Začínáte ztraceni ve vesmíru s jednou planetkou a troškou zdrojů, které musíte chytrým postupem rozmnožit, postavit z nich lodě, prozkoumat okolí, rozšířit své impérium, rozjet průmysl a nakonec zatočit se všemi ostatními, co jich ve vesmíru je (a že těch různých mimozemšťanů potkáte!).
Potřeba orientačního smyslu
Systém hry je tedy v zásadě docela jednoduchý, nicméně jako u většiny vesmírných tahových strategií i zde musíte spravovat impérium poměrně podrobně. Občas se tedy, nemáte-li zkušenost s podobným typem her, budete nejspíše cítit zavaleni informačními okny, různými hláškami a kvanty tlačítek, scrollbarů a nastavení. K opravdu nejzákladnější orientaci poslouží úvodní výuková mise, která ale bohužel nepokrývá ani čtvrtinu toho, co k plnohodnotnému hraní potřebujete.
Zbytek si již budete muset zjistit sami. Za toto mají vývojáři trochu minus, neboť se na jednu stranu snaží hru atraktivní grafikou běžnému hráči přiblížit, nicméně máme pocit, že tímto jich zase mnoho odradí. Prostě to chce zkušenost, orientační smysl a dobrou paměť, neboť se lehce stane, že v tom množství zapomenete již objevené. Ovšem, když si tu práci jednou dáte a pořádně se vše naučíte, začne vás Space Empires určitě poměrně hodně bavit. Tento typ her totiž bývá mnohdy až návykový.
Správa impéria
K tomuto cíli je ale cesta trnitá. Nejen, že musíte získávat nové světy, ať kolonizací, či bojem, ale je také nutné ty stávající spravovat. A samozřejmě udržovat rovnováhu, funkční ekonomiku atd. To bude možná nováčkům činit problémy, neboť mnoho faktorů, které ovlivňují třeba náladu na planetách, není na první pohled jasných a bude nutné sáhnout po manuálu, kde se dá vše zjistit. Dozvíte se, že obyvatelstvo je šťastné v případě, že se v dané soustavě vyskytují lodě, případně na té které planetě vojsko. Takovýchto nelogických detailů v systému najdete určitě více, nicméně stačí je přijmout a řídit se podle nich, na funkci to nemá vliv (slovy klasika).
#hodnoceni
Důležitou součástí je samozřejmě získávání a využívání zdrojů. Ty jsou ve hře tři (nějaké minerály, radioaktivní izotopy a jídlo), které se dají získat z každé planety, ovšem některé jsou na to vhodnější než jiné. Po jejich kolonizaci na nich stačí postavit příslušné zařízení (farmy, těžební komplexy, doky pro stavbu vesmírných plavidel) a hospodářství může začít produkovat.
Vesmírná flotila
Konstrukce lodí pak probíhá podle předem připravených schémat a je na vás, abyste si lodě "navrhli". Hra neobsahuje žádné připravené konfigurace, ale v tomto případě pomůže tutoriál, který ukáže, jak postavit kolonizační, průzkumnou či útočnou raketu.
Technologie, které se při stavbě lodí, ale i na mnoha ostatních místech využívají, se samozřejmě rozvíjejí. I zde ale musí zasáhnout ruka nejvyšší, tj. hráčova, a určit, co a jak rychle se bude zkoumat. Space Empires V mají oproti jiným obdobným hrám trochu lépe zpracovaný systém výzkumu. Technologický strom je podobný jako jinde, ale kapacitu můžete dělit mezi více výzkumných záměrů.
Nejen bojem živ je člověk
Bojová stránka je velmi propracovaná. Nicméně se nám zdálo, že se zde vyplatí vsadit na diplomacii a až poté v případě potřeby sáhnout k síle. Málo naplat, válečné hospodářství přece jen potřebuje trochu jiná nastavení a všechno perfektně zvládnout není jednoduché. Samotné bitvy zase tolik složité nejsou, ale pokud nejste přeborníci v taktice a strategii, vyplácí se obstarat si drtivou převahu. Pak stačí jen vybrat nějakou slušivou formaci a kvadrant, v němž se střet odehraje. V případě bitvy máte možnost přiblížit pohled až na nejmenší úroveň jednotlivých lodí a přímo je ovládat. A že jdou pořádat bitvy opravdu majestátní!
Pokud se nyní rozmýšlíte, jestli se do hraní Space Empires V pouštět, pak vám můžeme poradit několik věcí, které by vám při rozhodování mohly pomoci. Především se připravte na to, že je třeba opravdu notná dávka trpělivosti. Všechno má svůj přesný postup, který je třeba dodržet, nebo se křehká rovnováha v impériu rozloží jako domeček z karet. Dále budete muset prokázat ochotu učit se a zkoušet, případně číst manuál. Ona zmíněná výuková mise opravdu není dostatečná a manuál také není v některých ohledech příliš sdílný. Počítejte s tím, že budete nuceni experimentovat a první dvě tři hry prohrajete.
Space Empires V nedisponují žádnými scénáři. Hraje se buď proti počítači, nebo proti lidem, na kola, v předem náhodně vygenerovaných galaxií, přičemž před začátkem hry máte možnost definovat nějaké základní parametry, které má herní vesmír splňovat. Jednodušeji řečeno, baví-li vás šachy, jsou Space Empires V pro vás tím pravým. Grafika je pěkná, i když modely planet při přiblížení trošku pokulhávají. Hudba také potěší, je to směsice elektronických atmosférických ploch, které střídají rytmičtější kousky, které třeba na pozadí bojů dobře zapadnou. Výsledné hodnocení tak uvádíme s ohledem na většinovou hráčskou populaci, pro kterou tento titul přece jen není tím nejatraktivnějším, a také s ohledem na jiné hry, které v této době vycházejí. Zkrátka a dobře, Space Empires V jsou dobrým nadprůměrem, přičemž jsou zaměřeny na mírně náročnější publikum. Pro ostatní mohou představovat zbytečně zdlouhavý a rozvleklý titul.