WAR 40,000: DoW 2 - další porce hutné sci-fi zábavy

Jan Bičan
3. 8. 2008 0:00
Klasické RTS principy dostaly studenou sprchu!
Foto: Hratelně.cz

Kdybychom měli jmenovat tým vytvářející dle našeho názoru nejlepší real-time strategie pod sluncem, bez okolků bychom vyřkli název kanadské společnosti Relic Entertainment. Stačí se jenom koutkem oka mrknout na jejich nadité portfolio, na němž se doslova blyští takové pecky jako Impossible Creatures, Homeworld 1 a 2, Warhammer 40,000: Dawn of War a opomíjet rovněž nemůžeme jejich nejnovější dílko - RTS z druhé světové války Company of Heroes, v jehož šlépějích se vydá i pokračování zmíněného Dawn of War. Avšak ani v těch nejdivočejších představách se nemusíme obávat, že by šlo o jeho prachsprostou kopii či nastavovanou kaši, jelikož i zde rozčeří stojaté vody RTS žánru pořádný závan originality. V čem se projeví nejvíce?

Foto: Hratelně.cz

Velitelé vládnou všem!

Druhé pokračování se bude nést v duchu silných jednotlivců neboli velitelů vojenských oddílů, kteří disponují mnoha ojedinělými schopnostmi. Relic se k takovému kroku dokopal proto, že dle jejich mínění nejvíce hráče láká sžití se s herními postavičkami, na čemž budou mít doslova lví podíl RPG prvky, které ve hře najdeme v hojném měřítku. Ačkoliv se toto tvrzení vztahuje zejména na velitele, i klasické jednotky se budou časem vylepšovat. Jestliže budou mít v průběhu misí dostatek příležitostí a své šance nepromarní, čeká je povýšení, čímž se rapidně zlepší jejich atributy (počínaje lepší muškou a konče vylepšenou obrannou stránkou). Potěšující okolností v tomto směru také je to, že jednotky, které nám v průběhu mise nerozmašírují, dostanou příležitost i v nadcházejícím tažení.

A novinkou nebudou pouze ony RPG prvky, ale rovněž také fakt, že neprodleně dostaly padáka de facto veškeré klasické RTS principy. Ostatně, koho v dnešní době ještě pořád baví zdlouhavě si před jakýmkoli tažením budovat základnu?! Již na počátku mise si podmaníme vcelku slušnou armádu čítající hned několik velitelů, s níž se ihned s maximální vervou vrhneme do víru bitek a nastolíme tak bezprostřední pořádek. Vezme-li ještě v potaz, že si kdykoliv můžeme povolat do zbraně posily (byť téměř s nulovými zkušenostmi), dostane hra doslova a do písmene již na samotném počátku vskutku strhující tempo.

Vesmírní Mariňáci a odporně zelení Orkové

Foto: Hratelně.cz

Co se týče rozložení kampaně, autoři zatím přislíbili pouze dvě singleplayerové kampaně, a sice za Vesmírné Mariňáky a Orky. Relic si tak evidentně otevírá cestu pro datadisky a my jim to rozhodně nemáme za zlé. Vždyť původní díl jich také rozšířilo hned několik, jež ostudu rozhodně nenatropily. V kampani za Vesmírné Mariňáky se před každou misí ocitneme na palubě vesmírné lodi pojmenované Battle Barge. Odtud budeme mít veškerý přehled o celém konfliktu a pomocí speciální mapy si zde budeme vybírat, jaké planety v následujících okamžicích poctíme svou návštěvou.

Za plnění hlavních questů (i vedlejších) budeme obdarováni hned několika cennými předměty, jež budou mimochodem na obrazovce zvýrazněné stejně jako třeba v dnes již legendárním Diablu. Půjde převážně o magií až po čepele či zbraně drsnějšího charakteru, jako např. motorová pila, s níž nepřítele naporcujeme na několik malých kousíčků; elektrická sekera, jež nepříteli dodá trošku elektřiny do žil; masivní raketomet a podobně. Nicméně nepůjde vždy pouze o zbraně, ale i o různorodá brnění z všelijakých tvrzených materiálů. Tyto předměty samozřejmě budou hráči servírovány dle toho, za jakou rasu právě hraje, aby šli co nejlépe zužitkovat. Přičemž přidělit je lze jak velitelům, tak i jednotkám povýšeným na seržanty.

Chování našich i nepřátelských svěřenců

Foto: Hratelně.cz

Chování jednotek v předešlém dílu nebylo zrovna alfou a omegou a protože to občas vypadalo dokonce tak, jako by si na procházku vyšly děti z mateřské školy, projde AI kompletní renovací. Nikdy se již nestane, že by po bojišti naše jednotky pobíhali, jak se jim zlíbí a vystavovali se tak nenasytnému nepříteli, nýbrž budou vyhledávat za každých okolností úkryt s nejlepším možným postavením. Budou dokonce opatřeni natolik schopnou umělou inteligencí, že při přesunu pod neúprosnou nepřátelskou palbou se budou důvtipně navzájem krýt. Nicméně nepřátelé též nebudou žádná ořezávátka a nastraží na nás v průběhu misí kvantum důmyslných pastí a léček, při nichž padneme do bleskurychlé šarvátky. A občas propukne zcela z nenadání taková vřava, že se brzy bude po bojišti válet neskutečné množství našich i nepřátelských mrtvol.

Foto: Hratelně.cz

Hra samotná vypadá brilantně i po jiných stránkách, avšak graficky od svých konkurentů bohužel poněkud zaostává. Nicméně horší vizuální stránku alespoň z části vykompenzuje hardwarové (ne)náročnost, neboť pokud vám šlapal Company of Heroes, neměl by bát problém ani s Dawn of War 2. Doufejme tedy, že chirurgové z Relicu budou při přišívání RPG prvků do klasického RTS konceptu natolik pečliví, že si hru plnými doušky vychutnají jak zatvrzelí fanoušci strategií, tak i méně zasvěcení hráči holdující jiným žánrům. Zatím se věci mají tak, že pod zlatými ručičkami Relicu zřejmě vzniká opravdu šťavnaté ovoce, o jehož chuti se přesvědčíme již v prvním čtvrtletí příštího roku exkluzivně na platformě PC.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy