Zakáže starosta Říma Evropanům horory?

Martin Havlíček
17. 11. 2006 0:00
"Podle mého musejí být autoři takovéhle hry perverzní", komentuje starosta Říma uvedení hororové adventury Rule of Rose v Itálii. Dokáže Ital "uchránit" Evropu před virtuálním násilím?
Foto: Punchline

Herní scénou otřásá další skandál a tentokrát nemá epicentrum v americkém Miami, nýbrž v Itálii. Jak informovala agentura ANSA, starostu města Říma Waltera Veltroniho zděsila videohra Rule of Rose, která právě v těchto dnech vstoupila na italský trh. "Tato hra se v žádném případě nesmí dostat do italských domácností", přivítal Weltroni psychologický horor z dílny studia Punchline v Itálii. Příčina jeho zděšení není pro znalé hráče překvapující, adventura Rule of Rose je typickým japonským survival hororem a tento žánr je koncipován právě tak, aby hráče vyděsil a šokoval.

Příběh hry vypráví o mladé dívce, která se dostane do spárů dětského gangu jménem Aristokracie červené pastelky. Tyto děti ze sirotčince v Růžové zahradě se však rozhodně nechovají úměrně svému věku, ale naopak vykazují sklony k sadismu a dívku psychicky, ale i fyzicky týrají.

Pro člověka, který se s tímto žánrem setkává poprvé, to musí být jistě šok. Avšak dává starostovi osobní znechucení právo hru zakázat? Přesně o to totiž Veltroni usiluje. "Naše děti žijí v těžké době a setkávají s násilím každý den v médiích. Měly by být před násilím uchráněny," argumentuje své kroky a dodává, že lidé, kteří Rule of Rose vytvořili jsou perverzní.

Foto: Aktuálně.cz

Šéf italské Sony se paradoxně přidává na politikovu stranu a to i přesto, že Sony je vydavatelem Rule of Rose. "Podle našeho názoru je titul vzhledem ke svému obsahu pro italský a vlastně pro celý evropský trh nevhodný", přitakává šéf italské pobočky Sony Corrado Buonanno. Nutno podotknout, že samotná společnost Sony nikdy neměla v plánu vyvézt tuto adventuru z Japonska. O distribuci se postaraly firmy Atlus a 505 Gamestreet.

Jak se bezprostředně po Veltroniho vystoupení ukázalo, aféra zřejmě nabrala ten správný směr. Evropský komisař Franco Frattini podnítil diskuse o násilí ve videohrách na půdě Evropské unie. Jak uvedl Frantinniho mluvčí, komisař nevolá po zákazu násilných videoher, ale chce donutit herní průmysl k tomu, aby sám zajistil, že se násilné hry nedostanou do těch nesprávných rukou. Východiskem by mohl být jednotný ratingový systém, platný ve všech zemích Evropské unie.

V Evropě funguje v tuto chvíli několik ratingů, avšak ty se jednak většinou neshodují a hlavně nepokrývají všechny evropské státy. Například právě Rule of Rose doporučuje systém PEGI hráčům starším šestnácti let, britský ELSPA zase zákazníkům od jedenácti let a americký ESRB orazítkoval hru známkou M (tzn. pro starší sedmnácti let).

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy