Praha - V Americe i Austrálii se cena svatby může vyšplhat až 1,5 milionu korun. Levněji vstup do manželství chystají převážně ve východní Evropě či jihovýchodní Asii.
Třeba v Rumunsku či Chorvatsku obvykle za svatbu utratí "jen" kolem čtvrt milionu korun (tedy 10 tisíc eur). Do částky kolem 250 tisíc se vejdou i české novomanželské páry.
Svatba v Česku? Finančně průměr
Nejnižší svatební náklady v Evropě ovšem přiznávají Poláci. Ti v průměru utratí méně než 200 tisíc (25 tisíc zlotých). V Indii, Malajsii, Koreji či Číně se potom ceny svateb pohybují v přepočtu asi 100 tisíc korun, což ovšem neplatí o movitějších rodinách i v těchto zemích. Ty utratí daleko víc - i půl milionu korun.

Čtete také
- Svatba ve vesmíru už je možná. Za 35 milionů korun
- Čína šílí. Na tři osmičky chce stihnout svatby i porody
- Vietnam bohatne. A poznává rozvody či pozdní manželství
- Svatba nebo život na psí knížku?
- Uzavřít manželství bude pro cizince v Čechách snadnější
- Svatba: Přežitek nebo důkaz lásky?
Taková čísla ukázala anketa společnosti GE Money realizovaná v červenci v 16 zemích světa.
Příprava na vstup do manželství je v mnoha zemích podobná. Páry obvykle zvou přes 100 hostů. Podle průzkumy se obvykle suma nutná na zaplacení takové události pohybuje v rozmezí 15 až 20 tisíc eur, v přepočtu tedy asi 360 tisíc až půl milionu korun.
"Existují však výjimky. Svatba v Austrálii či USA může v přepočtu stát až 1,5 milionu korun. Je však nutno dodat, že například pro australské novomanžele tato částka představuje necelé čtyři průměrné platy," komentuje anketu Markéta Dvořáčková, tisková mluvčí GE Money.
Platí rodiče i snoubenci
Zvyk, že by svatební náklady platili pouze rodiče jednoho z novomanželů, přestává platit. I když rodiny nevěst stále platí svatby v Indii, rodiny ženichů pak v Číně, Turecku, či v tradičnějších částech Rumunska.
V Albánii jsou oddělené hostiny pro rodiny ženicha a nevěsty a každá strana si platí svou část nákladů.
Celosvětově se rozšiřuje trend, že náklady na svatbu společně hradí snoubenci se svými rodiči.
Půjčka není výjimkou
Z ankety společnosti GE Money také vyplynulo, že ani půjčky na svatební výdaje nejsou výjimkou. Zadlužit se jsou v takových případech ochotni především západoevropané a Američané. Ti si nejčastěji půjčují od rodiny a přátel.
Ve východní Evropě, Číně, Indii, Turecku, ale třeba i Švédsku si lidé raději půjčí od banky. V těchto zemích také novomanželé často dostávají svatebním darem peníze, ze kterých jsou potom schopni půjčku splatit.
"Češi si často začínají půjčovat na menší výdaje se svatbou spojené. Platí to hlavně o svatebních šatech. Jejich půjčovné, částku okolo 10 - 12 tisíc, nezřídka hradí kreditní kartou," říká Markéta Dvořáčková.
Existují však státy, kde si novomanželé stále odmítají peníze na svatbu půjčit a raději uspořádají menší obřad, na který jim postačí vlastní úspory. Jedná se například o Německo, Koreu či Malajsii.