V září minulého roku se pokračování oblíbené špionážní akce neoficiálně představilo veřejnosti kvůli nevinnému úniku několika artworků. Dnes ale známe nejen zápletku, ale také první informace, pojďme si je tedy přiblížit.
Návrat do rodného studia
Po jednodílné odmlce se série opět vrací do montrealské filiálky společnosti Ubisoft, kde před více než čtyřmi lety vznikla. Přehazovaní vývoje jednotlivých dílů z jednoho kouta světa do druhého brandu Splinter Cell bezesporu svědčí. V konečném výsledku z toho nejvíce těží samotní hráči, kteří nemusejí na další dobrodružství čekat tak dlouho. Podobně tomu bude i v případě Conviction, na jehož podobě se pracuje od dokončení povedeného Chaos Theory.
Tím se dá rovněž vysvětlit paralela s posledním Double Agent, s nímž bude mít pátý díl mnoho společného. Návaznosti můžeme hledat například v odvrácení od všudypřítomné tmy nebo v ději, jenž nepřímo navazuje. Sam se zpočátku dozvídá, že jeho dlouholeté informátorce Anně Grimsdottirové z organizace Third Echelon hrozí nebezpečí. Proto nelení a vrací se zpět do agentury kontroverzních praktik, aby zabránil neštěstí. Ta již ale není to co dříve - Sam dostává špatné vybavení, neúplné informace a začne cítit levárnu, takže po několika misích odchází. Boj o moc a hnijící základy 3E donutí Sama vybrat si cestu psance. Narozdíl od doby, kdy dělal dvojitého agenta, nebude Samova pozice pouze naoko, jelikož získané indicie naznačují, že za všemi nekalostmi stojí někdo právě z Third Echelon. Pátrání na vlastní pěst se tak rozjíždí na plné obrátky.
Využití prostředí
Splinter Cell již nebude takovou stealth akcí, jakou jsme znali. Pryč jsou temná zákoutí a noční akrobatické eskapády. Většinu úkolů budeme muset plnit během dne a to v lidmi přeplněných lokacích. To by mohlo způsobit vlnu nevole mezi konzervativními fanoušky série, nicméně vývojáři z Ubisoft Montreal i těm zalepí pusu. Splinter Cell: Conviction se totiž bude pyšnit pokrokovou fyzikou, z čehož plyne velká míra interakce s okolím. Každý objekt bude možné uchopit a to hned na několika význačných místech. Je libo udeřit žoldáka židlí přes hlavu, zabarikádovat přístupové dveře do kanceláře nebo vyvolat poplach prohozením monitoru oknem? Podle slov vývojářů budeme mít v tomto směru absolutní svobodu. Podobné fígly však můžeme očekávat i od našich nepřátel.
Díky inovativnímu systému animací budou pohyby plynulejší a mít realističtější přechody, kdy při běhu napříč zasedačkou uchopíme křeslo a mrštíme s ním o zeď, než doběhneme na konec místnosti, aniž by došlo k nežádoucímu seku v pohybovém cyklu. Doufejme tak, že nebudeme již muset při sebrání plechovky absolvovat parodii na měsíční chůzi popředu. Když jsme výše hovořili o pátrání na vlastní pěst, nebyli jsme od pravdy příliš daleko. Právě boje na blízko budou nedílnou součástí hry. Pakliže nepřítele patřičně způsobem zpacifikujete a následně hodíte například na roh stolu, bude ho čekat nekonečná cesta do věčných lovišť.
Třešinka na dortu
O audiovizuální stránku pátého dílu se pravděpodobně postará třetí generace Unreal enginu. Nutno podotknout, že autoři grafické zpracování moc nevyzdvihují, přesto se z prvních screenshotů prezentuje více než lákavě. Primárním cílem je dosáhnout dokonalé hratelnosti, na čemž se z velké části podílí umělá inteligence. Každý charakter bude mít vlastní profil chování, v jehož rámci bude řešit aktuální situace a rádoby žít v dané lokaci, poněvadž mapy budou doslova poseté civilisty a nepřáteli, kteří budou svým konáním simulovat skutečný svět. Dokonce nebude nikdy možné předem předpovědět chování té či oné osoby.
Na tvůrcích teď leží obrovské břemeno, aby všechny implementované novinky sladili s těmi starými, popřípadě je vhodným způsobem nahradili. Plnohodnotný next-gen Splinter Cell je v současnosti vyvíjen, jak jinak, pro PlayStation 3, Xbox 360 a osobní počítače. Datum vydání pak neotřesitelně jistí konec letošního rok.