Lidí, co furt něco potřebujou, jsou haldy a já jsem nucenej pořád cestovat. Jasně, že se nechávám najímat i na špinavou práci - peněz, ženskejch a chlastu přece není nikdy dost. Navíc už mám i solidní respekt mezi žoldákama. Ne každej může vést skupinu dobrodruhů tak dobře jako my, rození dobyvatelé... To byste koukali, co s lidma v partě udělal muj dlouho schovávanej bojovej pokřik, když jsme vymlacovali vlkodlaky kousek od jeskyně, ve který žije ta stará čarodějnice Zelata. To byly časy... Nojo, ale to zatracený znamení, co se mi objevilo na rameni... Mrzák Kalanthes mi s tím nechce pomoct. No co, budu muset něco udělat s tím zatraceným talismanem ze ztracený Atlantidy... Prej že ten krvavej bůh Stygijskejch čubek nejde poslat do pekel. PCHE! I bozi krvácej a naříkaj, můj vobouručák by mohl vyprávět... Kdybych se tak mohl dostat ke králi a vynutit si nějakou slušnou podporu, sakra!
#hodnoceni
Herní principy
To, že základní bojový systém je zábavný a pestrý jsme již zmínili v první části recenze. Pojďme si to tedy více rozvést. Age of Conan vyžaduje mnohem více interakce a zručnosti než např. World Of Worcraft. V něm stačí označit cíl, postava začne automaticky útočit a vy pouze měníte kouzla, postoje či skilly. Funcom ale rozvádí samotné souboje do dalšího rozměru za pomoci komb. Na nižších levelech musíte používat 3 směrové útoky – levý, horní a pravý. Okolo postav nepřátel je vizuálně indikován směr jejich obrany pomocí speciálních symbolů - stupeň krytí se stupňuje jejich počtem. Pokud má tedy nepřítel na pravé straně tři bílé štíty, na levé dva a nahoře žádný, je třeba útočit shora, pokud se jeho obrana přesune nahoru a je odkrytý vlevo, útočíte zleva atd. Většinu lepších výpadů, čili komb samozřejmě musíte aktivovat stiskem více směrových útoků následujících po sobě. Na vyšších levelech se přidají další symboly a vy tak např. budete muset prostřídat hned 4 stisky různých tlačítek pro drtivý útok, způsobující krvácení... Když si uvědomíte, že podobné krytí můžete používat i vy, zjistíte že tento bojový systém se v kombinaci s kouzly stává nejdynamičtějším, jaký se kdy dodnes v MMORPG žánru objevil.
Poměrně přehledné menu dovedností postavy je také prozatím nejkomplexnější v žánru. Kromě obligátního inventáře (který by si rozhodně zasloužil lepší zpracování; ikony jsou malé, generické a nepříliš poutavé, není značena povaha zbraní a brnění, jejich raritu zjistíte až přejetím myši nad ikonou), rozšiřitelného lepšími zavazadly, najdete i záložky pro skilly. Ty se dělí na obecné (aury, plížení, odpočinek, teleport atp.) a speciální (komba, kouzla, skilly). Dále je přítomna tabulka atributů, kde distribuujete body získávané s postupem na vyšší levely (schopnost regenerace zdraví, staminy, many, šplhání, rychlost běhu a výdrž ad.). Poslední složkou jsou feats čili strom dovedností, lišící se pro daný class. Musíme poznamenat, že tyto tabulky mají vpravdě monstrózní rozměry a dávají hráči možnost předělat si postavu k obrazu svému: silná obrana, útočná postava, specializace na obouruč či jednoruč, různé typy magie atd. - vše nastaveno samozřejmě dle vámi vybraného reka. Ten, kdo upřednostňuje sólo levelování, vytvoří si spíše hybridní postavu, týmoví hráči se přizpůsobí potřebám gildy....
Nahoře zmíněné rasy a jejich povolání dávají sice přepestré možnosti k hraní a neuvěřitelné možnosti dosud v žánru nevídané, momentálně však nejsou příliš vyvážené. Např. kontakt Conquerora s Nekromacerem v PVP souboji opravdu jasně dává najevo, že v této oblasti je třeba ještě balancovat... Pokud si ale vzpomeneme na jakékoliv PVP při launchi MMO her, je jasné, že se časem rovnováha dopiluje.
Crafting a gathering; čili výroba a sběračství
Sbírání surovin a jejich následné upravování či výroba předmětů je o něco více komplexnější než u konkurence. Sbírat můžete všechno, když se to naučíte, zohledněny jsou tzv. tiery. Na začátku tedy budete schopni kutat pouze stříbro, posléze černé stříbro, měď, železo a pak electrum nebo začnete s kácením malých stromků a postupně se propracujete k větším atd. Postupy v tierech umožňuje plnění questů pro NPC postavy, které dané povolání hráče učí. Totéž platí pro výrobní sféru – brnění, zbraně, drahokamy nebo i např. stavitelství. Posledně jmenovaná profese slouží k velmi zajímavé náplni gildovního snažení: stavbě města. Města se nyní nacházejí ve stadiu jakéhosi polotestu. Funcom slibuje epické dobývání hradeb... Uvidíme po jednom z následujících patchů. Nyní můžeme potvrdit pouze to, že všechny stavby fungují tak, jak mají a naše gildovní tvrz se rychle rozrůstá. Kde je schován profit? Ve vylepšení statistik postav; každá budova vylepšuje jiná povolání....
