Secret Files: Tunguska s krásnou Ninou

Patrik Khudhur
22. 10. 2006 0:00
Důstojné zmrtvýchvstání úchvatných dobrodružství ve stylu point'n'click adventur. Račte se zapojit do tajemného pátrání po ztraceném otci.
Foto: Aktuálně.cz

Vzpomínáte si ještě na zlatou éru Sierry, na její Space Questy, Hero Questy a Larry Laffery? Pakliže ano, a při tom pomyšlení navíc uroníte nostalgickou slzu, přinášíme vám radostnou zprávu. Klasickým adventurám ještě zcela neodzvonilo a kromě béčkových freeware titulů nyní jejich řady rozšiřuje i kvalitní Tunguska!
 
Tunguzská záhada
Celá hra je postavena na skutečné události, jež se přihodila na Sibiři 30. června roku 1908. Tehdy v oblasti došlo k mohutnému výbuchu silou srovnatelému s dopadem jaderné pumy. Zasaženo bylo vše v okruhu dvou tisíc kilometrů čtverečních, explozi slyšeli lidé vzdálení až tisíc kilometrů od epicentra a svědci z Evropy v dané době hlásili viditelnost jasné záře nad tunguzskou oblastí. Dodnes nikdo nedokáže s jistotou říci, co se tehdy stalo. Názory se různí a teorií je spousta od exploze meteoritu nad zemským povrchem po havárii neidentifikovatelného létajícího objektu.

Foto: Aktuálně.cz

Buď jak buď, nás nejvíce zajímá hlavní postava hry. Tou je svůdná Nina Kalenkowová, která se zděšením zjistí, že se jí za velmi podivných okolností ztratil otec Viktor. Vaším úkolem (rozhodnete-li se jej přijmout) bude sledovat stopy a otce najít, k čemuž vám dopomáhej Bůh a snaživý Viktorův spolupracovník Max Gruber (kterému jde stejně jen o to jedno).

Vypravěčská magie
Příběh je pro většinu adventur alfou omegou. Jsme proto rádi, že s klidným svědomím můžeme označit ten "tunguzský" za nadmíru povedený či rovnou za nejsilnější stránku celé hry. Pátrání po otci Niny je popisováno s citem pro dramatičnost a neustále balancuje v bodě, kdy je poutavé a nesmírně zajímavé. Touha dozvědět se vše o mystériích zahalujících zmizení otce i události v tunguzské oblasti vás donutí hrát až do samého konce. Jak jsme již předeslali, většina dialogů i celá zápletka je obalena dramatickým krunýřem a odehrává se v poměrně seriózním duchu. Atmosféru lze přirovnat kupříkladu k té z vybraných dílů Akt X. Z tohoto standardu však kuriózně poměrně často vybočuje hlavní hrdinka, jejíž sarkastické hlášky nejsou vždy od věci.

#hodnoceni

Hra je kompletně namluvená v angličtině, takže si užijete jak rozverného Ninina hlasu, tak řeči každého komparsisty, na nějž narazíte. Dabing je ve většině případů kvalitní, ale najdou se výjimky. Například vojínka či hlídač z vojenské základny, které máte po pár sekundách chuť uškrtit. Nehledě na to byste však měli pozorně naslouchat úplně každému. Ve hře je totiž do dialogů umně zakomponovaná ohromná spousta vodítek a nebudete-li dávat pozor, pravděpodobně brzy narazíte.

K jádru věci
Již z letmého pohledu je rovněž patrné, že si výtvarníci na Secret Files opravdu vyhráli. 3D postavy se ve hře pohybují na předrenderovaném 2D pozadí. Každičká scéna přitom obsahuje tuny detailů, jichž si možná mnohdy ani nevšimnete (točící se větráky, létající hmyz apod.), které však pomáhají dotvářet skvělý celek, jakým tato hra bezesporu je. Nutno však říci, že se okolí sledovat vyplatí. I neinteraktivní věci vám totiž mohou leccos napovědět a nakopnout vás ke správnému řešení problému.

Když mluvíme o problémech, ty jsou v Secret Files většinou striktně logické. Nemusíte se tedy obávat, že budete v určitém momentu nuceni například použít psa na žárovku, abyste si ve tmě rozsvítili, nic takového se (naštěstí) nekoná. V průběhu celé hry jsme nenarazili snad na jediný zádrhel, který by nevyřešilo intenzivnější použití mozku. Tím nechceme říct, že by hra byla jednoduchá. Pro začátečníky může představovat tuhý oříšek k rozlousknutí. Na druhou stranu hráči odkojení například Larrym pravděpodobně budou lamentovat nad její jednoduchostí. Je zkrátka těžké uspokojit každého Celkově vzato je ale obtížnost docela dobře vybalancovaná a herní čas se u průměrného hráče rozhodně vyšplhá nad hranici třiceti hodin.

Foto: Aktuálně.cz

Klasické ovládání
Krátce zmiňme také herní rozhraní. To je vyvedeno v klasickém stylu starších 2D adventur dole je zobrazený inventář a ikonky menu, diáře i lupy, nahoře se zase ukazuje popis aktivního předmětu. A co že je ona "lupa"? Inu, jde o velmi užitečnou věcičku. Kliknutím na ní se vám totiž zobrazí všechny interaktivní předměty, s nimiž lze nějakým způsobem manipulovat, či si je alespoň prohlédnout, a také možné směry pro opuštění scény. Vyhnete se tak zbytečnému hledání předmětu o rozměrech 2x2 pixely, které je v některých adventurách nezbytností. Kromě toho vám asistuje i "chytrý kurzor" ve tvaru myši, na němž vždy vidíte, které tlačítko je možno stisknout. Pravé tlačítko přitom slouží ke zkoumání předmětů, levé k použití či sebrání předmětu.

Rozdělení na sekce, skládající se jen z několika scén, hře neobyčejně prospívá. Odpadá tak totiž potřeba vracet se X obrazovek zpět a řešit problém, na který se dříve pozapomnělo. Předměty většinou použijete nedaleko místa, kde jste je sebrali, a inventář nemáte téměř nikdy nějak zvlášť napráskaný. Buďte ale připraveni na to, že v pozdějších fázích hry sbíráte i věci, které jsou vám na nic. Dokonce i kombinovatelné předměty mohou být pouhým falešným vodítkem. Tvůrci tak šikovně s průběhem hry přiostřují obtížnost. Puzzle, na něž narazíte, také gradují a u některých zvlášť vypečených se určitě zapotíte. 

Foto: Aktuálně.cz

Kostky jsou vrženy
Secret Files: Tunguska je zábavná a chytlavá hra, která důstojně reprezentuje skomírající (někdo by řekl mrtvý) žánr. Osvěžující logické problémy, úžasná atmosféra, báječný příběh, solidní grafika, inteligentní rozhraní a sexy Nina v hlavní roli - pro fanoušky klasických adventur tedy čistá povinnost. Vy ostatní tomuto dílku dejte alespoň šanci, možná vás chytne a vy s Ninou na Sibiři zažijete pár zábavných podzimních večerů.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy