Praha - Zvýšení slev na dani z příjmů v rámci návrhu reformy veřejných financí je možné, ale jen za předpokladu adekvátního
snížení rozpočtových výdajů.
"Každé zvýšení slev na dani znamená propad příjmů ve státním rozpočtu a musí jej tedy doprovázet snížení výdajů ve střednědobém výhledu, který schválila vláda," řekl ČTK ministr financí Miroslav Kalousek.
Reagoval tak na informace o dnešní dohodě mezi poslanci ODS s premiérem Mirkem Topolánkem, jejímž předmětem má být úprava slevy na daních v roce 2009 v rámci chystané reformy veřejných financí. Více ZDE
Kalousek dodal, že obsah dohody zatím nezná a proto může reagovat pouze obecně.
Podle šéfa expertní daňové skupiny ODS Michala Doktora výsledek dohody přinese navýšení schodku rozpočtu na přespříští rok odhadem od deseti miliard do 35 miliard korun. To se nelíbí vicepremiérovi a předsedovi KDU-ČSL Jiřímu Čunkovi.
Uzavřená dohoda se týká úpravy slev na dani v roce 2009. Střední příjmová skupina by tak neměla být kvůli reformě postižena při srovnání roků 2008 a 2009 propadem příjmů.
Pro reformu by mělo v úterý hlasovat všech 81 poslanců ODS. Tlustému a jeho kolegům vadilo, že v roce 2009 by si příjmová skupina s 16 000 Kč až 35 000 korun hrubého kvůli úpravám daně z příjmů a DPH pohoršila. "To, co lidé zaplatí ve vyšších cenách kvůli zvýšení sazby DPH z pěti na devět procent, jim vykompenzují vyšší příjmy na výplatních páskách," uvedl Tlustý v pořadu Otázky Václava Moravce s tím, že po dnešní dohodě s premiérem by příjmy měly díky úpravám slev na dani měly růst více.
Podle Kalouska ODS nyní řeší problém, který si sama vytvořila, když 13. července prosadila pozměňovací návrh své expertní skupiny k vládnímu návrhu reformy. Dodal, že ODS znala dopady reformy od poloviny července a od té doby se na návrhu nic neměnilo. "Důrazně odmítám, že by se dodatečně v noci minulý týden na návrhu něco měnilo," reagoval na slova svého náměstka Ivana Fuksy v televizním pořadu Otázky Václava Moravce.
Reforma podle analytika Next Finance Vladimíra Pikory dosud stále řeší především příjmy, a nikoliv výdaje, které jsou hlavním problémem tuzemských veřejných financí.