Command & Conquer netřeba představovat. Jestli je mezi vámi někdo, kdo tuto slavnou strategickou sérii nezná, pak je na zdejší stránce zřejmě omylem. Pod ruku se nám dostala multiplayerová betaverze hry C&C: Red Alert 3, a tak jsme neváhali a okamžitě jsme se pustili do testování. Dost tedy zbytečných plků a pojďme si raději povědět, zda je přidání třetí strany do konfliktu přínosem či jestli není nový grafický vzhled až moc barevný a přestylizovaný. Snad vám napoví naše letmé dojmy.
Hned při prvním spuštění se na vás dovalí ten známý pocit nostalgie, a jakmile se v hlavním menu rozezní hudební ódy Franka Klepackiho, tak zavětříte ten skvělý ,,Red Alert feeling". Frank se prakticky vrací ke svému oblíbenému projektu - po rozpadu Westwoodu se totiž přidal k Petroglyph Games stojící za SW: Empire at War a Universe at War. Atmosféru jsem nasál okamžitě a doufal jsem, že tyto skvělé pocity mne neopustí hned při prvním spuštění. Rychle jsem našel nějakou volnou místnost, zvolil stranu a s napětím jsem očekával, co z toho vyleze.
Po velmi svižném loadingu je vám k dispozici pouze hlavní ,,stavěcí MCV" a nezbývá vám nic jiného, než se pustit do rychlého budování základny. Jelikož jsem hrál multiplayerovou betaverzi, nebyl zpočátku na nějaké bližší zkoumání základen a jednotek příliš čas, protože mezi testujícími hráči existují docela šílení ďáblové, kteří jsou schopni ukončit vaše působení na mapě dříve, než stačíte říct sovět. Nicméně výstavba a vše okolo probíhá jako za starých časů (kromě Japonska - ale o nich později). Takovou menší změnou je, že harvestery už nejezdí sbírat suroviny (rudu) na infikovaná pole, ale namíří si to do jakési zásobovací továrny, kde se jim vše pohodlně nasype do kontejneru, aby to pak vše následně pohodlně odvezly zpět do rafinérie. Vše probíhá v rychlém tempu, takže stálý přísun peněz je zaručen.
Když jsem mluvil o tom, že stavba budov probíhá v klasickém stylu, není tomu až tak úplně pravda. EA už několikrát upozorňovali na to, že velkou roli bude v RA 3 hrát voda. Už to není jako v předešlých dílech, kdy jste poslali vstříc divokým vlnám tak akorát nějakou tu ponorku, pár bitevních křižníků a nějaký ten transport s posádkou. RA 3 to ale mění. Budovy můžete postavit nejen na souši, ale kdekoliv jinde (samozřejmě v požadované vzdálenosti od vaší základny), čili není problém ,,sbalit" hlavní MCV a poslat ho třeba na otevřené moře, abyste tak nečekaně zmátli nepřítele, který počítá s tím, že se nacházíte v určené startovní pozici. Zní to suprově, ale pokud se vydáte do převážně vodních prostor, tak musíte počítat s jistými omezeními. Například obyčejnou pěší jednotku tam prostě nevytrénujete.
Mnoho jednotek má ale tzv. ,,obojživelnou" vlastnost, díky níž se mohou pohybovat jak na souši, tak i na vodě. Takový sovětský inženýr vtipně vytáhne motorový člun a za roztomilého hopsaní na vlnách se přesune na dané místo (ten spojenecký má v povinné výbavě vodní skútr). Některé lodě zase vytáhnout pavoukovité nohy, aby pomohly svým pozemním kolegům v boji. Když už jsme u těch jednotek, ty jsou v RA 3 udělány docela silně na systém země-voda-vzduch. Rozhodně se zde musí více taktizovat a do svých militaristických skupinek musíte vždy umístit jednotky tak chytře, aby se mohly navzájem doplňovat. Proto nezapomeňte k vrtulníkům, jejichž hlavní prioritou je útočit na všechno, co se hýbe na zemi, přidělit i eskadru stíhaček. To samé platí i o lodích, které nejsou schopny zaútočit například na letecké jednotky. Vidíte-li ve výběru kocábku se schopností zničit vše ve vzdušném prostoru, pak neváhejte. Kombinací je zde opravdu hodně a sami zjistíte, jaká varianta vám sedí nejvíce. Dlužno dodat, že některé jednotky se vám odemknou až po zakoupení dalšího levelu.
Pomalu se dostáváme asi k té nejzajímavější novince, a to je nová frakce v Red Alert univerzu jménem Císařství Vycházejícího Slunce - jedním slovem Japonsko. Jsou naši asijští přátelé z východu jen obyčejnou stranou nebo přinášejí do RA 3 docela svěží vítr? Už jenom od pohledu nemůžete přehlédnout jakousi větší technologickou vyspělost oproti Sovětům a Spojencům. Z pušek jim létají lasery, jednotky či obranné budovy se dokážou transformovat do jiných verzí apod. Vše je uděláno v jejich stylu, a tak z kasáren vybíhají borci s kulomety a typickými asijskými pokrývkami na hlavě či nebezpeční ninjové s meči.
Stavba budov probíhá docela zajímavě. Po kliknutí na danou stavbu vám během pár sekund vyjede jakýsi pojízdný základ budovy, který pošlete na vámi určené místo, kde ho hned na to rozložíte. Ač se na první pohled může zdát, že je to jiný způsob stavění, není. Jen je to doplněno o efekt rozložení z nablýskaného vozítka. Já osobně jsem nějaké velké zalíbení v této frakci nenašel, a abych byl upřímný, raději zůstanu u soudruhů ze Sovětského Svazu. Uvidíme, čím mě Japonsko zaujme v plné verzi v kampani.
Samostatnou kapitolou je pak grafické zpracování. Pokud jste z oficiálních obrázků usoudili, že grafika je v RA 3 udělána až moc barevně a pohádkově, nemýlili jste se. Avšak pozor! Ani zdaleka nemůžu říct, že by na tom bylo něco špatného. Strategiím se v dnešní době docela vyčítá 3D kabátek a už to podle většiny hráčů není tak, jak tomu bylo dříve. Já osobně jsem trojrozměrné prostředí v RA 3 vůbec nevnímal a ani jsem necítil potřebu rotovat kamerou či detailně zoomovat ke všemu zajímavému. Nově předělaný engine je proveden dle mě líbivě a osobně s ním nemám problémy. Navíc když je vše doprovázeno skvělými efekty, no prostě pohádková krása.
Nedá se svítit. Command & Conquer: Red Alert 3 dokazuje, že po povedeném vzkříšení série v podobě Tiberium Wars nás čeká další kvalitní strategie, která umí po letech zaujmout a dělá čest svému jménu. A to mluvíme jen o multiplayeru, který byl sice párkrát doprovázen nešťastnými výpadky a lagy, ale je to holt betaverze a ta slouží k tomu, aby se tyto chyby odstranily. Uvidíme, čím nás EA překvapí v singleplayerové části. My už se na 31. října rozhodně těšíme.