Lidé přicházejí na pobočky bank a k různým poradcům většinou s přáním co největších výnosů a co nejmenšího rizika. To je pochopitelné. Méně pochopitelné je, že si z takové návštěvy často neodnášejí správné informace. Neodcházejí totiž s vědomím, že nejdůležitější pro jejich finance je rozumná strategie boje s inflací.
A to nejen s tou současnou, nízkou, ale i budoucí, pravděpodobně vyšší. Neuplyne téměř den abychom se nesetkávali se zprávami o rostoucích cenách energií, které se vynořují jako největší hrozba pro budoucí stav našich rodinných financí. O 21. století se dokonce začíná mluvit jako o století energií. Jak tedy dosáhnout výnosů, které s velkou pravděpodobností (u investování vždy pracujeme s pravděpodobností, nikdy s jistotou) pokryjí budoucí růst cen?
Jak na to?
Předepisovaným lékem jsou velmi často investice do akciových podílových fondů. Jde o nástroj velmi rozšířený, který zná snad každý poradce v kterékoli bance. Jenom ti skutečně dobří však vědí, že existují i jiné možnosti. Tato alternativní léčebná kůra je přitom vhodnější pro boj s inflací vyvolanou primárně růstem cen energií. Nejde o žádnou složitou vědu. Stačí, pokud do nabízených možností zahrneme kromě tradičních akcií a dluhopisů také komodity a nemovitosti a pokud je váš poradce schopen nakoupit nejen podílové fondy, ale také moderní nástroje jako investiční certifikáty či speciální indexové fondy tzv. ETF.
Příklad:
Vytápění průměrného rodinného domku vyjde letos, dejme tomu, o 2000 Kč dráž než loni. Co s tím? Vhodným řešením může být nákup investičního certifikátu vázaného na cenu ropy nebo na balík cen energií, za vcelku nenáročnou sumu 40 000 Kč. Takový certifikát vám totiž s vysokou pravděpodobností (nikoli však jistotou) přinese výnos minimálně 5 % ročně s výplatou na konci zhruba pětiletého období. Velmi důležité je, že pokud ceny energií dál porostou, růst jeho výnosu nad 5 % ročně není nijak omezen. Na pět let tedy máme vystaráno, jelikož budoucí vyšší náklady na topení pokryjeme výnosy z této investice. A co když ceny naopak drasticky klesnou? Pak sice klesne i cena certifikátu, ale klesne také náš účet za topení.
Co z tohoto jednoduchého příkladu plyne?
Mimo jiné to, že finanční poradenství se skutečnou přidanou hodnotou není jen o maximálním výnosu a minimálním riziku, případně o prodeji balíčku produktů od jedné instituce, ale o uspokojení skutečných potřeb klienta doporučením takové strategie, která odpovídá jeho situaci. Stejně jako neexistuje univerzální lék na všechny nemoci, neexistuje ani univerzální investiční doporučení. Takže do nového roku lze popřát všem potenciálním investorům především skutečně vyváženou strategii využívající všech dostupných možností moderního investování.