Na tomto místě musíme uvést, že Funcom po vypuštění full verze AoC má kromě staveb a provozu měst také většinu craftění poměrně ověšené chybami, opravuje, co se dá, takže budoucnost vypadá velmi slibně!
Spojili jsme síly! To by v tom byl Bahenní bůh, abychom ty posedlý stygijce i s jejich hladovym bohem nesprovodili z tohoto světa! Přidal jsem se do gildy Vnitřního kruhu; všichni žoldáci šetřili, co se dalo; cimmeřani i mí rodný aquilonci, dokonce pár mágů ze Stygie - naše město začalo prosperovat a lokální armáda se rozrůstá! Hodně nás to posílilo; kumpanie je připravená a já se posunul na post velitele druhý divize.
Prezentace, grafika, ozvučení
Robert Ervin Howard si nikdy nebral servítky a Conan nebyl ničím jiným než surovým a agresivním hrdinou, bojujícím ve světě plném ocele, brutality a syrové magie. Vše se zde měřilo právem silnějšího. Vzhledem k tomu, že hra je jeho knihami inspirována, nečekejte žádná Dračí doupata ani komixové trpaslíky. Hyborie je svět plný násilí, sexu, magie a krve. Tomu odpovídá i samotné zpracování. Realisticky animované postavičky jsou zasazeny do taktéž reálně působícího herního prostředí variujícího dle navštěvovaných lokací. Zasněžené hory s divou zvěří, údolí zaplněná rozbitými stroji a čerstvými mrtvolami; pozůstatky bojů cimmeřanů s vaniry; starý Řím připomínající aleje a kultivovaná pole; pouště s oázami, savany, ale i dech beroucí říční komplexy, jezera či monumentální města. To, co bylo dopředu hlášeno se stává realitou – grafika je opravdu dech beroucí. Svou daň si však vyžádá na vašem hardwaru. Věřte, že pokud chcete zapnout detaily na maximum a řádit v Hyborii v rozlišení 1900*1200 na 24 palcích, aniž byste hru proměnili ve slideshow, budete nuceni sáhnout po dvoujjádrové ATI či nvidii, případně zapojit druhou VGA do SLI či Crossfire. Slabší procesory AoC nerozdýchají a o 1 GB RAM raději nemluvit....
Celkovou prezentaci báječně doplňuje dokonalé ozvučení. Kromě pestrých a realisticky působících zvukových efektů nás do židle zatlačila nádherná hudba. Báječný ženský vokál pějící tklivou cimmerijskou píseň se v bojích proměňuje v opravdový orchestrální nářez ne nepodobný tomu, jenž předvedl páně Poledouris ve filmové adaptaci. Ve vesnicích pohrávají potulní bardové a města místy zdobí scénické kusy.... Zcela otevřeně přiznáváme, že AoC je jediné MMORPG, kde jsme za celou dobu testu nevypnuli hudbu.
Pokud tedy vlastníte výkonný stroj, můžete si být jisti, že se vám pod ruce s příchodem Conana dostane vizuálně a zvukově dosud nejlépe provedené MMORPG.
Ráno, až vyležíme kocovinu, sedláme a vyrážíme. Netuším, jak tohle tažení dopadne, ale už víme, ve který oáze jsou ty stygijský bestie zakempený. Jsme vcelku připravený na finální střet. Cejtím v kostech masakr ale doufám, že zvítězíme. Tak nebo tak to pro mě bude velká čest, vést šik hned vedle Conana a tříštit lebky ve jménu říše. Sláva a čest našemu králi, jdu se na to tažení pořádně zlejt, zejtra to začne....
Finální hodnocení
Age of Conan: Hyborian Adventures je velmi rozsáhlým RPG přinášejícím všem neznalcům Anarchy Online nový vítr do MMORPG plachet, a ti, kteří předešlý počin Funcomu po dlouhých 7 let hráli, jistě s radostí přesedlají na next-gen. Herní prvky jsou extrémně komplexní, hratelnost výtečná a hlavně soubojový systém nadchne svou dynamičností. Samotný herní svět je hodně rozsáhlý a přepestrý zachovávajíc si vlastní identitu. AoC také jako první přidává stavby měst a jejich budoucí masivní dobývání. Gildy jsou tedy nucené být více organizované a na stavbě se musí podílet všichni členové. Technické provedení, hlavně po grafické a zvukové stránce, doslova bere dech.
Nelze ale nezmínit i přítomná negativa, mezi něž patří asi nejvíce bugy, projevující se na mnoha místech. Systém plně otevřených instancí s low level moby a povolený přístup všem hráčů bez rozdílu také není příliš šťastným řešením. Interface hry potřebuje notně vylepšit a velmi nás zarmoutila nevyváženost contentu (absence questů pro rozsah levelů 50-60, nepovedené úkoly pro 75+ charaktery a následné nutné grindování nepřátel). Ono je na AoC vůbec cítit, že největší část betatestu se soustředila na dokonale vypilovaný tutoriál v Tortage, po němž nastává postupné „ochabování“. Doufejme tedy, že všechny tyto neduhy budou postupně odstraněny, přece jen AoC je MMORPG a všichni si pamatujeme, jak dlouho to trvalo např. WoWu, než se dostal do stravitelného tvaru....