RECENZE: Age Of Conan: Hyborian Adventures

Petr Novák
11. 7. 2008 0:00
První část pravdu detailní recenze.
Foto: Hratelně.cz

Na discích MMORPG hráčů se již déle než měsíc rozvaluje dlouho očekávaný Age of Conan. I my jsme tuto gigantickou online hru na motivy Roberta Howarda podrobili hlubokému playtestu a přinášíme vám podrobnou recenzi, sepsanou po několika lopotných týdnech vyplněných prázdnými plechovkami energy drinků, oteklými očními bulvami a hektolitry virtuální krve rozlité mezi usekanými hlavami nepřátel...

U Croma! Jak jsem se dostal na tuhle zpropadenou otrokářskou bárku? Proč tak čpím levnou kořalou a zvratky a pachtím se s tímhle obřím veslem, svázanej řetězy? Co se to vlastně stalo v hospodě U mrtvýho medvěda? Pamatuju si jenom Rychlýho Krella, jak se snažil popasovat s městskou stráží… Když rozpáral prvního septarchu, sesypali se na něj ty zbylí parchanti v plátovym brnění jak vosy… Vím, že jsem sáhnul po kladivu a načnul pár hlav, ale pak se mi zatmělo….. A teď to vypadá, že jsem v pěkným průseru! Sakra, co znamená ten řev na přídi? Voda! U Pěti bestií; jdem ke dnu!!!!

Foto: Hratelně.cz

Start tolik očekávaného Conana Funcom na samém počátku zasadil na otrokářskou loď, kde si vy jakožto hráč, upravíte postavičku dle své chuti, a to až do neuvěřitelných detailů. Začnete rasou; vybírat můžete divoké horaly z Cimmerie, římskou civilizaci připomínající Aquiloňany či Egypťanům ne nepodobné Stygijce. Každá z těchto kultur je zastoupena několika povoláními, a ta dávají dohromady slušnou snůšku tvořenou hnedka 12 kousky: vojáci jsou rozděleni na guardiana, conquerora a temného templáře; mniši vyznávají Mitru a Setha, tuto skupinu healerů doplňuje Medvědí šaman; dále tu máme tuláky – barbara, assassina a hraničáře,, a poslední skupinu tvoří mágové – démonolog, herold Xotli a nekromacer. Následuje upravení vzhledu obsahující tělesnou stavbu, výšku, odstín pleti, tetování, úpravy vzhledu obličeje, očí, sestřihu a barvy vlasů a spousty dalších detailů. Věc pro příležitostné hráče nepodstatná, avšak pro ostřílené harcovníky „onlajnovek“ velmi důležitá; přece jen stráví pár let se svým avatarem v divokých virtuálních zemích, a proto cítí potřebu více se personifikovat…

Foto: Hratelně.cz

Jak jsme již naznačili, loď půjde ke dnu a vy se zachráníte ležíce téměř vyřízeni na pláži uprostřed otrokářské ostrovní kolonie. První živoucí bytost, kterou potkáte, je Kalanthes, mystik - následovník Ibise, a ten vás uvede do zeměpisu a poradí, jak se dostat do pevnosti Tortage. Než na své cestě doběhnete k dubovým palisádám otrokářského centra, budete se muset probít mezi davy zvlčilých zlotřilců, rozpárat tlustý břich perverzního otrokáře Saddura a skolit odporného démona.

První kontakt s herními principy je doprovázen objevivšími se stránkami z knihy – tutoriálem, kterýžto vás při výskytu jakékoliv čerstvé akce dostatečně poučí. Máchajíce rozbitou lahví či kusem stěžně objevíte základy výtečného soubojového systému, první kouzla či komba a rozsévajíce všude okolo sebe krvavou smrt nasajete první bojové zkušenosti. Pomalu počnete z mrtvol svlékat lepší a lepší oblečky dovybavujíc zárodky svého budoucího hrdiny…

Foto: Hratelně.cz

Když mě vyplivlo moře, polomrtvýho mě našel Kalanthes. Je to nějaký ujetý; ten dědek, co obětuje Ibisovi, mi zachránil kejhák a furt mlel cosi o vyšším poslání… Pomatenec. Navíc ta otravná holka, co jsem jí byl nucenej vláčet s sebou (si tak říkám, jestli jsem radši neměl využít toho, že se houpala v řetězech a krapet s ní zalaškovat)... No, hlavně, že mě oba nasměrovali do Tortage. Cestou jsem musel nakouknout do přecpanejch vnitřností nějakýho patetickýho eunucha a popravit pár agresivních Piktů, co žerou lidský maso; nakonec mi kočkování s démonem dřepícím na truhle s klíčem do města dodalo potřebnej adrenalin. V tom stavu, posilněnej alkoholem a bobulema, jsem to nakonec zmáknul...

Tutoriál, zónování a instance
Všechny počáteční lokace byly vypilovány k dokonalosti. Vy si tedy budete užívat zajímavou příběhovou linku plnou několika zvratů a ponoříte se do řetězců úkolů, které vám zadávají kompletně namluvené postavy. Na své si přijdou jak týmoví hráči, tak sólisté. Funcom vyřešil výběr úvodního contentu vpravdě briskně. Stačí zalézt do hospody za branou Tortage a promluvit s barmanem. Odpočinete si, vzbudíte se v noci a stanete se sólujícím povstalcem. Pojedete tedy po hlavní příběhové lince, a když zjistíte, že následující quest je nad vaše síly, hodíte s hospodským opět řeč a hurá do denních dobrodružství! V ten okamžik se kolonie zaplní reálnými hráči a týmová zábava může začít. Party dobrodruhů vyrazí na nedaleké ostrovy, do opuštěných ruin či na lávová pole sbírajíc potřebné zkušenosti a stále lepší a lepší loot, šedé zbraně a brnění se pomalu začnou obměňovat za zelené, peníze v brašně počnou přibývati... Však to znáte.

Foto: Hratelně.cz

S postupujícím příběhem se dostanete na level 20 a po monumentálním finále tutoriálu v hořících ulicích kolonie se přelodíte na svůj rodný kontinent, který je determinován výběrem rasy – zasněžené horské masivy Cimmerie, zvlněná aquilonská krajina pastvin a lesů či vyprahlá stygijská poušť. Zde se s namluvenými dialogy a zhuštěnou příběhovou linkou bohužel musíte rozloučit a nastává čas pro čisté MMORPG levelování (Funcom slíbil postupné uploadování mluveného slova do pozdějších lokací při následující patchování).

Struktura Age of Conan je dána mamutími lokacemi a jednotlivými instancemi v nich přítomnými, kteréžto jsou značené do vrstev písmeny řecké abecedy. Pokud se natýmujete a vaše parta mezitím skočí do nějakého dungeonu, hra vás automaticky přidělí do stejné instance (pokud ne, stačí u checkpointu tuto změnit – vedoucí skupiny je značen v seznamu hvězdičkou). Zabraňuje se tím přesycení lokace ostatními hráči. Příklad: pokud si vyberete Aquiloňana, ocitnete se ve hlavím městě Aquilonii. Po delším loadingu se budete moci pohybovat po obřích prostorách města a objevovat jednotlivé čtvrtě, navštívit budovy hospody, prodejce, aukci nebo i stoky, plné nepřátel s tu a tam se vyskytujícím bossem (generující se pouze pro vaší partu a končí v nich questy) či objevíte cestující, kteří vás přepraví do dalších lokací. Za dlouhým mostem pak čeká postavy na vyšším levelu tzv. Noble district, kde se již otevřeně pohybují nepřátelé, ale také můžete navštívit uzavřenou party instanci – mausoleum, stoky otevřené všem hráčům – main system, sewers a nebo také tzv. vily, čili uzavřené budovy pro jednoho hráče, umožňující generování nepřátel tak, aby jejich levely odpovídaly tomu vašemu atp.

Foto: Hratelně.cz

Tyto odlišnosti od klasických MMORPG mohou hráče v lecčems nadchnout, ale v něčem také pěkně popudit. Pro ten druhý případ nemusíme chodit daleko. Když se např. na levelu 50 rozhodnete splnit snůšku skupinových questů v Main systému stok, budete muset pozabíjet pár obzvlášť tuhých nepřátel. Problém nastává v okamžiku, kdy se v této otevřené instanci pohybuje vícero skupin a ty si navzájem bossy kradou, nemluvě o tzv. farmujích levelech 80, kteří mydlí vše hlava nehlava nedávajíce poctivě hrajícím lidem šanci... Když vás po čtvrtém pokusu popadne rapl, seberete se a zalezete (ve snaze ukořistit ukradené bohatství jedné baronesy do vily) a vzteky kosíte nepřátele hlava nehlava snažíce se nemyslet na skupinový debakl...

Povstání v Tortage jsem si fakt užil. Než jsem toho zákeřnýho vůdce terorizujícího celou osadu vykuchal, musel jsem se probít lidským chaosem. Ale co, odboj je odboj. Využil jsem situace a prchnul domů. Jaký ale bylo moje překvapení, když jsem zjistil, že v mojí vlasti se to celý nějak zvrtlo...

Jak to dopadlo s naším hrdinou, ale i jak fungují herní principy, vypadá grafické zpracování či jak dopadl Age of Conan v celkovém hodnocení, se dozvíte zítra v druhém dílu naší obsáhlé megarecenze. Takže vydržte na příjmu!

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy