Pomoc zdravotně postiženým a změny u posudků
- Už od prosince se zvýšil příspěvek na mobilitu z původních 550 na 900 korun měsíčně. Tato částka je vyplacena automaticky, není tedy třeba o nic žádat.
Ti, kdo využívají zdravotnické prostředky pro dlouhodobou domácí oxygenoterapii nebo umělou plicní ventilaci, dostanou příspěvek na mobilitu ve výši 2900 korun. Tato částka bude za prosinec poprvé vyplacena v lednu 2023.
Jak uvádí ministerstvo práce a sociálních věcí, s ohledem na růst cen se zvyšuje i maximální příspěvek na pořízení svislé zdvihací nebo šikmé zvedací plošiny ze 400 tisíc na 500 tisíc korun. "Tato pomůcka umožní lidem, kteří se bez ní neobejdou, co nejdéle zůstat v domácí péči. Hranice součtu vyplacených příspěvků za 60 kalendářních měsíců se nemění, i nadále činí 800 tisíc korun," doplňuje úřad.
Změny u lékařské posudkové služby
Posudkových lékařů je v Česku dlouhodobě nedostatek. "Pro osoby se zdravotním znevýhodněním je včasná podpora státu v jejich nepříznivé sociální situaci zásadní. Novela zákona zajistí, aby posuzování zdravotního stavu probíhalo rychleji a komfortněji. Lidé, kteří čekají na invalidní důchod, příspěvek na péči nebo na kompenzační pomůcku, se díky tomu dostanou k potřebné pomoci dříve," uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Posudkovým lékařům totiž nově budou pomáhat odborní zdravotnicky vzdělaní pracovníci, kteří budou zpracovávat posudky v méně složitých agendách. Lékař pak potvrdí svým podpisem správnost posudku.
Vzniknou tak nové pozice odborného nelékařského zdravotnického pracovníka (ONZP), kterým mohou být například všeobecné sestry, ergoterapeuti, zdravotně-sociální pracovníci, zdravotničtí záchranáři nebo fyzioterapeuti. Cílově by se v rámci oblastních správ sociálního zabezpečení mělo vytvořit zhruba 160 systemizovaných míst odborných nelékařských pracovníků.