Důvod k obavám "fifáci" jistě mají, už kanonýr Adriano na obálce vzbuzuje respekt. Někteří rouhavci dokonce za bezkonkurenční jedničku v oboru prohlašují právě Pro Evo (v Japonsku vydávané pod názvem Winning Eleven). Mají k tomu s přihlédnutím k letošnímu vydání důvod?
Taktické bitvy
Hned zpočátku je nutné zmínit, že PES6 nepatří mezi nejjednodušší hry. K tomu, aby začínající hráči dokázali porazit počítačového protivníka na střední obtížnost, bude potřeba spousta virtuální dřiny a něco z vrozeného talentu. Musíte být pohotoví, hrát takticky i prokazovat kreativitu, a to v každém okamžiku.
V Pro Evu rozhodně zapomeňte na situaci, kdy s nějakým rychlíkem typu Owena chytnete balon u vlastní brány, prosvištíte kolem překvapených protihráčů a elegantně vymetete pavučinku; tak to tu zkrátka nefunguje. Dřív, než byste se dostali do půlky hřiště, obrali by vás dotěrní záložníci soupeře o míč a v ohrožení by se naopak ocitla vaše svatyně. Právě toto může být ten důvod, proč mnozí PES zatracují a jiní naopak milují - realističnost, nedostatek akce, absence polobohů, kteří na vlastní pěst rozhodují zápasy hattricky, a tuhé taktické bitvy.
Nový spojenec obrany
Nutno podotknout, že se nový ročník PES vyznačuje, kromě dobrých obran, i kvalitnějšími ofenzívami. Oproti předchozím dílů lze s trochou praxe a kvalitnějšími útočníky dávat góly z větší dálky a z méně výhodných úhlů. Nacvičit si můžete také nepřeberný soubor fint a parádiček, kterými zamotáte hlavu i těm nejzkušenějším stoperům. Nejlepším virtuálním fotbalistům v rukou nejšikovnějších počítačových hráčů se míč odebírá jen velmi těžko. Být posledním obráncem proti řítícímu se Tierry Henrymu není zrovna záviděníhodná situace (pokud Henryho zrovna neovládá vaše pětileté sestra). Základ pro překonání obran v PES6 vystihují tři klíčové faktory - týmová hra, načasování a rychlé reakce.
#hodnoceni
Defenzíva má však letos dalšího krutého spojence v podobě skluzů. Ty jsou nyní mnohem efektivnější než kdy předtím. Často znamenají okamžitý přechod do protiútoku a oproti předchozím ročníkům více směřují na samotný míč, namísto soupeřových achilovek. I takový detail dokáže hru v mnohém zpestřit nyní se již nemusíte tolik bát používání skluzů v rozporuplných situacích před pokutovým územím (když však minete, máte po ptákách tak jako tak).
Hra obsahuje velmi vyvedený tréninkový mód, v němž je do o detailu rozebíráno a vysvětleno mnoho situací od přerušení soupeřovy nahrávky po střelbu zpoza šestnáctky. V tomto tutorialu se mohou mnohé přiučit nejen nováčci, ale i zkušenější hráči rozhodně jej doporučujeme.
Sudí a inteligence
Co bude pravděpodobně zajímat mnohé z hráčů PES5 je, zda se v novém ročníku nějak změnili rozhodčí. Můžeme říci, že rozhodně ano. Mnohem častěji nyní ponechávají výhodu a nezřídka se dočkáte i neodpískaných tvrdých zákroků umělá inteligence byla pravděpodobně importována z hlav rozhodčích v anglické Premier League. Každopádně je to dle našeho názoru další krok vstříc realističnosti, neboť stát se svědky takových situací můžeme i na opravdových hřištích. Méně hvizdů také znamená menší kouskování a vyšší herní tempo. Už se tak nemusíte cítit jako v simulantské Sérii A, kde se dává především na umělecký dojem a řev hráče za letu, a fotbal chvílemi připomíná spíše bezkontaktní sport.
Detaily tvořící celek
PES6 hráčům nabízí opravdu špičkový herní zážitek. Grafika opět pokročila vpřed, hráči již dokáží míče zpracovat lépe než kopálisti ze 3. B třídy a narazíte na velkou spoustu různých animací. Právě poslední zmiňovaný detail je velice důležitý: variabilita je pro sportovní hry alfou a omegou. Vidíte-li vždy při přímém kopu či autovém vhazování stále stejný pohyb, můžete rychleji ztratit zájem. To v PES6 nehrozí (alespoň ne tak rychle). I po více než stovce zápasů stále narážíme na nové nuance a dříve nepoznané detaily.
