Praha - Nepropadejte depresím - útrap, bídy i chudoby prý nyní v České republice ubylo. Naměřil to koncem prázdnin takzvaný index mizérie.
V srpnu mírně klesl na 11,8 bodu, zatímco ještě na začátku roku byl na 13,6.
Index se počítá z dat o inflaci a nezaměstnanosti.
Zatímco hodnoty z ledna byly kvůli inflaci nejvyšší za posledních šest let, nyní index klesá - nezaměstnanost se stále drží relativně nízko na 5,3 procentech, inflace se vydává na ústup a dosahuje 6,5 procenta.
Autorem tohoto depresivně znějícího indexu je ekonom Arthur Okun, poradce prezidenta Lyndona Johnsona v 60. letech v USA. Index je prostým součtem míry inflace a nezaměstnanosti.
"Dle ekonomické teorie nelze řešit nezaměstnanost a inflaci zároveň. Zaprvé, jestliže vláda chce snížit nezaměstnanost a dát lidem práci, znamená to, že napumpováním peněz do ekonomiky zvýší inflaci. Zadruhé, jestliže chce vláda řešit zvyšování cen v ekonomice, sníží vládní výdaje, čímž ovšem pravděpodobně zvýší nezaměstnanost. Vláda zkrátka přestane investovat," vysvětluje analytik Jiří Šimek ze společnosti Citco - Finanční trhy.
Z posledních 11 let fungování indexu mizérie nicméně vyplývá, že zimní měsíce dlouhodobě vykazují nejhorší výsledky, a to hlavně díky sezónní nezaměstnanosti.
Naopak je tomu v jarních měsících - tehdy index bývá nejnižší.