Bojíte se o peníze? Zkuste chráněný fond

Tomáš Tyl
7. 4. 2004 0:00
Mnoho investorů hledá zajištění, ale ne každý chce své peníze vázat. Jsou chráněné fondy řešením?

Mnoho investorů hledá zajištění, ale ne každý chce své peníze vázat. Jsou chráněné fondy řešením?

Přestože již přes rok se akciím vyspělých trhů daří, investoři mají ještě v paměti tříletý propad, který tomu předcházel. Není tedy divu, žese v našich nedůvěřivých vodách lidé uchylují k fondům s nižším rizikem. Poté, co i obligační fondy ukázaly, že také mohou mít špatný rok, množství investorů hledá spásu ve speciálně konstruovaných fondech.

Určitý boom proto zažívají fondy zajištěné. Jejich výhodou je garantování 100 a více procent vložené částky. Na druhou stranu prostředky vložené do zajištěných fondů jsou na delší předem stanovenou dobu vázané. Z fondů pak nelze vystoupit bez postihu. Jistou alternativou jsou nepříliš známé chráněné fondy.

Jak fungují chráněné fondy

Chráněné fondy jsou speciálně konstruované tak, aby dovolovaly podílet se na růstu akciových trhů za nižšího rizika. Většinu (90%) fondu tvoří tzv. chráněná část. Do té jsou nakoupeny velmi bezpečné nástroje peněžního trhu - pokladniční poukázky a dluhopisy s krátkou dobou splatnosti. Chráněná část je řízena tak, aby za žádných okolností neztrácela na hodnotě. Za zbylých 10% jsou nakoupeny vysoce rizikové call opce (na zvolený index). Cílem této složky fondu je generovat zisk v závislosti na vývoji daného trhu. Investor tak se tak na jednu stranu může podílet na růstu trhů, na druhou stranu se tolik nepodílí na jejich propadu.

Podle dalšího vývoje se pak chráněná hodnota fondu mění. Pokud akciový index roste, roste tak pomocí pákového efektu hodnota či zisk z opcí. To má za následek i růst hodnoty celého fondu. Pokud hodnota fondu díky pozitivnímu vývoji na trhu vzroste, část opcí se prodá a nakoupí se nástroje peněžního trhu tak, aby poměr odpovídal původnímu nastavení (90:10). Tomuto kroku se také říká click. Tímto clickem se zvýší chráněná hodnota fondu. Po čase se tedy chráněná hodnota dostane i nad námi vložené prostředky a fond nám garantuje více než kolik jsme vložili.

Pokud  klesá hodnota indexu, klesá i hodnota fondu až do výše chráněné části - pod tu cena fondu neklesne. U chráněných fondů pak existují dva odlišné přístupy k propadům indexu.

Konzervativnější přístup je takový, že ke clicku dochází jen "nahoru" tj. chráněná hodnota fondu může pouze růst. Pokud se index propadne příliš, ve fondu nezbudou žádné opce a je potřeba počkat, až nástroje peněžního trhu vygenerují dostatečný zisk na nákup dalších opcí. Výhoda tohoto přístupu je jistota návratnosti alespoň aktuální chráněné hodnoty. Dokonce pokud investujete po propadu může být chráněná hodnota fondu téměř 100% celkové hodnoty. Nevýhodou je značně pomalejší růst, protože opcí je v portfoliu málo a nemohou se podílet na zisku dostatečnou měrou. Takto řízené fondy tedy zmeškají nejvyšší růsty trhů následující bezprostředně po medvědích trzích.

Dynamičtější přístup spočívá v každoročním rebalancování portfolia do původního stavu. To mimo jiné znamená, že pokud je na trhu propad trvající více let, pomalu poklesne i chráněná část (i když je pokles daleko pomalejší než u samotného indexu). Na druhou stranu fond má po rebalancování k dispozici opět větší množství opcí a může se svézt na dynamičtějším růstu. Fond tak vlastně odprodává akcie, když jsou dražší (po více než 10% růstu) a nakupuje když jsou levnější (po poklesu). Strategie jakou daný fond používá je samozřejmě předem známá a je uvedena ve statutu fondu.


 
Cena fondu se nevyvíjí tak dynamicky jako index, a tak ani případný růst fondu není takový jako růst indexu, zvláště pokud je po propadech v portfoliu nižší procento opcí, na druhou stranu je tím menší i riziko fondu, nehledě na chráněnou hodnotu. Chráněné fondy tak v sobě kombinují možnost participace na růstu akciových trhů s nižším rizikem na úrovni fondů dluhopisových.

Nespornou výhodou je možnost do fondu vstoupit nebo z něj vystoupit kdykoliv v kombinaci s garancí o něco nižší než nabízejí zajištěné fondy. Pro tyto vlastnosti mohou určitě najít místo jak v portfoliích investorů, tak u konzervativních lidí nespokojených s s úrokovými sazbami na vkladových účtech. Chráněný fond by ale rozhodně měl být v referenční měně portfolia, protože jinak by nízká rizikovost ztrácela smysl.

Hlavní výhody a nevýhody chráněných fondů

Výhody:
- Možnost podílet se na vývoji akciových trhů
- Nižší riziko než při přímé investici do akcií
- Vysoká likvidita (možnost kdykoliv s fondu vystoupit)
- Chráněná hodnota fondu

Nevýhody:
- Nižší zisky než při přímé investici
- Zmeškání růstů po propadech trhu
 - Malý výběr fondů

  
Slovník:
Call opce dává svému držiteli právo v budoucnu koupit určité množství nějakého aktiva (v tomto případě indexu) za předem dohodnutou cenu. Za toto právo držitel opce musí zaplatit tzv. opční prémii. Pokud držitel opce právo využije, je případný zisk roven rozdílu současné a dohodnuté ceny mínus prémie. Pokud toto právo nevyužije (aktiva mají nižší cenu než je cena dohodnutá), je jeho ztráta rovna výši prémie. Protože cena prémie je mnohem nižší než cena podkladového aktiva, dochází k tzv. pákovému efektu, kdy je možný zisk v řádu desítek procent. Na proti tomu je maximální možná ztráta 100% použitých prostředků.

Příklady chráněných fondů

Název fondu Měna Index Přístup
ING Czech Continuous Click Fund Euro CZK DJ Eurostoxx 50 Konzervativní
ING Continuous Click Fund Eurotop 100 EUR FTSE Eurotop 100 Konzervativní
ING Continuous Click Fund US USD S&P 500 Konzervativní
Parvest Floor 90 Euro EUR DJ Eurostoxx 50 Dynamický
Parvest Floor 90 USA USD S&P 500 Dynamický

 

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy