RECENZE: NHL 09: úpadek Evropského hokeje

Jiří Vojáček
14. 10. 2008 23:54
Opravdu detailní recenze
Foto: Hratelně.cz

K sedmnáctému dílu legendární série jsme přistoupili bez předsudků. Nenechajíce se ovlivnit marketingovými fígly jsme se pouze kvůli Vám zavřeli na několik dní do temné kobky a pařili NHL 09 tak dlouho, dokud jsme nezjistili, jestli se Vám vyplatí do ní investovat. Nuže, poslyšte náš rozsudek.

Jak všichni víte, poprvé se kvůli NHL naše dvaosmšestky zadýchaly v roce 1992 a letos tedy slaví své sedmnácté narozeniny. V sedmnácti má za sebou člověk první pivní dýchánek s kamarády, první půlnoční šavli na náměstí, ale také první lásku a snad i vážnou známost.

Stejně tak se série NHL loňským ročníkem, prvním dílem, který vyšel na nex-gen konzole, zbavila pubertální nesmělosti a v letošním roce před nás přestupuje již jako mladý muž v plné síle a s pečlivě upraveným zevnějškem.

Foto: Hratelně.cz

#hodnoceni

Vřelé díky do Kanady!
Právě zevnějšek je tím prvním, co hordu českých uživatelů bezesporu upoutá. Grafické orgie, které nám letos EA připravila, překonávají vše, co jste zatím měli možnost vidět. Dokonce i loňská verze na PS3 bledne závistí, o verzi pro PC ani nemluvě.

Čísla a jména všech hráčů, jsou na hráčských dresech opravdu plastická, jakoby byla vymodelovaná každá vyšitá nitka. Na čerstvě urolbovaném ledě leží prvních pár minut zápasu vrstva skutečné vody! Když ostře zahraníte, nelétají Vám až do nějaké páté minuty od bruslí kousky ledové tříště, ale kapky, kterými můžete s potutelným usměvem na rtech osprchovat hostujícího gólmana, fantazie...

Nejen grafikou však živ je videoherní nadšenec a proto si do kolonky "malé bezvýznamné plus" můžeme připsat i nový mód Be A Pro, který již od loňska známe z fotbalové série FIFA. V tomto módu ovládáte pouze jediného hráče, kterého si na začátku vytvoříte. Jdete s ním zápas od zápasu a postupně se svými výkony dostáváte horko těžko z prvotní role cucáka v zapomenutém farmářském týmu. Když se Vám povede, budete po několika sezonách národním hrdinou, který odmítá nabídky na milionové kontrakty z konkurenčních klubů a vozí si zadek v nablýskané káře. Luxus...

Foto: Hratelně.cz

Již nějaký ten pátek jsou také hráči NHL zvyklí na mód Dynasty, ve kterém vedete svůj tým jakožto generální manažer a trenér v jedné osobě, a to hned několik sezon, ve kterých máte dost času na to, vybudovat ze svého podceňovaného týmu pravou hokejovou dynastii. Bohužel tento mód, stejně jako ostatní dlouhodobé, je omezen pouze na americké soutěže, čili zapomeňte, že byste se svým českým týmem překonali rekordy Jihlavy a Vsetína v počtu získaných titulů.

Těšit se samozřejmě můžete i na aktualizované soupisky NHL a nižší AHL. S aktualizací velkých evropských soutěží, tedy švédské, finské, německé a ruské ligy je to horší. Například ruská nejvyšší soutěž je ve hře stále ještě jako superliga. Zde si dovolím k autorům hry drobnou výtku. Superliga byla již před časem zrušena a nahradila ji KHL, tedy Kontinentální hokejová liga. Druhá nejbohatší soutěž na světě, která se má stát východní protiváhou NHL je svazkem nejlepších ruských týmů, povětšinou bývalých účastníků superligy, které doplňují pro dokreslení "kontinentality" kazašský Barys Astana, běloruské Dynamo Minsk a lotyšské Dynamo Riga. Řeklo by se, že taková významná změna v hokejovém světě chlapíkům z vývojových center EA v Kanadě neujde, ale ouha, ušla. Jak se bude série NHL vyvíjet nyní, kdy už NHL má konečně pořádného konkurenta, který navíc láká týmy ze zbytku Evropy (včetně České republiky), to je otázkou do pléna.

Foto: Hratelně.cz

Stranou vývoje samozřejmě nezůstává ani O2 Extraliga včetně všech hráčů, jejich fotek a tradičně moc hezky zpracovaných dresů (s jednou výhradou popsanou níže). Bohužel se mi zdá, že soupisky jsou loňské, dokonce ani změny mezi startujícími týmy si EA nevšimla a tak si například fanoušci Mladé Boleslavi budou muset patrně počkat až na další ročník.

O to větší škoda (kolikrát už jsme takhle naříkali?), že ani letošní konzolová verze NHL nemá český komentář. Všechny texty a popisky jsou sice hezky česky, dokonce i tutoriál je namluven jedním z českých herců, bez znalosti titulků tipuji mého oblíbeného Bohdana Tůmu, nicméně když začnete hrát, zase na vás začnou šveholit Američané jejich US english a ta, ať se na mě mládenci z EA nezlobí, se v přenosech České televize obvykle nevyskytuje.

Pánové, vezměte si příklad z fotbalového brášky, český fotbalový trh je ve světovém měřítku ve srovnání s hokejovým pouze slaboučkým odvárkem, ale už nějaký čas k nám z našich televizních obrazovek promlouvají Míra Bosák se Svěckou. To je opravdu takový problém přebrat komentář zápasu z PC verze? Asi ano, u společnosti s rozpočtem malého rozvojového státu to ale považuji za neodpustitelné.

Foto: Hratelně.cz

Vrcholem šlendriánství jsou chybky v popiscích hráčů. Dohrál jsem zápas Pardubic proti Spartě a při vyhlašování tří nejlepších hráčů utkání si všímám, že popisek u hráče a text na dresu se povážlivě rozcházejí. V jednom případě, ve dvou ve třech. A tak si schválně pouštím replay, abych se podíval na konec zápasu a ejhle, gól vstřelil Rolinek, ale na dresu má jméno Lašák. Podivuhodné...

Laik žasne, odborník se diví...
V minulém roce jsme měli poprvé možnost vyzkoušet si nový způsob analogového ovládání, které prakticky nevyužívá dualshockových tlačítek, za ně si ve všech základních herních formách vystačíte s máváním levou a pravou páčkou. Uznávám, blafáky do backhandu á la Martin Procházka, které Vám občas vyjdou, jsou sice fantastická věc, ale když se po zbytek zápasu jen tak bezmocně ploužíte po letě a hledáte, kde nechal tesař díru (čti "zjišťujete, jak se kombinačně dostat k brance soupeře") bude asi někde chyba. Nadto nebyly vyslyšeny nářky hráčů loňského ročníku, kteří se dožadovali znovuobnovení zrušeného "urychlovacího" čudlu.

Foto: Hratelně.cz

Zrychlení letos, stejně jako loni, prostě nečekejte a pokud ano, tak pouze zrychlení "evoluční", tedy postupné zvýšení rychlosti, kterého se dá dosáhnout takřka výhradně při rovné jízdě bez atakování soupeři. Nečekejte tedy zahranění na útočné modré a pak rychlý start, při kterém nohy kmitají a od bruslí odskakuje ledová tříšť ve chvíli, kdy Vám spoluhráč adresoval nádhernou přihrávku přes celé hřiště.

Dokonce ani ve dvou klasických ovládacích módech, která si můžete navolit, není dříve tak populární urychlovací tlačítko a co víc - ovládání není editovatelné. Proto si vezměte dovolenou, na hokejový analog si budete muset setsakramentsky zvykat a pokud na to nemáte nervy, tak si nové NHL ani nekupujte. EA jde totiž cestou ubíjení evropského (kombinačního) stylu hokeje, který byl v předchozí letech nejlepší cestou, jak ztéci soupeřovu branku. Letos Vám stačí jeden dobrý hráč a rychlé prsty.

Foto: Hratelně.cz

Hurvajs by měl radost
Další kritika musí chtě nechtě směřovat k plynulosti animací. Grafika sice vypadá opravdu nádherně, jak jsem psal výše, nicméně animace nám skáčou stejně, jako v první skutečně 3D verzi NHL v roce 1997. A to je, ruku na srdce, trochu humpoláctví...

Ale abych to vysvětlil. Od dob, kdy se začala používat technologie motion capture, při které jsou snímány pohyby skutečných lidí a ty pomocí 3D modelů převáděny do virtuální podoby, jsou animace realistické, jako byste koukali na opravdové hráče. Problém nastane ve chvíli, kdy jedna animace musí rychle přejít v druhou, mluvím tedy o jejich návaznosti.

Hra si, stejně jako před dvanácti lety na primitivních prvních konzolích nedokáže poradit s vaším rychlým sledem povelů a tak místo pohybů na sebe plynně navazující jen vykreslí animaci č. 162, která nepřirozeně přeskočí v animaci č. 59 a ta se ve zlomku vteřiny trhnutím změní v animaci č. 211. Dojem z reálného hokeje je ten tam a vy místo v hokejové hale najednou opět sedíte ve svém obýváku a vzpomínáte, kolikrát jste tuhle nedotaženost už za poslední roky viděli.

Foto: Hratelně.cz

Já vím, že tenhle problém řešit je velice složité, reálný hokejista přeci dopředu ví, co udělá a má tedy alespoň ten zlomek vteřiny oproti hře navíc na to, aby zkoordinoval svoje pohyby. Ale hoši z EA sports, tenhle problém už NEřešíte dvanáct let a animace stále vypadají jako od Spejbla s Hurvínkem.

Sláva Lener hadr...
Abychom ale jen nehaněli, například poziční hra protihráčů je v letošním ročníku skvělá. Když zahrajete bully, po chvilce pauznete hru a pustíte si replay, uvidíte názorně, jak v EA zapracovali na tom, aby každý hráč věděl co má dělat a aby to vypadalo maximálně realisticky.

Do detailu byla propracována i specialita EA - sebezdokonalování počítačového hráče. Když se pokusíte jednou dvakrát vyslat svého útočníka do soupeřova pásma dlouhým lobem, vězte, že potřetí se Vám to nepodaří, pokud tedy máte defaultní nastavení. Sebezdokonalování lze samozřejmě vypnout, ale potom přijdete o notnou dávku realismu a o ten Vám přeci jde, kdyby ne, pořídíte si jeden z řady arkádových hokejů.

Foto: Hratelně.cz

Celkově vzato je letošní NHL, přes všechnu výše zmíněnou kritiku, stále nadprůměrný hokej, jakkoli je nadprůměrnost v této branži relativní, protože laťku si rok co rok staví EA samo. Během celého hraní se však nelze ubránit pocitu, že při rozpočtu, kterým vývojové týmy disponují, by se spousta věcí dala udělat lépe. Stejně tak ovládání je čistě věc subjektivní, pokud máte tu trpělivost a zvyknete si na něj, nedáte na něj dopustit a všechny Be A Pro a Dynasty módy Vám zaručí, že se s NHL 09 budete skvěle bavit celý rok. Pokud si však chcete prostě jen „z voleje“ zahrát dobrý hokej tu a tam, když se vrátíte unavení z práce, budete asi investici do nového ročníku NHL považovat za ztracenou.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy