy pro stát výhodné, neboť jejich financování stojí stát rozhodně méně než financování státních škol. A zcela určitě by zde stále měla existovat pro žáky i rodiče možnost volby.

Na jaké obory a oblasti se SOAS zaměřuje? Které programy mají prioritu a co by měl umět student po absolvování vaší školy?

SOAS, s.r.o nabízí studium studijního oboru "Obchodní akademie", přičemž v učebním plánu je výrazně posílena: písemná a elektronická komunikace, účetnictví a ekonomika a právo. Absolventi by měli zvládnout kompletní vedení účetnictví, vedení obchodní korespondence a domluvit se slovem i písmem v anglickém a německém jazyce, dále pak by měli mít základní přehled o finančních produktech. Studenti by měli být připraveni pracovat jak ve státní , tak i soukromé sféře, a dále pak i pro studium na VŠ či VOŠ.

Jaké jsou největší problémy, se kterými se dnes v oblasti dotací a příspěvků ze strany státu, resp. kraje potýkáte?

ředitel školy
ředitel školy | Foto: Aktuálně.cz

V současné době vzhledem k zcela naplněné kapacitě školy a vzhledem k systému dotací, který je založen na počtech žáků, nemá škola problémy se získáváním základních neinvestičních dotací daných do jisté míry zákonem. Spíše nás mrzí, že často jako soukromý subjekt nedosáhneme na jiné dotace poskytované MŠMT, které nejsou určeny soukromým školám. Jedná se např. o dotace na rozšíření studijních oborů. Nemluvě samozřejmě o investičních dotacích, z kterých jsou státní školy vybavovány.

Za uplynulé 2 roky prodělala vaše škola velký stavební rozvoj. Třídy získaly novou podobu a nové modernější vybavení. Jak obtížné bylo opatřit v těchto podmínkách finanční prostředky pro tyto investice?

Veškeré investice týkající se stavebních úprav a rozšíření budovy byly hrazeny majiteli budovy, investice týkající se modernizace vnitřního interiéru školy (nový nábytek, vybavení audiovizuální technikou) byly hrazeny částečně ze 70 % z hospodářského výsledku minulého období a z 30 % z dotací na vybavení školy audiovizuální technikou. .

Foto: Aktuálně.cz
  • SPECIÁL: VELKÁ  INVESTIČNÍ  HRA 
  • Chcete se pobavit? Chcete vyhrát hodnotné ceny každý den? Klikněte ZDE!

Nabízíte studentům, resp. veřejnosti, i jiné služby související se vzděláváním či trávením a využitím volného času?

Studenti mají možnost navštívit po vyučování malou školní posilovnu, dále mají zajištěn neomezený přístup k internetu a to i po vyučování (po domluvě s vyučujícím). Pro veřejnost pořádáme vzdělávací kurzy v rámci "Národního programu počítačové gramotnosti", kurzy "Účetnictví" a zajišťujeme výuku anglického a německého jazyka.

Jak vysoké je školné na vaší škole a jak si stojíte ve srovnání s jinými školami?

Školné činí 17.000,- Kč za školní rok a je srovnatelné se školným na jiných soukromých středních školách podobného zaměření v regionu.

O soukromých školách se tvrdí, že přijmou každého, kdo zaplatí školné. Stejně tak, že soukromé školy mají většinou nedostatek uchazečů a kvůli tomu i jednoduché a nenáročné podmínky pro přijetí. Je to i váš případ?

Já osobně nejsem příznivcem přijímacích zkoušek, které můžou studenty stresovat. Podmínky přijetí jsou dány v přijímacím řízení daného školního roku. Většinou se jedná o splnění studijního průměru. Tímto naše škola dává šanci každému, který dle výsledků ze ZŠ je schopen absolvovat SŠ.

Během prvního roku studia se ukáže, zdali student dané předpoklady má, či nemá. Někdy se stává, že slabší student (dle výsledků ZŠ) začne na SŠ dosahovat dobrých výsledků či právě naopak.

V letošním roce jsme se přihlásili do projektu VEKTOR, který testuje žáky při vstupu na SŠ a dále pak po dvouletém studiu, což umožňuje objektivně stanovit tzv. přidanou hodnotu školy, tedy to, co škola skutečně žákům dala. Doufáme, že výsledky testů budou dostatečným argumentem proti tvrzení, že na soukromé škole může studovat každý jenom proto, že si platí školné.

Kolik má SOAS celkově studentů a kolik učitelů na škole působí? Kolika lidem zajišťuje činnost školy práci?

učebna
učebna | Foto: Aktuálně.cz

Nyní má škola cca 120 studentů denního studia (v každé třídě po 30ti) a dále pak cca 60 studentů dálkového studia. Celkově zaměstnává 9 pedagogických pracovníků na plný úvazek a dále pak 4 nepedagogické pracovníky.

Počítáte v budoucnu s rozšířením počtu studentů?

Zpočátku jsme o rozšíření počtu studentů a tím i prostorů školy uvažovali, ale po vyčíslení nákladů na rozšíření a zajištění výuky a po analýze vývoje absolventů ZŠ v dalších letech jsme od této úvahy upustili a cíle školy jsme zaměřili především na zkvalitnění výuky a na budování dobré image školy na veřejnosti.

Jaké procento absolventů školy se průměrně dostane na vysoké školy?

Výchovně-vzdělávacím cílem středních odborných škol není jen příprava na studium VŠ, a proto také ne všichni naši studenti se o přijetí na VŠ ucházejí. Takže jde o to, kolik procent studentů ze studentů hlásících se na vysokou školu je přijato. V tomto směru nám částečně chybí zpětná vazba, ale domnívám se, že procento přijetí se pohybuje kolem 35 %.

Jak se díváte na možnost zavedení tzv. "státní maturity"? Vidíte státní maturity jako přednost, nebo nevýhodu našeho vzdělávacího systému? Jak se státní maturity dotknou vaší školy?

Domnívám se, že je zde potřeba zavést jednotné měřítko pro porovnání úrovně daných SŠ. Takže v zásadě nejsem proti státním maturitám. Ovšem jejich momentální podoba daná zákonem je dle mého názoru technicky, organizačně a časově velmi náročná. Navíc při písemných testech jsou znevýhodněni studenti, kteří mají lepší verbální projev než písemný. V minulém školním roce se naše škola zúčastnila projektu "Maturita nanečisto" a z výsledků bylo patrno, že naši studenti vykazují průměrné znalosti ve srovnání s výsledky ostatních SOŠ stejného zaměření.

Infobox

Další informace o škole naleznete na www.e-soas.com

Jakým způsobem konkurujete ostatním školám v kraji a jak se vám daří zajistit dostatečný počet uchazečů o studium na vaší škole? Co je dle vašeho názoru největší předností vaší školy?

Jak už jsem se zmínil, velkou předností je paradoxně malý počet studentů, který umožňuje individuální přístup ke studentům. Já jako ředitel školy znám své žáky, znám jejich rodiče a v případě jakéhokoliv problému se snažím s rodiči najít další řešení. Tento přístup je v současné záplavě škol s pěti sty a více žáky spíše ojedinělý a rodiče ho dokážou ocenit. Nespornou výhodou je také poloha školy v regionu. Máme zde studenty jak ze Sokolova, z Karlových Varů, tak i z okolí Chebu.

Nabízí vaše škola kromě standardního denního studia i další studijní programy a kurzy?

Kromě denního studia nabízíme i pětileté dálkové studium ukončené maturitou, přičemž podmínkou přijetí je ukončené základní vzdělání. Z kurzů jsou to již zmíněné kurzy v rámci Národního programu počítačové gramotnosti, kurz účetnictví, jazykové kurzy.

Spolupracujete s úřadem práce či jinými státními či privátními institucemi např. na zajišťování rekvalifikačních programů?

V minulém roce jsme nabídli ÚP v rámci rekvalifikačních programů kurz účetnictví. V rámci aktivní politiky zaměstnanosti jsme v letošním školním roce přijali z ÚP dva absolventy - jednoho pedagogického a jednoho nepedagogického pracovníka.

Spolupracujete v oblasti studia a vzdělávání se zaměstnavateli v okrese a kraji?

Navázali jsme konkrétní spolupráci se soukromou firmou zabývající se finančními produkty. V rámci volitelného předmětu se studenti seznamují se základními pojmy finančního trhu a s finančními produkty, přičemž jednou měsíčně je společností zajištěn odborný výklad formou přednášek. Do budoucna bychom rádi tuto spolupráci prohloubili o vzájemnou propagaci a sponzoring. Dále pak studenti v rámci odborné praxe ve druhém a třetím ročníku pracují ve státním či soukromém sektoru u různých firem či institucí v kraji.

Jaký je váš recept na vedení úspěšné střední soukromé školy?

Recept na úspěšné vedení jakékoliv školy vidím především v přístupu k vedení školy. Dle mého názoru je třeba zvolit tzv. marketingový přístup vedení školy. Přístup, který je orientován na své zákazníky, na komunikaci se sociálními partnery školy, přístup, který dbá o vytvoření dobré image školy v očích veřejnosti.

 

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy