Kde dostat 12% za rok?

Emil Dočkal
11. 8. 2003 0:00
Chcete konečně zhodnotit své peníze? Tak s nimi rozhodně nechoďte do banky. Pohlédněte se konečně i po jiných řešeních. Místo do banky zajděte k obchodníkovi s cennými papíry a dobře nakupte. Rozhodně se to může vyplatit.

Chcete konečně zhodnotit své peníze? Tak s nimi rozhodně nechoďte do banky. Pohlédněte se konečně i po jiných řešeních. Místo do banky zajděte k obchodníkovi s cennými papíry a dobře nakupte. Rozhodně se to může vyplatit. Investování do cenných papírů nám může přinést buď spekulační výnos, nebo dividendový výnos. Spekulační motiv výnosů z akcií dostal na frak díky kupónové privatizaci a následnému "tunelování". Nevylévejme však s vaničkou i dítě. Ten, kdo si koupil pár týdnů před valnou hromadou akcie Philip Morris ČR za 12000 Kč, a tenkrát to bylo zcela reálné, mohl ze své investice získat okolo 12% p. a. A to nemluvíme o dobré likviditě při zpětném "prodeji" akcií tohoto titulu. A podobně jako soukromý Philip Morris postupují letos už i (konečně) polostátní společnosti. Pochopily, že i pro ně je nakonec výhodnější vyplácet akcionáře, než manželky prominentních politiků. Známý je například postoj ČEZ, který sice zatím nenabídl investorům takové procento jako Philip Morris, ale zato jim připravil zajímavou dlouhodobou dividendovou politiku - firma se pokusí výši dividend udržet po dobu 10 let. Podobně postupuje i Český Telecom - deklaroval, že firma bude v letech 2003 a 2004 vyplácet na dividendách 50 až 70 procent konsolidovaného čistého zisku. A ve hře je i Komerční banka. Její výnosový efekt však není zatím dost vysoký. Demonstrujme si situaci v následující tabulce

Jméno akcie

datum konání VH

reálná cena nákupu akcie před VH v Kč

dividenda v Kč

výnosové procento v % p. a.

Český Telecom

13.6.2003

350

57,50

13,57

Philip Morris ČR

14.4.2003

12 000

1 448

12,07

ČEZ

17.6.2003

115

4,50

3,91

Komerční banka

19.6.2003

2 080

40

1,92

Samotný výpočet je poměrně velmi zjednodušující. Zavádí spoustu velmi prostých a tudíž i zhoršujících podmínek. Například tu, že peníze investované v akciích jsou nelikvidní po celý rok a to není pravda. V uvažovaných příkladech jsou vložené peníze nelikvidní maximálně jedno čtvrtletí, ale spíše méně. To znamená od okamžiku zakoupení, resp. zaplacení akcií, až po okamžik jejich prodeje, resp. inkasa platby. Ani zpoždění výplaty dividendy není tak velké, přestože výnosové procento o něco málo sníží. Daňové otázky jsou přitom podobné jako u jiných spořících produktů. A kdo si dal navíc práci se spekulací - levně koupím, draze prodám - mohl vydělat ještě více. Samozřejmě jedná se o složitější problematiku a řada čtenářů namítne, že na ni nemá čas a je v domácích podmínkách příliš riskantní. Ano, nicméně i tyto otázky patří k legitimní diskusi o tom kam investovat peníze, aby zvyšovaly bohatství každého z nás.
 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy