Paraworld - originální strategie

Jiří Janošek
6. 10. 2006 0:00
Překrásná příroda, pravěcí ještěři a válečnické kmeny to jsou hlavní, ale nikoliv jediná, lákadla povedené realtimové strategie.
Foto: Aktuálně.cz

Jsou hry, na které se většina hráčů těší hodně dlouho. To se týká i nové strategie od německých SEK, tvůrců originálních Wiggles. První zmínky a obrázky ze hry sahají až do roku 2003. Během tří let nás vydavatel namlsal a my se teď konečně můžeme přesvědčit o tom, jak jejich dílko ve skutečnosti dopadlo.

Inspirace Jurským parkem
Už podle obrázků je vám určitě jasné, kam se podíváme. Inspirace filmy jako Jurský park nebo známým knižním bestsellerem Ztracený svět je více než zřejmá. Na počátku 19. století skupinka vědců v čele s ambiciózním matematikem Jarvisem Babbitem objeví paralelní svět plný dinosaurů a další pravěké fauny a flóry, ale také tří domorodých kmenů. O tomto tajemství se náhodou dozví i tři mladí vědci, výbušný geolog Anthony Cole, přírodou okouzlená bioložka Stina Holmlund a do třetice introvertní fyzik Bela Andreas Benedek. Bohužel tito tři padnou do nastražené Babbitovy léčky, ocitají se přímo v jámě lvové a stávají se tak, ač nechtěně, hlavními hrdiny této hry. Nezbývá jim tak nic jiného, než se poprat s osudem a z tohoto nebezpečného a nehostinného světa najít cestu zpět.

Foto: Aktuálně.cz

Vynikající zpracování
Už při prvních minutách hraní vás upoutá nádherná grafika. Během vašeho dobrodružství budete procházet rozmanitým prostředím; na začátku typickou "evropskou" krajinou plnou lesů a luk, následně džunglí s bohatou flórou i faunou v podobě mnoha známých i neznámých druhů dinosaurů a jiných pravěkých zvířat. Časem se projdete i pouští, severními zeměmi pokrytými sněhem a ledem a nakonec se podíváte i do nehostinného sopečné pustiny. Stromy, tráva i zvířata vypadají výborně a pohybují se velmi živě, vše je propracováno do posledního detailu, včetně střídaní dnů a nocí či změn počasí. A je nutné říci, že když slunce zapadne, je vše ještě mnohem jemnější a hezčí.

#hodnoceni

Chybky
Ale jak se říká, nic není dokonalé. Celou hrou vás bude doprovázet mnoho animací, jak těch renderovaných, tak herních. To je sice velmi příjemné pro rozvíjení zápletky, ale právě renderované filmečky rozhodně oku nelahodí, dokonce by se dalo říct, že je až trestuhodné, jak je odfláknutá jejich kvalita. Dalším nešvarem hry je kamera. V Paraworldu totiž nejde dostatečně oddálit pohled, aby měl hráč dokonalý přehled o tom, co se ve hře a hlavně na bojišti děje. To zamrzí o to více, když některé  jednotky dosahují opravdu obrovských rozměrů. Skvělá je naopak hudba, která dodává celé hře tu správnou atmosféru.

Tři kmeny
Celá kampaň obsahuje příběh rozdělený do šestnácti misí. V těch se postupně vystřídají všechny tři rasy, které Paraworld kromě dinosaurů obývají. Tvůrci se při jejich výběru inspirovali nejstaršími národy našeho skutečného světa. V prvních misích se seznámíte s pyšnými severskými válečníky kmene Norsemen, pro které je čest a síla nadevše. Základnu stavějí na pevném místě a k její obraně využívají masivní kamenné zdi a věže. Ze surovin nejčastěji potřebují kámen. Samozřejmě, že bez dřeva a jídla se ale stejně jako ostatní neobejdou. V jejich armádě převládají klasické lidské jednotky jako bojovníci nebo lučištníci. Nechybí ale ani nějaké to osedlané prehistorické zvířátko v čele se statným Triceratopsem. Silnou zbraní seveřanů jsou i různé druhy lodí.

Foto: Aktuálně.cz

Druhým národem, který obývá herní svět, je kmen Dustriders. Nejvíce jsou asi podobní africkým kočovným kmenům, jsou velice přizpůsobiví a proto také nikdy dlouho nezůstávají na jednom místě. Od toho se odvíjí také jejich zcela odlišný styl života. Hlavní budova je pohyblivá, což má své klady i zápory. Na rozdíl od seveřanů nemají problém se přemístit tam, kde se zrovna nachází dostatek surovin a stejně tak i jejich přístav pluje tam, kde je dostatek ryb. Tento styl života bohužel neumožňuje kmenu stavět silná opevnění a hradby. Nedostatečnou obranu ale dohánějí v bojových jednotkách, zejména dinosaurech v čele s nejsilnějším a obávaným T-Rexem.

Poslední herní rasou je tajemný Dragon Clan se zájmem o mechanická zařízení a různé pasti. U nich se tvůrci inspirovali starodávnými asijskými národy. Narozdíl od seveřanů se neobtěžují stavěním obraných zdí, raději proti nepřátelům nastražují důmyslné pasti. Jejich jednotky jsou vybaveny mechanickými zbraněmi a jejich nejsilnějším bojovníkem je pak obrovský Seismosaurus, nesoucí na sobě vojáky vybavené děly.

Foto: Aktuálně.cz

Zajímavý systém
A čím dalším se Paraworld odlišuje od spousty ostatních realtimeových strategií? Tak především speciálním managementem jednotek, který tvůrci nazvali Army controller. Slouží k rozdělování jednotek do různých úrovní, přičemž je nutné počítat s populačním limitem a takticky zvažovat složení armády. Ve hře jsou i hrdinové, kteří mají kromě různých dovedností, jako např. uspání nepřítele nebo vyléčení všech zvířat v okolí, i schopnost zpřístupnit hráči jinak nedostupné jednotky.

Kvalitní strategie
Co se ovládání týče, disponuje Paraworld ještě jednou velice milou vychytávkou, která není u těchto her tak častá a výrazně ulehčuje ovládání při boji. V případě, že máte vybránu celou vaši armádu a táhnete s ní do bitvy, nemusíte vybírat pro použití speciálních dovedností hrdinů každou jednotku zvlášť, ale všechny jsou vám přístupné naráz v jedné liště, což je příjemné. Za každý splněný úkol získáváte body, které se vám pak na konci mise budou náramně hodit, protože si díky nim můžete přenést jakékoliv jednotky do další mise, stejně jako si jimi zvýšit počáteční zásobu surovin. Kromě kampaně nechybí ani multiplayer umožňující až osmi hráčům využít tři různé módy po síti nebo internetu. Paraworld je hodně povedeným titulem, zejména díky originálnímu hernímu světu, krásné grafice a několika zajímavým inovacím.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy