Praha - Devizový trh je v posledních měsících ovlivňován především situací ve Spojených státech. Americká ekonomika zažila krizi rizikových hypoték, což se následně projevilo na poklesu celého finančního trhu.
Velké množství finančních institucí utrpělo významné ztráty. Dnes se zdá, že tato krize pomalu odeznívá a finanční trhy se konsolidují.
Při pondělním projevu před newyorským ekonomickým klubem šéf americké centrální banky Fed Ben Bernanke prohlásil, že snížení úrokových sazeb v září o půl procenta vykazuje známky úspěchu. Bernanke nicméně zdůraznil, že úvěrové instituce a investoři musí nést odpovědnost za svá finanční rozhodnutí, která způsobila krize rizikových hypoték.

Dolar stále oslabuje
Fed snížil základní úrokovou sazbu (the federal funds rate), klíčovou krátkodobou úrokovou sazbu, která ovlivňuje úrokové sazby ze spotřebitelských úvěrů, o půl procenta 18. září.
Bernanke prohlásil, že snížení této klíčové sazby ve spojení s dřívějším snížením diskontní sazby v srpnu pomohlo omezit některé tlaky na finančních trzích a že zlepšené fungování finančních trhů je pozitivní vývoj.
Bernanke také řekl, že oslabení na nemovitostním trhu bude mít pravděpodobně signifikantní dopad na ekonomický růst v tomto čtvrtletí a na růst počátkem příštího roku. Dodal také, že to ale nemusí být až tak špatné a že se snad investoři poskytovalé úvěrů poučili ze svých předchozích chyb.
Slova šéfa ameriké centrální banky vyznívají poměrně pozitivně. Americký dolar začal výrazně oslabovat v polovině srpna, kdy už bylo zřejmé, že se krize rizikových hypoték na ekonomice i finančních trzích projeví. Oslabování dolaru skončilo začátkem října, kdy se investoři začali domnívat, že to nejhorší má již dolar za sebou.
Utraťte desítky tisíc a vyhrajte Porsche. Nová investiční hra začala. |
S tím, jak americký dolar výrazně oslaboval, situace u evropské společné měny euro byla přesně opačná.
Evropa nabírá na síle
Euro výrazně v posledních měsících vůči dolaru posílilo a spousta představitelů evropských zemí prohlašuje, že příliš silné euro ohrožuje růst evropské ekonomiky. Například německý export zažívá ohromné ztráty tím, jak jsou neměcké výrobky v dolarovém vyjádření dražší.
Aktuální situace vypadá následovně. Dolar v minulých měsících výrazně oslabil, nicméně nyní jsou již přítomné známky oživení americké ekonomiky. To by mělo tlačit na posilování amerického dolaru. Evropská měna je pravděpodobně na současné úrovni kolem 1,43 EUR/USD příliš silná.
Navíc makroekonomické informace z eurozóny nejsou v posledních týdnech nejoptimističtější. To je další tlak na posilování amerického dolaru a oslabování eura.
Díky těmto faktorům by pro investory mohlo být v této době vhodnou strategií nakupovat americký dolar za euro. Fundamentální faktory jsou momentálně spíše na straně americké ekonomiky a amerického dolaru.
Při doznívající hypoteční krizi se ukázuje, že je americká ekonomika velice silná, odolná a pružná. Ostatně šef americké centrální banky řídí měnovou politiku velmi uspokojivě, proto může mít americký dolar v příštích několika měsících otevřenou cestu vzhůru.