Pavla Adamcová
Aktualizováno 13. 4. 2019 22:43
Nakupování přes e-shop je u Čechů stále oblíbenější. Loni nakoupilo on-line podle dat statistiků už 54 procent obyvatel Česka starších 16 let - tedy více než 4,7 milionu osob. V tuzemských e-shopech utratili 135 miliard korun. Nákup přes internetový obchod ale nekončí vždy radostně - špatný výběr může vést nejen k pozdějším reklamacím, ale i komplikovanému vymáhání svých práv. Podle čeho vybírat kvalitní e-shop? A jak se bránit, pokud jsme se již nechali nachytat?
Pozor na neoficiální dovoz
Úplně stejný telefon se dá koupit v českém obchodě zrovna tak jako na čínské tržnici a neoficiální dovoz z různých koutů světa se obchodníkům vyplácí. Pokud si ho v čínském obchodě objednáte sami, asi nebudete příliš počítat s tím, že byste ho reklamovali. Náklady na dopravu by převýšily pořizovací hodnotu.
"Řada obchodníků nakupuje podobně a servis pak podle toho vypadá. Zákazník má právo reklamovat zboží, značkový servis ho ovšem většinou odmítne," připomíná organizace dTest.
Zákon stanoví postup, co kdy může spotřebitel při reklamaci po prodejci chtít. "Zjednodušeně má prvně žádat opravu věci, pokud zboží opravit nejde, může chtít dodat věc novou. Vždy může chtít i poskytnout slevu. Pokud nic z toho nejde, může od smlouvy odstoupit, což znamená právě vrácení peněz. Cesta k vrácení peněz je tedy při reklamaci krkolomnější," vysvětluje Freimannová. Prodejce má na vyřízení reklamace 30 dní.