Pár novinek na závěr
V Pro Evolution Soccer 6 si lze vyžádat pomoc od počítače, který za vás na základě herního materiálu a důležitosti zápasu,vybere jak rozestavení tak strategii. Úpravy můžete provádět rovněž uprostřed zápasu.V Master League toho příliš nového nenajdeme. Před začátkem si však lze navolit o něco více možností. Například aktivitu přestupového trhu a další nastavení týkající se ekonomiky samozřejmostí je i volba obtížnosti.
Infobox
Nároďáky s licencí:
Rakousko, Belgie, Bulharsko,
Chorvatsko, Česká republika,
Dánsko, Anglie, Finsko,Francie,
Německo, Řecko, Maďarsko,
Irsko, Itálie, Lotyšsko, Nizozemí,
Norsko, Polsko, Portugalsko,
Rumunsko, Rusko, Skotsko,
Srbsko a Černá Hora, Slovensko,
Slovinsko, Španělsko, Švédsko,
Švýcarsko, Turecko, Ukrajina,
Wales, Angola, Kamerun,
Pobřeží Slonoviny, Ghana, Nigerie,
Jižní Afrika, Togo, Tunisko,
Kostarika, Mexiko,
Trinidad & Tobago, USA,
Argentina, Brazílie, Chile, Kolumbie,
Ekvádor, Paraguay, Peru, Uruguay,
Írán, Japonsko, Saudská Arábie,
Jižní Korea a Austrálie.
Kluby s licencí:
Názvy všech týmů Premier League
(jen Manchester a Arsenal
však mají správné dresy a jména)
Celá Serie A
Celá La Liga
Celá 1. francouzská liga
Celá nizozemská Eredivisie
a některé další.
Při tvorbě vlastního týmu nyní máte na výběr z velkého množství hotových mančaftů s vlastními klubovými znaky. Tato mužstva lze předělat k obrazu svému či zkrátka začít od nuly a vybudovat si zcela vlastní. PES6 je do velké míry přizpůsobitelné a můžete se s ním opravdu vyblbnout. Když ještě připočteme fanouškovské počiny a add-ony, máte o zábavu postaráno.
Přes internet lze hrát ve více hráčích pouze prostřednictvím oficiálních serverů, které mají snad větší downtime než uptime, a celé se to neustále hroutí. Nezbývá tedy, než počkat, až "on-line" některé z nových zapálených "gamerů" omrzí a kapacity multiplayer počítačů se začnou pohybovat v únosných mezích.
Ostudné (ne)licencování
Dostáváme se k jedné z nejkontroverznějších záležitostí opravdových jmen se z drtivé většiny opět nedočkáme. Obchodníci z Konami asi vědí, že si lidé hru koupí tak jako tak a tvorbu oficiálních sestav nechají na zapálených fanoušcích, kteří z toho mají houbeles.
Národní týmy, které se v PES6 dočkaly licence, zahrnují mj. Českou republiku, Francii, Austrálii, Anglii, Itálii, Argentinu, Španělsko a Švédsko. Krom toho narazíme na pravá jména v 1. francouzské lize a v týmech Sportingu Lisabon, Benfiky Lisabon, Olympiakosu Pireus a Manchesteru United. Kompletní výčet licencovaných týmů najdete v přiložené tabulce.
PES6 vs FIFA 2007
Nalijme si čistého vína - PES6 není perfektní, nemá k tomu však až tak daleko jako jeho konkurent. Pro Evo má tolik co nabídnout, že se mu dají prominout někdy až ukrutně pomalé nahrávky, brankáři, kteří vyrážejí i snadné míče při střelbě z úhlu, či herní módy, v nichž je zase jasně lepší FIFA (konkrétně manažerský mód). PES6 však dokáže skloubit realitu se zábavou a variabilitou, která neomrzí.
Na druhou stranu je nutno zmínit, že hra v některých ohledech vypadá jako šitá horkou jehlou a prostoru pro vylepšování je stále poměrně dost. Portování z konzolové verze je odfláknuté, až to bolí - už jen nastavení ovládání je opravdovým utrpením.