Hned na začátku prozradím, že Puzzle Quest jsem dohrál již třikrát. Třikrát něco dojet úplně do konce znamená buď, že se jedná o rychlou zábavnou hříčku, nebo o naprostou božárnu. Jen velmi špatný recenzent prozradí resultát na začátku, ale na to pečeme a hned házíme do placu, že zde trvá jedno dohrání minimálně 15 hodin. Takže bé je správně a teď si řekneme, proč se hra tak povedla.
What`s the story, morning glory?
Puzzle Quest je velmi slušnou tahovou strategií zasazenou do tradičního fantasy prostředí. Se svým hrdinou se musíte postavit lordovi Banovi, temnému pánovi a víc vědět v tuhle chvíli nepotřebujete. Po cestě budete zakopávat o kostlivce, skřety, minotaury, k ruce budete mít brnění, zbraně i mocné artefakty no prostě nic, z čeho by vám spadla čelist. S armádami, ani rekruty se nezdržujete, bojujete sám za sebe a příjemné je, že pokud hře propadnete jako nejmenovaný recenzent, jednotlivé styly boje každého ze čtyř hrdinů se budou lišit. A o boje zde jde především.
Na zteč!
Nintendo DS skýtá ohromné možnosti, jak při boji švihat mečem aka stylusem (to je ta tyčinka, co vám po čase začne z DSka vypadávat), malovat runy, spojovat symboly a různé další vylomeniny. Zde však boj probíhá úplně jinak a troufám si tvrdit naprosto geniálně. Určitě znáte hry jako Bejewelled nebo Jewell Quest, v nichž na vás vysypou tunu barevných kamenů a vy je musíte posunovat tak, abyste dostali do jedné řady tři, lépe čtyři a nejlépe pět najednou. Jedná se o jednoduché, logické, kancelářské hříčky, které pochopíte za pět minut a ztratíte tím hodiny, dny, ne-li celé zaměstnání. Jakmile se střetnete s protivníkem, vysypou se na vás kameny i zde a vy musíte dávat dohromady co nejvhodnější kombinace. Zní to divně, ale přesně takhle PQ funguje.
Jenže!
Tohle slovo copypastněte do wordu, zvětšete na co největší velikost a vytisknete. Zatímco běžně je to opravdu jen o bonifikaci kamenů, zde se za jejich skládáním skrývá neuvěřitelně propracovaný systém. Šutry jsou k dostání ve čtyřech různých kombinacích symbolizující zároveň čtyři magické školy. Kromě toho padají ještě zlaťáky (později si za ně můžete dokoupit předměty), hvězdičky (vaše zkušenost ještě více dostanete za vyhrané souboje a splněné questy) a lebky. Lebky budete vítat v drtivé většině případů nejvíce, protože jejich spojením se rovnou dostanete na ukazatel zdraví protivníka a jakmile jeden z bojovníků ztratí poslední život, je konec bitvy.
Jenže!
(Máte to vytištěné na papíře.) I když si vyberete bojovníka nebo rytíře, tedy hrdiny orientované spíše na zvyšování zdraví a údernosti, i za ně budete pořádně kouzlit. A kouzlí se tak, že si třeba v průběhu bitvy nasbíráte dost zelených a červených bodíků, sešlete dejme tomu kouzlo Throw Axe, což znamená, že současný počet lebek na ploše se rovnou odečte od protivníkových životů. Nebo necháte detonovat určitou část obrazovky a zničené kameny se vám připíší na účet.
Nebo z obyčejných lebek uděláte pětinásobně účinnější, které navíc berou "do nebe" i blízké okolí. Když dáte dohromady čtyři stejné symboly najednou, hrajete dále, když pět, vypadne vám navíc multiplikátor. Prostě a jednoduše máte velmi zábavnou logickou hru "match-three" neboli "spoj aspoň tři" a do toho na pozadí systém vývoje charakteru, kdy si postupně s dalšími úrovněmi odemykáte silnější kouzla a podle toho určujete taktiku. Smáznu si čtyři modré, které vůbec nepotřebuji, protože moje kouzla s modrou nepočítají, nebo dám jisté tři lebky?
Nebo si doplním červenou na takovou úroveň, že příště budu po kouzlení pokračovat další tah či naopak seberu pro mě zbytečné žluté, aby je nenabral protivník na svůj ultimátní úder? Anebo zjistím, že mám o sto bodů víc a v klidu si sjedu pár hvězdiček nebo zlaťáků? Kouzla jsou nesmírně variabilní, připočtěte si k tomu podporu artefaktů, které by s vaší taktikou měli ladit, párkrát si to zahrajte a zjistíte, že jste chycení jak koza na čerstvě zalitém asfaltu.
Jenže!
(Vidíte, jak se papír hodí?) I když autoři vytvořili perfektně propracovaný systém soubojů, neznamená to, že rezignovali na zbytek hry. Puzzle Quest nabídne velmi zajímavý a proklatě dlouhý příběh, rozlehlý svět na prohlížení (a dobíjení) a mmj. vlastní hlavní město. V něm si třeba koupíte magickou věž, kde ze zajatých potvor (speciální styl souboje) extrahujete nová kouzla, dungeon na trénování vlastní potvůrky (jiný speciální styl souboje) nebo jiné stavby třeba na skládání vlastních artefaktů (úplně jiný speciální styl souboje) či k instantnímu nákupu vylepšení. A taky obchod a hospodu na drby a místo, kde dostanete další questy Jestli vám něco chybí, tak jste rozmazlení!
Shrňme to
Máme parádní tahovku a výborný systém bojů. Jenže. (Už s tím papírem nemávejte, jsme u konce.) Jenže to dohromady funguje naprosto fantasticky. Vylepšování hrdiny je zábavné a má smysl, čímž pádem rádi plníte questy a chodíte do každého souboje a každý souboj je pro změnu velkou výzvou, protože tahle hra je od začátku hodně tuhá a mnoho questů má pro jistotu minimální požadovanou úroveň.
Zahrňme to
Možná se ptáte, co tady dělá recenze kovaného PC hráče v sekci DS. No do SCORE konzole nepíšeme a já tuhle hru mám fakt rád. Zoo Keeper má asi lepší úkolové úrovně, Jewel Quest II zas parádní online mód, ovšem zde je k chytlavému match-three připojena skvěle padnoucí tahová strategie. Nebo je to naopak? Prašť jako uhoď, přátelé, Puzzle Quest: Challenge of the Warlods je prostě super kousek a opravdová výzva pro válečník. A podle mě, i když mám všechny Brain Age a Big Brain Academy hodně rád, nejlepší hra na DS. (K dostání taktéž na PSP, po úspěchu se chystají i verze pro PC, PS2, Wii a mobily.) Howgh.