Ukrajinští dělníci v ČR? Jsou nepostradatelní, nebo nám berou práci?

Roman Doubrava
17. 11. 2005 0:00
Stovky, možná tisíce firem a firmiček v naší republice zprostředkovává práci cizincům. Hodně je jich ukrajinských a dělají pro Ukrajince. Zcela jistě je jich část, které používají různé mafiánské praktiky, mnoho jich však seriozně, legálně a úspěšně opravdu podniká. Dělají tu jakýsi úřad práce.

Stovky, možná tisíce firem a firmiček v naší republice zprostředkovává práci cizincům. Hodně je jich ukrajinských a dělají pro Ukrajince. Zcela jistě je jich část, které používají různé mafiánské praktiky, mnoho jich však seriozně, legálně a úspěšně opravdu podniká. Dělají tu jakýsi úřad práce.

Mnoho obyvatel je dnes i u nás

Mezi těmi, kteří přišli na Ukrajině po pádu Sovětského svazu o práci, je i paní Věrka. "V roce 1996 zkrachoval závod na výrobu textilu ve Velikém Byčkově na západě Ukrajiny, kde jsem pracovala. Manžel hodně pil, nebylo na něho v ničem spolehnutí. Tak jsem odjela tehdy do Čech hledat práci. Začátky byly těžké. Dělala jsem v zahradnictví, a postupně jsem se učila a poznávala vaše zákony a hlavně jazyk,"

vypráví dnes elegantní padesátnice. Za nějaký čas za ní přijela do Čech i dcera s manželem.

"Přijeli jsme sem za prací, tak jsme pracovali. Dělali jsme 10, 12 i 16 hodin, soboty i neděle. Část vydělaných peněz jsme posílali domů mým prarodičům a tetám, část jsme šetřili," vzpomíná dcera na začátky u nás v republice. Dnes je paní Věrka předsedkyní družstva, které před pár lety zakládala.

"Pomáháme Ukrajincům, kteří sem přijedou za prací. S ubytováním, povoleními, prací i jazykem. Na základě svých dřívějších zkušeností dnes vím, co a jaké lidi vaši zaměstnavatelé potřebují. A ty se jim snažím sehnat a dodat," říká šéfová družstva.

Spokojeni jsou i naši podnikatelé

"V roce 2000 jsme měli větší zakázku ve výrobě,"

říká paní Lenka Urbanová.

"Ač jsme měli již dříve různé nabídky na práci Ukrajinců, vyhýbali jsme se jim, protože jsme měli strach z mafie a cizinců vůbec. Situace se změnila v okamžiku, kdy odmítly naše pracovnice odpolední přesčas, protože je v televizi seriál," popisuje situaci zaměstnavatelka.

Stačil jeden telefon a bez problémů další den obsadila 2. směnu. Po měsíci postupně české pracovnice odcházely, protože nechtěly dělat odpolední směny. "Další parta Ukrajinek je nahradila, zahájili jsme nepřetržitý provoz po 12 hodinách a na dobu určitou. Když jsme měli méně zakázek, měla děvčata zajištěnu práci jinde. Kdykoliv jsme potřebovali pomoct, stačilo zavolat," hodnotí situaci paní Urbanová.

Jejich práce firmu nepřišla levněji, než kdyby na práci zaměstnávali naše občany. Ubyly však štosy papírů, které nahradila jedna smlouva.

Je to buzerace od státu?

Majitel firmy, který však nechce být jmenován, neboť ze zkušenosti ví, že jakákoliv zmínka o zaměstnávání cizinců zbytečně aktivuje pracovníky úřadu práce, cizinecké policie i pracovníků živnostenských úřadů, zaměstnává dnes především Ukrajince. Přestože všichni, kteří u něj pracují, mají všechna povolení i doklady v pořádku, čas ztracený těmito kontrolami mu nikdo nenahradí.

Říká: "Potýkali jsme se s vážným nedostatkem pracovníků. Především odpolední a noční směnu jsme nebyli schopni obsadit. Měli jsme požadavek na úřadu práce, ten nám sem poslal během 2 měsíců 93 zájemců z řad českých uchazečů. Stále jsme poslouchali, jak ten nemůže dělat proto a ten zas proto. Někteří i přiznali, že pracovat nemohou, neboť jezdí do práce do Německa a u nás berou jenom podporu. Z těch 93 zájemců nám nastoupili 3, po zkušební době zbyl 1.

"Paní Věrka nám nabídla spolupráci. Dnes zde a se svými lidmi vždy udělá sjednanou práci včas a bez problémů. Především úklid, balení a pomocné práce při rekonstrukci, to jsou práce, které jsme nakupovali. Dnes mám Ukrajince i u výrobních strojů. Mám tu zedníky, inženýry, balicí stroj obsluhuje zubař.

Družstvo nám provedenou práci vyfakturuje, my ušetříme na pracovníkovi, který by těmto lidem počítal mzdy. Nemusíme vyplňovat různá hlášení za zaměstnance a v neposlední řadě i desítky dalších potvrzení, které zaměstnanec potřebuje ještě po té, co u nás již nedělá," vysvětluje majitel firmy.

Za pracovníky platí stejné peníze, jaké by ho stál český zaměstnanec s patnáctitisícovou čistou mzdou.

Družstvo paní Věrky a mnoho dalších podobných v naší republice dělá jakýsi úřad práce pro Ukrajince.

"Naší výhodou oproti vašim úřadům práce je to, že lidé, kteří za námi přijdou, chtějí opravdu pracovat. Od nás nedostanou žádnou podporu, my pro ně hledáme práci, za což si samozřejmě účtujeme provizi," říká Věrka. O výši provize mluvit nechce, je to obchodní tajemství.

Některým svým lidem platí ubytování, většině pomáhají zajistit potřebné doklady k pobytu a práci. Ať je provize jakákoliv, lidé si u družstva vydělají 10 x víc, než by měli doma, kdyby tam práci vůbec sehnali.

Podnikání pro Ukrajince u nás není bez problémů. "Mnohokrát narážíme na problémy, kterými se snaží vaše vláda a úřady práci cizinců omezit a svádí tyto snahy na snížení nezaměstnanosti.

Na druhé straně čtu v novinách stesky na to, že po vstupu do Unie neotevřou sousední země svůj pracovní trh pro Čechy. Zde vidím určitý nepoměr v pohledech. Naši zákazníci od nás práci chtějí a to je pro nás hlavní," říká na závěr paní Věrka.

Podobně se na závěr vyjádřil i již citovaný podnikatel: "Nemít tu v současné situaci Ukrajince, nedovedu si představit, jak bychom výrobu a rekonstrukci vůbec zvládli."

Tip: Navštivte naší INVESTIČNÍ  HRU! A vyhrajte zajímavé a hodnotné ceny!

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy