Propojení pražského hlavního nádraží s nedalekým Masarykovým nádražím je součástí připravované přestavby pražského železničního uzlu. V ní mají v Praze v budoucnu vzniknout dva železniční tunely o celkové délce 10,6 kilometru s pěti podzemními stanicemi. Dvoupatrová stanice vznikne pod hlavním nádražím, další budou pod zemí na Václavském a Karlově náměstí a v Karlíně a poslední na Florenci, která bude zahloubená jen částečně. Předpokládané náklady projektu v pražském železničním uzlu činí 185 miliard korun.
Spojení železničních nádraží v centrální části metropole by tak umožnilo provoz vlaků na letiště přímo z hlavního nádraží. V současnosti na této trase fungují zvláštní autobusové spoje.
Správa železnic v současné době pracuje na železničním spojení z centra Prahy na letiště. Stavba trati je tématem, o kterém se hovoří dlouho, termín jejího dokončení se v minulosti několikrát posouval. Aktuálně je podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) v plánu spojení dokončit do roku 2030.
Projekt je součástí modernizace trati z metropole do Kladna. Tato trať je rozdělená na 11 menších staveb. V letech 2017 až 2020 Správa železnic zrekonstruovala Negrelliho viadukt. Druhým dokončeným úsekem by měla být trasa mezi pražskými Bubny a Výstavištěm, kam by se měly vlaky vrátit 1. srpna. V úseku jsou téměř dokončené všechny estakády, dělníci instalují eskalátory a dokončují práce v interiérech modernizovaného nádraží v Bubnech, na nové zastávce Výstaviště pokládají dlažbu.
V současnosti pokračuje také přestavba Masarykova nádraží, před dokončením je modernizace trati mezi stanicemi Kladno a Kladno-Ostrovec. V roce 2022 dále začala přestavba trati mezi stanicemi Kladno a Kladno-Ostrovec. Letos by podle Kupky měla začít stavba úseku mezi Prahou-Ruzyní a Kladnem. V příštím roce by pak Správa železnic měla vypsat tendr na stavbu úseku od Výstaviště do nové podzemní stanice v Dejvicích.