Praha - Řetězec Makro potrestal zákazníky, kteří málo nakupovali. Je to důsledek přísnějších podmínek, které Makro zavedlo loni.
"Opatření postihlo asi 300 tisíc zákazníků, kteří nesplnili limit minimálního nákupu za dva tisíce korun během půl roku," řekla Aktuálně.cz mluvčí řetězce Markéta Světlíková.
Podle ní tak řetězec zabavil asi čtvrtinu všech karet. Důvodem prý ale v mnoha případech bylo to, že karty byly neaktivní nebo klienti měli už i nové karty, vázané na jinou firmu.
|
"Z regionálního hlediska to bylo v podstatě vyvážené, samozřejmě víc zrušených registrací připadalo na pobočky, které byly otevřeny mezi prvními a kde historicky vzniklo více neaktuálních dat, například Brno a Čestlice," dodává Světlíková.
Cílem snížení počtu karet je zbavení se klientů, kteří nenakupují vůbec nebo jen nárazově a za málo peněz. Místo nich se Makro více zaměřuje na své klíčové zákazníky: firmy a podnikatele, kteří jezdí nakupovat zásoby pravidelně.
Těm chce řetězec zajistit lepší komfort, prostor a servis.
Makro chce pomáhat "konkurenci"
Strategií Makra je hlavně podporovat malé obchodníky. Provozovatelé malých obchůdků by zboží pro svou prodejnu měli nakupovat právě v Makru.
Řetězec je podporuje speciálními aktivitami, v nichž je například i vzdělává, jak si správně zařídit prodejnu. Pro tento účel Makro zřídilo i takzvané vzorové prodejny. První takový obchod Makro otevřelo v březnu v Pyšelích ve středních Čechách, během projektu se podobné proměny dočkají ještě další čtyři prodejny.
Přes razantní snižování počtu karet lidé v Makru loni utratili více než v minulých letech - 38,3 miliardy korun. V roce 2005 to bylo o 800 tisíc méně.
Makro ale loni rostlo méně než ostatní velké řetězce. Zatímco ještě v roce 2005 bylo největší ze všech tuzemských obchodníků, loni skončila první skupina Schwarz, zastřešující Kauflandy a Lidly, která utržila 43,5 miliardy. Makro skončilo i za Tescem a Aholdem.
|