RECENZE: Ninja Gaiden Dragon Sword

Martin Havlíček
18. 4. 2008 0:00
Nový Ninja Gaiden je jiný: bez rozhoupaných ňader, zato výtvarně působivý a překvapivě přívětivý.
Foto: Hratelně.cz

Proti všem - název díla klasika české literatury dokonale vystihuje zvláštní strategii, ke které se vývojářské studio Team Ninja uchýlilo na prahu jednadvacátého století. Zatímco všichni ostatní podlehli masáži mainstreamu a začali své hry zjednodušovat, Team Ninja hrdě odolal a nastavil laťku obtížnosti naopak tak vysoko, aby na ní příležitostní hráči nedosáhli.

Řeč je samozřejmě o titulu Ninja Gaiden, respektive o jeho xboxové obrodě vydané roku 2004. Hra byla obtížná, dlouhá, ale zároveň vynikající. Totéž platí i pro její pokračování Ninja Gaiden: Black a reedici pro PlayStation 3 s podtitulem Sigma, nikoliv však pro aktuální díl jménem Ninja Gaiden Dragon Sword.

Foto: Hratelně.cz

#hodnoceni

Platforma, pro kterou je novinka určena, je zakódována již v samotném názvu. Ninja Gaiden Dragon Sword alias Ninja Gaiden DS je exkluzivním titulem pro handheld Nintendo DS. Handheld se dvěma nevelkými displeji se někomu sice nemusí jevit jako ideální platforma pro akční adventuru, avšak stačí, když se hra dokonale přizpůsobí vlastnostem a možnostem konzole, a rázem změníte názor.

Při hraní Ninja Gaiden DS musíte konzoli uchopit jako knížku, neboť dění na displejích je orientováno vertikálně. Prakticky veškeré činnosti ovládáte stylusem, výjimkou je krytí a kotouly, které provádíte stiskem libovolného tlačítka na konzoli (pokud jste v klidu, ninja se kryje, pokud držíte tlačítko a zároveň ťapkáte stylusem po displeji, ninja dělá kotouly). Pohyb postavy, bojové techniky a kouzlení jsou čistě v režii stylusu. Systém je zcela intuitivní. Postava běží tam, kam zamíříte stylusem (podobně jako v Zeldě), skoky se provádí rychlejším pohybem pera v horizontálním směru, sekání mečem buďto rychlými tahy ve vertikálním nebo v horizontálním směru. Pohybová škála je pochopitelně bohatší a jednotlivé výpady se dají navíc spojit v různá komba, takže můžete například vyskočit do vzduchu, odtud vymrštit po nepřátelích hrst hvězdic, během dopadu provést útok mečem a nakonec nešťastníkovo tělo vyhodit do vzduchu a tam jej propíchnout.

Foto: Hratelně.cz

Bohužel, občas ale dojde i na situace, kdy si hra vyloží vaše gesto úplně jinak. Není to však taková tragédie, dokonce ani tehdy, stane-li se vám to uprostřed souboje s bossem. Ty jsou totiž navzdory tradici série velmi jednoduché. Ne že by mi scházely masochistické manýry z xboxové verze, kdy už tak dost tuhému souboji s bossem předcházelo ještě několik vln nájezdů bojovníků, ale to, co je v Ninja Gaiden DS, lze opravdu považovat za výsměch. Snad vyjma dvou bossfightů se dají všechny bitky s monstry zmáknout na první pokus a navíc jsou si některé až velmi podobné (vyžadují stejnou strategii). Nejen kvůli tomu se dá hra projet za pár hodin. V mém případě to trvalo 5 hodin 54 minut, nicméně jsou i tací (soudě dle tabulky TOP výsledků), kteří to zvládli za 2 a půl hodiny.

Hra je velmi svižná, na poměry Nintedna DS snad až překvapivě. Škála animací je bohatá, jejich performance pak dokonale plynulá a efekty hra také hýří. Kupodivu v tom není žádná magie, ale chytrý tah vývojářů, kteří se rozhodli, že se epos o chrabrém ninjovi odehraje na kresleném pozadí. To, co fungovalo ve starých playstationovských hororech a adventurách, funguje stále. Každopádně ani tentokrát jsme nebyli ušetřeni nepřehledných momentů a občasných zmatků při přechodu z jedné obrazovky na druhou. Vesměs lze ale hodnotit zasazení detailně modelovaných 3D postav do nakresleného světa jako praktické a esteticky působivé řešení. Není sporu o tom, že Ninja Gaiden DS je jednou z nejhezčích her pro tento systém.

Foto: Hratelně.cz

Série Ninja Gaiden bývá považována za průkopníka v oblasti vyprávění příběhu ve hrách. Vždyť už staré díly série zaujaly animovanými filmečky. I Dragon Sword staví na příběhu a i když tentokrát nejde o nic hlubokého, jeho vyprávění je fascinující. Příběh o únosu dívky Momiji zprvu nedává smysl, brzy se však dozvíte, kdo za tím stojí a proč je sympatická Momiji tak důležitá. Dějové pozadí akční rubanice odkrývají víceméně statické komiksové předěly mezi jednotlivými misemi. Jejich prezentaci však nechybí díky zvukovým a vizuálním efektům dramatičnost, takže je určitě nepřeskočíte.

Pro mě zkrátka Ninja Gaiden Dragon Sword představuje velmi příjemné překvapení a zároveň další důkaz toho, že lidé z Team Ninja dovedou z jakékoliv herní platformy vytřískat maximum.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy