Jak na pojištění domácnosti?

Karel Hafner
30. 4. 2003 0:00
Většina domácností v České republice je pojištěna. Obecné povědomí o pojištění domácnosti je tedy vysoké, ale to ještě neznamená, že vybrat si pojištění domácnosti je snadné. Jeho výběr se může stát soubojem s pojišťovacím agentem, který kope za barvy svého pojišťovacího ústavu a také za barvy své vlastní kapsy. Na setkání s pojišťovacím agentem bychom proto měli být připraveni.

Většina domácností v České republice je pojištěna. Obecné povědomí o pojištění domácnosti je tedy vysoké, ale to ještě neznamená, že vybrat si pojištění domácnosti je snadné. Jeho výběr se může stát soubojem s pojišťovacím agentem, který kope za barvy svého pojišťovacího ústavu a také za barvy své vlastní kapsy. Na setkání s pojišťovacím agentem bychom proto měli být připraveni. Na jak vysokou částku byt pojistit? Při uzavírání smlouvy si budeme muset stanovit částku, na kterou chceme byt pojistit. Tato částka by měla zhruba odpovídat hodnotě zařízení bytu. Tím se rozumí nejen nábytek, bytové doplňky, ale třeba také tapety, koberce nebo vybavení sociálního zařízení. Pojistná částka přijde ke slovu při úplném zničení bytu, např. při požáru. Je to částka, kterou nám pak pojišťovna vyplatí. Pojistnou částku dohodne klient s pojišťovacím agentem. U nižších pojistných částek je to vlastně jen na klientovi, protože agenti pojišťovaný byt navštíví jen u smluv na vyšší pojistnou částku. Vyšší pojistná částka rovná se vyšší pojistné Vyšší pojistnou částku oceníme v případě nehody, méně už nad každoroční složenkou na úhradu pojistného. Na čím vyšší pojistné částce se tedy domluvíme, tím dražší roční pojistné budeme hradit. Výše pojistného však nezáleží jen na pojistné částce. Ve městech je pojištění dražší Důležitým faktorem pro stanovení výše pojistného je lokalita, ve které se pojišťovaný byt nachází. Pojišťovny výši pojistného upravují místním koeficientem, který by měl odrážet míru rizika. Vyšší pojistné tedy budou platit klienti ve velkých městech, u odlehlých nemovitostí nebo v oblasti s vyšším výskytem kriminality. V takových místech můžeme vydat za pojistné i dvakrát tolik co v klidnějších zónách. Pojišťovny však berou v potaz nejen krádeže, ale také přírodní živly. V oblastech, kde hrozí povodně, si musíme na pojištění domácnosti připlatit. A pokud se naše nemovitost nachází v záplavových zónách, o pojištění si můžeme nechat jenom zdát.

Lze výběrem pojišťovny ušetřit?

Pojišťovna

Roční pojištění

Allianz

1680 Kč

Česká pojišťovna

1570 Kč

ČSOB Pojišťovna

1440 Kč

Generali

1290 Kč

Kooperativa

1700 Kč

Pojišťovna České spořitelny

1560 Kč

Uniqa

1260 Kč

Poznámka: Částky uvedené v tabulce jsou jen orientačního charakteru, vypočtené pro běžně vybavenou garsoniéru v Praze. Z uvedených dat ale vyplývá, že před uzavřením smlouvy je dobré se informovat na nabídku i u konkurence. Jak pojišťovny žádají více peněz? Běžné pojištění domácnosti kryje škody způsobené krádežemi, vytopením, vandalismem, požáry, výbuchy a živelnými pohromami, jako je vichřice, krupobití nebo úder blesku. To je jen letmý nástin pojištěných rizik. Přesný obrázek si uděláme po přečtení pojistné smlouvy. K základnímu pojištění domácnosti si u každé z pojišťoven lze sjednat připojištění, např. elektroniky, šperků, starožitností nebo jízdních kol. V některých případech je připojištění nutností. Pojištění se totiž může vztahovat jen na škody do určité výše. Pokud náš byt navštíví zloděj a odnese si např. elektroniku, můžeme se snadno dostat s pojišťovnou do křížku. Pojišťovny totiž omezují výši, do které ručí za cennosti. Výše ručení se odvíjí od částky, na kterou je pojištěn celý byt. Bývá to např. 15 procent. Pokud bychom tedy měli byt pojištěný na půl milionu korun, elektroniku v takovém případě jen do 75 tisíc korun. Právě pro takové případy je tu možnost připojištění, díky kterému se zvýší krytí u některé z cenností v bytě. Za to však platíme vyšším ročním pojistným. Jak získat slevu na pojistném? Nižší pojistné hradí klienti, kteří zvýší zabezpečení svého bytu. Pokud si necháme instalovat např. bezpečnostní dveře s vyztuženými rámy, můžeme u některých pojišťoven žádat slevu. V některých případech jsou bezpečnostní dveře podmínkou, aby pojišťovna byt vůbec pojistila. Nižší pojistné zaplatíme také díky vhodnému způsobu platby. Pojišťovny dávají přednost úhradě pojistného na celý rok a bezhotovostním platbám. Slevu lze získat také díky tomu, že jsme v loňském roce nenahlásili žádnou škodní událost. U menších škod (např. vytopení koupelny) proto stojí za zvážení, jestli se nám vyplatí požádat pojišťovnu o uhrazení škody, a připravit se tak o snížené pojistné. Levněji pojištění domácnosti získáme také kombinací s dalšími druhy pojištění u stejné pojišťovny.

I když pojištění domácnosti nepatří k exotickým záležitostem, při jeho uzavírání bychom se měli mít na pozoru. K nejdůležitějším bodům patří stanovení pojistné částky a případné připojištění cenností. Nesmíme se zapomenout informovat na možnosti slev z pojistného. A samozřejmostí je důkladné prostudování rizik, která pojištění domácnosti kryje.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy