Investice: Loterie, nebo jistota?

Miroslav Jaček
23. 3. 2004 0:00
Položili jste si v poslední době otázku "Kam s penězi?" nebo "Do čeho investovat, abych o ty peníze nepřišel?". Existuje vůbec ještě bezpečný způsob investování nebo uložení finančních prostředků?

Položili jste si v poslední době otázku "Kam s penězi?" nebo "Do čeho investovat, abych o ty peníze nepřišel?". Existuje vůbec ještě bezpečný způsob investování nebo uložení finančních prostředků?

 

Kam investovat?

Tyto otázky si v poslední době lidé kladou opravdu často. Pokusíme se přiblížit několik způsobů, jak peníze bezpečně uložit a samozřejmě i něco získat. Nikdo nechce o své  finanční prostředky přijít a zároveň každého zajímá výnos, který z této investice bude mít. Po zkušenostech, které v poslední době měli někteří klienti bank a investičních fondů se nemůžeme divit, že důvěra v tyto instituce silně poklesla. Tunelováním a následnou správou konkurzní podstaty přišli klienti většinou o veškeré své životní úspory. I v této době ještě existuje spousta možností, jak bezpečně uložit a zhodnotit své finanční prostředky. Projdeme si společně ty nejzajímavější a podíváme se na jejich výhody i nevýhody.

Burza
Nejznámější, ale zároveň nejrizikovější možnost, jak naložit se svým kapitálem. Člověk musí být sám výborným znalcem kapitálového trhu, aby se mohl dobře rozhodnout, jaké akcie a jakých firem by pro něj měl burzovní makléř nakoupit a kdy je vhodné je prodat.

Existují samozřejmě i investiční společnosti, které tyto operace provádí za vás a pravidelně vás informují o pohybu na kapitálovém trhu a o stavu vašeho účtu. I zde však musíte mít jisté znalosti, abyste si dokázali vybrat takovou společnost, která vaše finance opravdu zhodnotí. Pokud budete chtít vstoupit na tento kapitálový trh, musíte počítat s tím, že zde vám nižší částky stačit nebudou. Nevyplatí se nakoupit cenné papíry a pak je držet celé dlouhé roky a doufat, jestli se na dividendách někdy vůbec zaplatí, nemluvě o nějakých výnosech. Burza tedy zůstává pro většinu "smrtelníků" uzavřena, ale za zmínku stojí.

Státní dluhopisy
Investováním do státních dluhopisů rozhodně nemůžete nic ztratit. Je to vlastně vaše půjčka státu, která bude jistě zhodnocena. Dalo by se říci, že se jedná o "termínovaný vklad", resp. o půjčku státu na předem stanovenou dobu. Při způsobu hospodaření současné vlády, nemusíme mít strach, že by se emise státních dluhopisů přestaly vydávat. Investování do státních dluhopisů je rozhodně tou nejjistější investicí. Za vložené finanční prostředky zde nese 100% záruky stát. O vydání emisí státních dluhopisů se vždy dozvíme z televizního zpravodajství nebo z denního tisku. Pak již stačí kontaktovat příslušnou instituci a informovat se o nominálních hodnotách. Potom nám již nic nebrání uložit své finanční prostředky do těchto dluhopisů. Jednat se však musí rychle. Jak rychle se totiž dluhopisy vydají, ještě rychleji se prodají. Státní dluhopisy bývají totiž hlavním zdrojem příjmů institucí jako např. pojišťoven,  soukromých bankovních domů a investičních společností.

Investiční fondy
Ne všechny investiční fondy a společnosti byly "tunelářské", ale vybrat mezi nimi tu správnou je i dnes velký problém. Takováto investiční společnost by měla mít dlouholetou působnost na finančním trhu, silnou klientskou základnu a vysoký základní kapitál. To jsou hlavní kritéria o které by jste se měli zajímat. Dále musíte vědět, jaký měla obrat v minulém roce a jaké výnosy připisovala svým klientům. Je dobré se zajímat o tyto výsledky nejen za poslední rok, ale pokud je to možné, tak i za několik let zpětně. Zde potom vidíme jak si daná firma vede a jestli není velkým rizikem svěřit jí své finanční prostředky k obhospodařování. Je také dobré vědět něco o odbornosti zaměstnanců této firmy.

Dlouhodobé spořící programy / Spořící složky pojistných programů
Pokud chcete opravdu bezpečně investovat své úspory a ještě k tomu zabezpečit svou rodinu, pak můžete investovat do životního pojištění, penzijního připojištění či stavebního spoření

Vraťme se ale k investicím a výnosům z nich. Možná si říkáte, že pojištění se platí pravidelně, tak co je to za investici. Můžete uzavřít životní pojištění se spořící složkou a máte několik možností, jak je splácet. Je tu možnost pravidelných plateb, ale existuje i možnost  zkrácené nebo jednorázové platby. Ve zkrácené platbě pojistného splácíte pojistnou částku např. 10 let z 20ti. To znamená, že 10 let platíte zvýšené pojistné a dalších deset let se bude naspořená částka navyšovat. U jednorázové platby je to něco podobného, jen výnos bude vyšší.

Například máme-li uzavřenou pojistku a rozhodneme se pojistnou částku zaplatit jednorázově. Pojistka je uzavřena rovněž na 20let, ale je tu jeden velký rozdíl, těch 20let se budou tyto finanční prostředky zhodnocovat a výsledný zisk bude mnohonásobně převyšovat investované prostředky. Procentuální průměr zúročení investic v těchto programech je cca. 5-8% nad mírou inflace.

Banky
Uložení finančních prostředků do bank, není v dnešní době vůbec doporučováno. Připisované úroky na účtech klientů se pohybují mezi 0,5 až 1,2%. Odečteme-li poplatky za vedení účtu a daň, zjistíme, že jsme vlastně ve ztrátě. Banky tedy můžeme rovnou vypustit.

Co je pro nás nejlepší?

Z hlediska výnosů a následného zdanění se vyplatí investovat do dlouhodobých programů jako např. nákup státních dluhopisů a dlouhodobých programů pojišťoven, u kterých je další výhodou, že po vstupu do EU nebudou výnosy z programů životního pojištění a spoření, podléhat dani. Někdo může namítnout, že by se mohlo investovat např. i do nemovitostí. Ano, měl by pravdu, ale i v této oblasti musí být člověk dobrým znalcem, aby se nenechal napálit. A prodat v pravý čas nemovitost tak, aby se to opravdu vyplatilo, to také není jednoduché a také to může být posuzováno jako spekulace.

Porovnání

Nástroj Zdanění Výnosy Riziko
Burza ANO Dle pohybu Velké
Státní dluhopisy ANO Dle emise a doby Žádné
Investiční fondy ANO Dle pohybu Střední
Dlouhodobé spořící programy NE 5 - 8% Žádné
Banky ANO 0,5 - 1,2% Střední

Závěr

Závěrem si můžeme sestavit malý přehled, jak a kam nejlépe uložit své finanční prostředky, s přihlédnutím na možnosti průměrného občana.

1. Dlouhodobé spořící programy
2. Státní dluhopisy
3. Investiční fondy
4. Burza a Banky

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy