Nákup a prodej cenných papírů ma svou tradici zejména v zahraničí. Na domácí půdě však vyrostla také slušná řádka akciových brokerů. Jak si vedou a co všechno nabízejí? 0,1%, min. 500 Kč Bohm & Partner
Kde se dá obchodovat?
Obchody s akciemi jsou dostupné prakticky pro každého, kdo má chuť, trochu času a určité množství peněz. Teritorium, na kterém lze s akciemi obchodovat (investovat do nich), není omezeno pouze na veřejné trhy v ČR (Burza cenných papírů , RM systém). Existuje řada cest i na trhy zahraniční, ať už evropské či zaoceánské.
U nás i ve světě nejrozšířenějším způsobem obchodování s akciemi prostřednictvím brokera. Jedná se o obchodníka s cennými papíry (CP), který má licenci (povolení) od regulátora trhu CP, což je u nás Komise pro cenné papíry (KCP).
Všichni domácí obchodníci (v současné době cca 70 subjektů) pochopitelně nabízejí obchody na BCPP a RM-S. Ovšem pouze několik nabízí obchodování online, tedy prostřednictví internetu.
Nabídka online obchodníků
V tabulce uvedení tuzemští obchodníci s CP umožňují obchody online na různém počtu zahraničních trhů. Standardem jsou americké trhy a z evropských potom trhy ve Velké Británii a Německu. Atlantik FT obchoduje i na švýcarských trzích a Patria Direct navíc ve Francii a Beneluxu. V USA a v západní Evropě existuje poměrně velký počet burzovních i mimoburzovních trhů. V Americe se jedná především o New York Stock Exchange (NYSE), American Stock Exchange (AMEX), National Association of Securities Dealers Automated Quotation (NASDAQ) V Evropě jsou to například Frankfurt Stock Exchange (FSE), London Stock Exchange, Swiss Exchange a další.
Přehled vybraných brokerů a jejich nabídka
Pozn.: Online obchody na Burze cenných papírů Praha (BCPP) nabízí pouze Fio a Patria Direct.
broker
BCPP
USA
Německo
Velká Británie
Atlantik FT
ano
ano
ano
ano
Bohm & Partner
ano
ano
ano
ano
Fio
ano
ano
ano
ne
Colosseum
ano
ano
ano
ano
Patria Direct
ano
ano
ano
ano
Cyrrus
ano
ano
ano
ne
Sati
ano
ne
ne
ne
Kolik zaplatíme?
Obchody na BCPP
Pozn.: způsoby obchodování na BCPP SPAD využívá funkce tvůrců trhu (určitý počet členů burzy tvoří funkci tvůrce trhu pro vybrané CP), kontinuální režim umožňuje uspokojovat i minimální poptávku po CP např. pokyn na koupi/prodej 1 ks CP, objednávky se vkládají průběžně.
broker
SPAD online
SPAD telef.
Kontinuální režim online
Kontinuální režim telef.
Fio
0,2%, min. 1 000 Kč
0,85%, min. 70 Kč
0,85%, min. 180 Kč
Atlantik
v ČR ne
individuálně
v ČR ne
individuálně
Cyrrus
v ČR ne
0,28%, min. 3 000 Kč
v ČR ne
0,80%, min. 100 Kč
v ČR ne
0,25%, min. 1 950 Kč
v ČR ne
0,95%, min.190 Kč
Patria Direct
0,15%
0,25%
0,80%, min.100 Kč
0,90%, min.500 Kč
Bohm & Partner a Cyrrus používají k obchodům online internetové aplikace zahraničních partnerů (využívají je pouze pro zahraniční trhy). Patria Direct a FIO pracují s vlastními aplikacemi.
Tip: Podívejte se na demoúčet aplikace e-Broker |
Obchody v zahraničí
broker
online
(USA)telefonicky,
osobně (USA)online
(Evropa)telefonicky,
osobně (Evropa)
Fio
9,95 USD
11,95 USD
0,195%, min. 17,95 EUR
0,195%, + 2 EUR
min. 17,95 EUR
Atlantik FT
9,95 USD
14,95 USD
0,15%, min. 16,95 EUR
0,15% + 5 EUR,
min. 21,95 EUR
Colosseum
9,95 USD
-
-
-
Cyrrus
14,95 USD
0,28%, min. 24,95 USD
1%, min. 15 EUR
-
Bohm & Partner
17,50 USD
0,95%, min.25 USD
17,50 EUR
0,95%, min. 25 EUR
Patria Direct
0,40%, min. 24,90 USD
0,50%, min.29,90 USD
0,50%, min. 29,90 EUR
0,60%, min. 39,90 EUR
Pro srovnání byly zvoleny údaje týkající počtu do 500 kusů zahraničních akcií v jednom obchodu. Údaje o evropských trzích se vztahují k Německu. Jako nejlevnější z toho srovnání vychází FIO a Atlantik FT, nejdražší je Patria Direct.
Poplatky se samozřejmě dále odlišují v dalších pásmech (při vyšších objemech, při větším množství kusů), liší se i v závislosti na konkrétním trhu (organizátoři burzovních i mimoburzovních trhů mohou mít nastaven různý systém účtování provizí, americké trhy mají větší tendenci k účtování pevných poplatků, evropské trhy spíše inklinují k procentům z realizovaného obchodu).
Počítejte s tím, že začít obchodovat na zahraničních trzích má smysl s částkou alespoň 1000 USD. Tento, případně vyšší limit, požadují jako počáteční vklad i tuzemští brokeři. U zahraničních obchodníků může minimální limit dosáhnout až 10 000 USD. Vyšší vklad je na druhé straně kompenzován o něco nižšími poplatky za obchody.
Má smysl obchodovat přes internet ?
Online zadávání pokynů k obchodům po internetu vám přinese několik výhod. Především se jedná o úsporu času a možnost lepší přípravy díky aktuálnímu přehledu o cenách akcií.
Jednoznačnou výhodu u všech online brokerů jsou nižší poplatky za realizaci obchodů. Úspora proti klasické formě nákupu, což se děje většinou po telefonu, činí většinou několik USD za každý obchod.