Jak se našim penězů vloni dařilo?

Emil Dočkal
2. 1. 2004 0:00
Závěr roku je tu a s ním samozřejmě i první bilancování. Investovali jsme letos dobře? Do čeho budeme investovat napřesrok? To jsou aktuální otázky dne.

Závěr roku je tu a s ním samozřejmě i první bilancování. Investovali jsme letos dobře? Do čeho budeme investovat napřesrok? To jsou aktuální otázky dne.

Letos to moc slavné nebylo a rok 2003 moc šancí nepřinesl, nabízí se první zběžná odpověď. Úroky v bankách dále klesaly a protože mnoho lidí má své peníze stále uloženy na termínovaných vkladech, asi moc nejásali. Například u nejnižších vkladů se úroky před rokem pohybovaly ještě okolo jednoho procenta. Nyní už činí jen půl procenta ročně. Tedy žádná sláva. A tak se spousta lidí opět ptá: Není lepší mít peníze ve strožoku?

Ne, určitě není. Lepší bude si o investování něco rozumného přečíst. Například, že nominální výše úroků není to nejdůležitější, co by nás mělo zajímat. Mnohem důležitější je, jak si úroky, nebo přesněji výnosnost našich investic vedly při porovnání s inflací. A v tomto pohledu, oproti první zběžné odpovědi, už vyznívá rok 2003 výrazně lépe. Inflace se bude v průměru za rok pohybovat okolo nuly, takže reálné výnosy budou mít většinou kladné znaménko. A to je jistě dobrá zpráva, protože v minulých letech se to často nedařilo - i když úroky z vkladů byly zdánlivě vysoké!

Kterým investicím se letos dařilo?

Bezesporu akciím, akciovým fondům a smíšeným fondům. Držely se i fondy peněžního trhu. Zato dluhopisovým fondům a investicím do dolaru se nedařilo vůbec. Ostatně podívejme se na následující graf a tabulku.

Graf vývoje burzovního indexu PX 50 v roce 2003 k 19.12.2003


Rozložení investic neodpovídá výnosnosti

Navzdory výsledkům akciových fondů (a samozřejmě i akcií) nestaly se tyto fondy v roce 2003 cílem investorů. Ke konci listopadu činil majetek akciových fondů spravovaných členy Unie investičních společností jen 2,5 miliardy korun, zatímco o smíšené fondy byl nepoměrně větší zájem - 26,4 miliardy korun - a v bezpečných fondech peněžního trhu se točilo 50 miliard korun (!) a staly se tak alternativou k termínovaným vkladům.

Dluhopisové fondy zklamaly

Přinesly letos svým investorům  - zatímco loni a v nedávné minulosti zářily! - nejméně. I proto si musíme čas od času o investování něco přečíst. Zhoršení výsledků dluhopisových fondů odborníci čekali (nejhůře se těmto fondům daří, když startuje ekonomický růst), nicméně současné výsledky jsou i pro ně přece jenom nemilým překvapením.

Nejvýnosnější fondy podle stavu k 12.12.2003

Typ fondu Roční výnos v % p.a.
Akciové fondy
Referenční standard PX 50 34,01
1. ING Český akciový fond 32,8
2. ČPI - Fonf nové ekonomiky 19,53
3. ISČS - Sporotrend 18,39
Smíšené fondy
Referenční standard  průměr PX 50 a PBICS 100 16,65
1. Prosperita Globální balancovaný 18,28
2. IKS Balancovaný 15,56
3. AKRO OPF Český 14,54
Peněžní fondy
Referenční standard PRIBOR 2,21
1. ISČS - Sporoinvest 2,24
2. ČSOB výnosový 2,17
3. IKS peněžní trh 2,15
Dluhopisové fondy
Referenční standard PBICS 100 -0,8
1. ČPI - OPF korporačních dluhopisů 2,41
2. ISČS - Bond invest 2,4
3. ISČS - Sporobond 1,92

Standardní investice

Standardně dobrou investicí bylo i v roce 2003 stavební spoření. U nových smluv činily čisté výnosy okolo dvou procent a u starších tři procenta a skutečnou výnosnost ještě zvyšoval státní příspěvek, takže se běžně šplhala až někam ke 13 či 14 procentům. Přesto se ale jedná o poměrně "svázanou" investici, protože dobře pracuje jenom v relativně úzkém pásmu investovaných částek, které se odvozují od cílové částky a limitované státní pomoci.

Cizí měny velkým rizikem

Investice do cizích měn nedoporučuji. Mohla se sice v roce 2003 vyplatit, ale také nemusela. Kdo například vsadil na dolar, skončil letos v hluboké ztrátě, protože vůči české koruně hodně oslabil. A právě v souvislosti s měnovými kursy varuji i před přílišným optimismem při investování do zahraničních fondů. Kursové riziko je jak vůči dolaru, tak  vůči euru příliš velké - očekává se, že se vrátíme k posilování koruny -  a snadno se může stát, že kursová ztráta znehodnotí veškerý výnos. Nicméně kdo má pevné nervy a chuť riskovat může v roce 2004 v určitém okamžiku vsadit na dolar (mohl by totiž korigovat současný pád), ale umění je správně odhalit ten okamžik. Pokud by se to podařilo, může být investice do dolaru vítěznou strategií, ale když ne, pánbůh nás opatruj.

Statistiky a budoucnost 

Ať už máme k dispozici jakkoliv kvalitní statistiku, vždycky je to řeč "o mrtvole". Nás ale zajímá především budoucnost. A tak se společně podívejme na první prognózy na rok 2004.


Tabulka: Prognózy ročních výnosů vybraných investic v roce 2004

Typ investice odhad výnosu v % p.a.
Akcie - svět přes 10
Akcie - tuzemsko okolo 13
Akciové fondy - svět 8 až 12
Akciové fondy - Evropa 7 až 11
Akciové fondy - tuzemsko okolo 15
Smíšené fondy - tuzemsko 5 až 7
Fondy peněžního trhu - tuzemsko okolo 2
Dluhopisové fondy - tuzemsko 1,0 až 1,5
   
Stavební spoření 2 až 3, resp. nad 10
Cizí měny ?
Nemovitosti cca 5
Víno okolo 15

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy