RECENZE: Warhammer 40 000: Dawn of War - Soulstorm

Vilém Koubek
19. 3. 2008 0:00
Úsvit války po čtvrté. Má co nabídnout, nebo tohle slunce nemělo nikdy vyjít?
Foto: Hratelně.cz

Soulstrom je v pořadí již třetím datadiskem k této známé strategii. Nenavazuje však na příběh z minulých dílů, nýbrž si vytváří svůj vlastní. Ten se točí okolo planetární soustavy Kaurava sestávající ze čtyř planet a tří měsíců. Na těchto planetách se rozhořel boj mezi devíti rasami. Vaším úkolem samozřejmě není nic jiného, než se jedné této rasy ujmout a dovést ji k celkovému vítězství.

Setkáte se tedy se všemi známými rasami jakou jsou Orci, Necroni či Eldaři. Jako bonus přichází datadisk se dvěma novými přírůstky. Temnými Eldary a Bojovými sestrami (Sisters of Battle). Rasy jsou to naprosto protichůdné, proto si o nich povíme něco víc.

Foto: Hratelně.cz

#hodnoceni

Bezvěrci, kacíři, mutanti!
Bojové sestry jsou velmi podobné vesmírným mariňákům. Ovládají klasické střelné zbraně a ohánějí se "piloidními" meči. Jejich specialitou je víra. Dalo by se říct, že jsou učebnicovým příkladem fanatismu. To jim umožňuje sesílat andělská kouzla, nosit nad hlavami svatozáře a vrhat se do boje s nevídanou vervou. Ačkoliv se může zdát, že sestry nejsou nijak silné, stačí si jen trochu pohrát s kombinacemi zbraní a vytvoříte armádu, která je jako ten nejsvatější buldozer nic ji nezastaví.

Naopak Temní Eldaři jsou krutovládci už od prvního pohledu. Ostnaté budovy tyčící se do nebes, pichlavě vypadající jednotky a kouzla podlamující protivníkovu morálku. To všechno jde ruku v ruce s jejich relativně slabou výdrží, ale rychlým pohybem. Kam vkročí tam roky nic neporoste, voda v řekách se mění na krev a příroda kolem vymírá. Takoví jsou Temní Eldaři.

Foto: Hratelně.cz

Příčetnost je pro slabochy
Samotná kampaň se nese v tahovém duchu. Každá planeta je rozdělena do určitých částí, mezi nimiž se postupně jednu po druhé pohybujete. Náplň jednotlivých misí se nijak zásadně nemění. Není zde zhola nic co, už tu dříve nebylo. Každá mise se tak stává automatickým vyhlazováním či zabíráním mapy. Výjimkou jsou mise vedoucí k dobytí protivníkovi pevnosti, tedy jeho eliminaci. Tyto se dají označit za adrenalinové, dech beroucí a obtížné. Ke zničení domovské základny každé rasy vede jiná cesta, nicméně vždy je to velká výzva.

Ovšem aby hráč nedobýval pouze hlavní části planet a cítil uspokojení i ze získání méně důležitých celků, je zde sytém odměňování. To znamená, že na konci některých misí získáte možnost koupit svému hrdinovi novou hračku. Nakonec se vám z něj stane nechutný zabiják, který ničí nepřátele pouhým pohledem.

Foto: Hratelně.cz

Letecká podpora
Každá strana s tímto datadiskem získala nové vzdušné jednotky. Rozšířit záběr bojiště i o vzduch byl dobrý nápad, který má bohužel pár mušek. Tou první je, že hra nejde pro letouny dostatečně odzoomovat, což prakticky vede k jejich velmi obtížnému ovládání. Druhou vadou na kráse je jejich poměr síla-výdrž. Sice nadělají celkem slušnou škodu, nicméně jdou k zemi dřív, než se nadějete. Dá se tak s nimi počítat v počátečních fázích hry, ale v těch pozdějších už si moc nezaválčí. Třetím, spíš jen kosmetickým nedostatkem, je fakt, že nevypadají moc dobře.

A to se teoreticky dá říct o celé hře. Protože pokud se něco za ty čtyři roky od vydání prvního Dawn of War nijak zásadně nezměnilo, je to hratelnost a grafika. Je sice pravda, že všichni ti progameři si jednotlivé grafické serepetičky vypnou, aby jim hra běžela co nejrychleji, nicméně dnešní standard je již opravdu jinde. Stačí si jen vzpomenout na World in Conflict či Warhammer: Mark of Chaos. Na druhou stranu dokáže engine vykreslovat opravdu stylové scenérie. Jednotky jsou věrné svým deskovým předlohám a svět celkově vypadá tak nějak komixově přitažlivě.

Foto: Hratelně.cz

Tohle už tu bylo
Jakmile pomine okouzlení z nových ras, uvědomíte si, že hrajete úplně to samé jako dříve. Je jasné, že své skalní příznivce tento fakt neodradí, ovšem předložit hráči tu samou hratelnost již po čtvrté v řadě a očekávat, že s ní bude neustále spokojený, je celkem odvážný krok.

I když je Soulstorm stejně jako celá série Dawn of War více zaměřená na multiplayer, hlavně kvůli jeho progamingové oblibě, najdou se právě zde ty nejzásadnější chyby. Konkrétně přímo u dvou nových ras. Stává se totiž, že hrajete-li s pozorovatelem, může používat schopnosti vašich jednotek a tím je vybíjet. Temní Eldaři se tak ocitají bez svých zdrcujících kouzel, což je činí prakticky nepoužitelnými. Naopak Sestry získávají neomezeně mnoho surovin, což jen umocňuje jejich fanatickou sílu. THQ už o těchto chybách bylo informováno a pracuje na opravném patchi.

Foto: Hratelně.cz

Tak si to shrňme. Dvě nové rasy, hratelnost a grafika na čtyři roy staré úrovni, pár nových jednotek a chybami zdecimovaný multiplayer. Tento datadisk opravdu nemusel vzniknout, ale když už tu je, rozhodně ho hráčská komunita nezavrhne. Obvzláště poté, co se opraví některé chyby.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy