Mage Knight: Apocalypse je akčně laděné RPG ze světa tahové deskové hry Mage Knight z dílen WizKids Games (MechWarrior, HeroClix), která využívá jistých pravidel v kombinaci s doplňujícími barevnými figurkami. Za převedením na počítačové monitory stojí lidé z Interserv a Namco Bandai (Pac-Man, Soulcalibur). Nemusíte se strachovat o to, že tuto stolní hru neznáte a tudíž nevíte, jak fungují její pravidla. Mage Knight: Apocalypse si totiž ze stolní předlohy nebere herní systém, ale jen název a fantasy prostředí.
Výběr postavy
Jako v téměř každé akční RPG hře si na začátku zvolíte ústřední postavu, se kterou se budete snažit probojovat až na konec příběhu. Zde si budete moci vybrat z pěti přednastavených charakterů (pokud znáte například Baldur's Gate: Dark Alliance, víte, o čem mluvíme). Každá postava se může vydat jednou ze tří specializovaných povolání, nebo spíše umění. Prvním je trpaslík, který se může stát drsným bojovníkem pro boj zblízka mečem a štítem, pistolníkem nebo expertem na výbušniny. Druhým charakterem je amazonka, která se může specializovat na jeden ze tří bojových stylů napodobujících medvěda, jaguára nebo orla.
Jako třetí postava se nám představí drako-člověk z rasy Draconum, specializující se na magii ohně, země či bouře. Coby dalšího tu máme elfího paladina, z něhož se může stát bojovník, ochránce a léčitel nebo lukostřelec. A jako pátou postavu si lze zvolit upírku Nightblade, která se může specializovat jako bojovnice, necromantka nebo více a lépe využívat schopnosti a dovednosti svého upířího původu.
Lineární příběh
Solonavi, mystická a velice magická rasa, vede hlavního představitele do boje proti nejzkaženějšímu zlu, na jehož samotném konci se utkáte s pětihlavým Apokalyptickým drakem, nejsilnějším bojovníkem Chaosu. Cestou přes šest kapitol se k vám připojí čtyři další postavy - ano, přesně ty čtyři, které jste si také mohli vybrat na začátku hry při volbě hlavního hrdiny. Všech pět se zkrátka musí postupně spojit a zachránit nejenom svou zem, ale celý svět před jistým koncem.
#hodnoceni
Pokud nepatříte mezi fandy Mage Knight, nebude se vám příběh moc zamlouvat, protože je servírován velice nudnými animacemi. A pokud jeho příznivci jste, stejně z dějových sekvencí příliš nadšeni nebudete. Po několika animacích, které uvidíte, se přistihnete při jejich odklikávání.
Jednotvárná herní náplň
Hratelně se Mage Knight řadí mezi Diablo odnože, kde pokosíte vše, co se hýbe. A vlastně i to, co se hýbat už dávno nemá. A jelikož jako většina podobných her je i tato velmi lineární, jiná akce než "dojdi z místa A do místa B přes místo C a cestou pokos vše, co přijde do cesty" zde zcela chybí a postupně se začnete spíše nudit než bavit.
Ze začátku je zabíjení potvor možná zábava, ale později upadá do nudy a frustrace. A to i kvůli faktu, že umělá inteligence vašich spolubojovníků je skoro na nule. Představte si, jak pádíte do boje s padesáti monstry, do něhož se ponoříte, ale nikdo vám nepomůže, protože se kamarádi někde zasekli a neví, co dál. Ale ono to je vlastně úplně jedno. Po tom, co vás tucet příšer rozseká napadrť, se reinkarnujete u nejbližšího savepointu, a můžete se vrátit pár kroků zpět a dokončit rozdělanou práci. A pokud se vám opět stane, že umřete, nevěšte hlavu; zase se vrátíte mezi živé bez jakéhokoliv postihu, takže vlastně ani lektvary, co jste nasbírali nebo vyrobili a šetříte si je, nebudete vůbec potřebovat.
Bezmyšlenkovitá řežba
Pokud máte rádi velkolepější bitvy, kde použijete hlavu a taktiku, tak si mnoho zábavy neužijete. Žádná taktika, žádné napětí a žádná radost z vyhrané těžší bitvy. Nic. Jen se respawnujete a mydlíte se vesele dál zas a znovu.
Povyšování postav zde není řešeno klasickou cestou eXPů a levelů. Podle vzoru použitém v Elder Scrolls nebo Dungeon Siege záleží na tom, jaké dovednosti nejčastěji používáte - síla se zvýší po častém mávání mečem, inteligence zase při kouzlení.
Z tisíce potvor také vypadne tisíce předmětů, což je celkem fajn, hlavně pro hráče, kteří jsou na peníze nebo mají radost z každé nové věci, ale díky málo prostornému inventáři budete také tisíce věcí vyhazovat...
Grafické zpracování
Grafické zpracování je celkem na slušné úrovni, ale na zadek se určitě neposadíte. Postavy, příšery, efekty kouzel a mnoho lokací a scenérií se opravdu povedly, ale díky velice krkolomně řešené kameře si toho ani moc neužijete. Navíc čas od času z ničeho nic někde narazíte na nějakou neviditelnou překážku, což vskutku nepotěší.
Závěrečné hodnocení
Musíme říci, že Mage Knight: Apocalypse je hra, která se vývojářům moc nepovedla. Nic nového pod sluncem, a pokud je tu alespoň nějaký náznak dobrého nápadu, není dotažený do konce. Pokud někde v šuplíku máte ještě staré dobré Diablo nebo Dungeon Siege, víte, co dělat. Možná by pomohlo, kdyby se autoři nerozhodli pro real-time RPG, ale převedli na monitory počítačů tahový taktický systém originální deskové hry...