Účet, prosím. Za obědy si připlatíte čtyři koruny

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
15. 10. 2013 14:10
Nejdražší obědy jsou v Praze, ale nejvíce zdražily na jižní Moravě.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Obědy v tuzemských restauracích zdražily oproti loňskému roku o téměř čtyři koruny. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnil Lunchtime.cz ve spolupráci se stravenkovou společností Chèque Déjeuner.

Průměrná cena poledního menu - právě na něj se totiž průzkum zaměřil - stoupla na 84,88 koruny. Za zdražením stojí hlavně vyšší ceny potravin a dražší energie.

„Meziročně vzrostly ceny vepřového masa, sýrů a mléka, a to zhruba o deset procent. Naprosto nejvyšší meziroční nárůst jsme však zaznamenali u cen brambor. Ty se více než zdvojnásobily,“ říká ředitel portálu Lunchtime.cz Igor Třeslín.

Rozdíl až dvacet korun

Za oběd nejvíce zaplatí strávníci v Praze - v průměru 98 korun, což je o sedm procent více než loni.  Následují Jihomoravský kraj s cenou 88,63 koruny a Jihočeský kraj, kde se průměrná cena pohybuje kolem 87,05 koruny.

„V ostatních krajích s velkoměsty nad sto tisíc obyvatel se v poledne najíte o deset nebo jedenáct korun levněji,“ říká Třeslín.

Nejlacinější obědy lze pořídit v Pardubickém (průměrná cena 75,43 koruny) a Ústeckém kraji (76,61 koruny).

Pokud však porovnáme meziroční zdražení, nejvíce si oproti loňsku připlatí v Jihomoravském kraji, kde se cena zvedla o více než sedm korun na průměrných 88,63 koruny.

Roste i hodnota stravenek

Meziroční nárůst byl patrný také u průměrné hodnoty stravenek, které v Česku využívá asi milion lidí. Ta se zvýšila z loňských 63,46 koruny na  65,78 koruny.

Nejštědřejší jsou tradičně zaměstnavatelé v Praze, nabízející stravenky v průměrné hodnotě 73 korun. „Hlavní město následují Jihomoravský a Moravskoslezský kraj, kde průměrné hodnoty dosahují necelých 70 korun," podotýká generální ředitel Chèque Déjeuner Jiří Kráčmar. Stravenky s nejnižší  hodnotou dostávají zaměstnanci v Ústeckém kraji - za necelých 61 korun.

„Zatímco průměrná hodnota stravenek v celé republice vzrostla o 3,7 procenta, Praha v růstu zaostala. Se svým nárůstem o 1,9 procenta je dosti vzdálená od zbytku republiky,“ dodává Kráčmar.

Restaurace si nedovolí výraznější zdražení

Pro většinu restaurací je polední menu nezbytným zdrojem tržeb, u některých tvoří přes polovinu celkového obratu. Vzhledem k tomu, že si chtějí zákazníky udržet, neodpovídá zvýšení cen jídel růstu cen potravin a energií. Podle průzkumu tak více než polovina z nich pravidelně zaznamenává meziroční propad tržeb.

„Vyšší výdaje řeší majitelé restaurací spíše snižováním platů zaměstnanců nebo jejich propouštěním. Případně se sami zapojují do provozu podniku a hledají vhodnější dodavatele,“ říká Igor Třeslín.

Služba Lunchtime funguje od roku 2008. Každý den nabízí přehled více než 18 tisíc denních menu. V její databázi je v současné době přes tři tisíce restaurací z 60 měst České republiky.

Původem francouzská společnost Chèque Déjeuner  působí v České republice od roku 1995, její poukázky uznává přes 32 tisíc smluvních provozoven. Stravenky této firmy využívá měsíčně přes 225 tisíc lidí.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy