Caesar, CivCity Rome, Glory of Roman Empire to jsou pouze příklady z velkého množství budovatelských strategií, které hráče zanesou do nesmírně zajímavého prostředí starověkého Říma. A nyní do téhle povedené rodinky přibyl další titul, a to dokonce nástupce výše zmíněného Glory of the Roman Empire.
Imperium Romanum vsází na klasický přístup, user-friendly zpracování a pár drobných novinek. Nabízí tutoriál a tři hlavní singleplayerové režimy. Můžete se vrhnout na hraní samostatných scénářů na různých místech římského impéria, zkusit vybudovat samotný Řím a nebo zkusit asi nejzajímavější mód, kterým je historická časová osa. V té se postupně odemykají různé scénáře (kromě Říma také třeba Pompeje či Alexandrie) a jejich hraní je zhusta doplněno historickými událostmi a zajímavými informacemi.
#hodnoceni
Ať už zvolíte jakoukoliv možnost, stanete se neomezeným vládcem vybrané provincie jde jen o to, zda budete mít k dispozici již rozestavěné město nebo začnete pěkně na zelené louce, jen s pár chatrčemi. Herní principy alespoň ty budovatelské jsou naprosto tradiční. Stavíte obytné domy, studny, farmy, tržiště, nějaký ten chrám a časem i velkolepé stavby, jako je třeba vítězný oblouk či Circus Maximus.
Samozřejmě musíte sledovat spokojenost obyvatel; zpočátku jim postačí přístup k jídlu a vodě, ale až si svoje domky zvelebí a zbohatnou, musíte zajistit také přísun oblečení, vína, dostatek kulturního a náboženského vyžití a tak podobně. Nic samozřejmě není zadarmo a stavby nevzniknou jen tak samy od sebe. Předně musíte mít peníze, které získáváte zdaněním obyvatel. A také materiál bez dřevorubce, kamenolomu a cihelny se neobejdete, na velkolepé budovy navíc potřebujete také mramor. A pracovní síla? Jsme ve starověku, takže vaši měšťané na zedničinu ani nesáhnou, ale naštěstí máte otroky
Jako vždy v podobných případech, i tady budete muset hlavně udržet rovnováhu ekonomiky města a často sáhnete ke kompromisu. Musíte vybalancovat počet obyvatel a pracovních míst. Budete se snažit vytřískat co nejvíc peněz z daní, ale zároveň nemusíte daňové poplatníky ždímat příliš. Město se bude rozrůstat, ale zároveň musíte mít na paměti riziko požárů a občanských nepokojů. Chcete stavět další a další budovy, ale je potřeba hospodařit se zdroji. A pak tu samozřejmě máme obchodování se spřátelenými provinciemi a také plnění speciálních úkolů. Konkrétní úkoly zpestřují hraní a vnášejí do něj jakýs taký nádech příběhu.
A také hráči zprostředkovávají skutečné historické události. Tu se budete snažit dosáhnout určitého počtu obyvatel, jindy jejich bohatství, další úkol zadává postavení dvou prefektur, jindy se poženete za výstavbou nějakého monumentu V jednu chvíli můžete mít aktivní tři úkoly (některé jsou nepovinné a můžete je rovnou vyhodit, na druhou stranu jejich splnění vám obvykle přinese nějaký ten bonus v podobě extra přísunu peněz nebo třeba otroků), a splnění všech znamená vítězství v daném scénáři.
Zatím jsme vůbec nezmínili vojenskou část hry, i když starověk byl na boje samozřejmě více než bohatý. V mnoha scénářích se budete potýkat s barbarskými kmeny, a na rozdíl od mnoha podobných her (které se obvykle soustředí jen na budovatelskou část a vojenství odbývají pouze obrannou činností) na ně dokonce budete moci i zaútočit. A někdy budete dokonce muset, jelikož jejich vesnice třeba leží u místa vhodného pro lámání kamene. Válečná stránka hry je zastoupena několika výrobními budovami (kovář, zbrojíř) a různými druhy kasáren pro pěchotu, střelce a jízdní oddíly.
Menší ochutnávku hry nabízí demoverze - 460MB
Každá kasárna dokáže zajistit zázemí jednomu oddílu, nejde tedy o klasický model RTS "postav kasárnu, naverbuj tisíc jednotek". Což je celkem logické. Oddíly pak můžete poslat na vybrané místo, nechat ho útočit na nejbližší nepřátele nebo stáhnout. A případně měnit formaci. Imperium Romanum se bohužel v téhle oblasti tak trochu potácí mezi zjednodušeným přístupem známým z jiných budovatelských strategií a složitějším systémem z her válečněji laděných (Cossacks a spol.). A výsledek není nic moc.
Naštěstí je válečnická stránka vládnutí stále v pozadí, dost scénářů je dokonce čistě budovatelská. Správu města usnadňují grafy a informace o každé budově, uživatelské rozhraní je přehledné, a přitom úsporné. Povedená je i grafika, zvláště na hi-end mašinách, a hratelnost velmi dobrá. I když Imperium Romanum nepřináší do žánru budovatelských strategií nic převratného, ale je velmi kvalitně vyrobeným titulem. A zábavným, jak pro začátečníky, tak pro zkušené správce římských provincií.