Dvacátého dubna si Američané připomenou osmé výročí nešťastné události známé jako Columbinský masakr. Tento den uskutečnili dva studenti Columbinské středí školy (Littleton, Colorado) svůj hrůzný plán, když zaútočili na nic netušící spolužáky. Zastřeleno bylo 12 studentů a učitelka, dalších 24 lidí bylo zraněno. Útočníci spáchali sebevraždu. Tragédie a zejména pátrání po motivu, který navedl studenty k popravě spolužáků, rozpoutalo dalekosáhlou diskuzi o společenských problémech, jež do osudného dne stály na periferii zájmu - mimo jiné šlo o problematiku šikany a násilí ve videohrách.
Po dlouhých šesti letech otevřela onu bolestivou ránu novodobé americké historie videohra jménem Super Columbine Massacre RPG! [trailer], která, jak napovídá název, pojala columbinské neštěstí za motiv a to pak nabídla ve formě, stylizované do podoby japonských RPG her éry konzole SNES.
První část herní "parodie" se odehrává ve škole, kde máte za úkol nejprve nastražit bomby ve školním bufetu a poté dojít do knihovny. Poprava spolužáků a personálu je čistě na hráčově volbě. Po příchodu do knihovny spáchají útočníci sebevraždu (hra nabízí fotografie těl z bezpečnostní kamery). Druhá část je situována do pekla, kde se musíte utkat s příšerami převzatými ze hry Doom a se Satanem (zpodobnění ze seriálu South Park). Mimo to se v pekle setkáte s Bartem Simpsonem, Mega Manem, Johnem Lennonem a Friedrichem Nietzschem, jemuž doručíte knihu Ecce Homo. Příběh končí nalezením obou částí Satanské Bible.
Autor hry vystupoval pod přezdívkou Columbin. Později byla jeho totožnost odhalena programátorem Rogerem Kovacsem, přítelem jedné z obětí incidentu. Daniele Ledonne čin, který mu byl námětem, odsuzuje. "Když se ve hře dostanete dost daleko, uvidíte velmi názorné fotografie těl Erica a Dylana (pachatelé). Nevím, zda lze vůbec nějak efektivněji konfrontovat jejich čin s následky, které za něj nesli," sdělil svého času Ledonne listu Washington Post.
Uběhlo pár let a hra se opět ozývá, nikoliv však díky iniciativě jejího autora. Titul Super Columbine Massacre RPG! byl nominován na post nejlepší nezávislé hry roku na festivalu Slamdance. Vybrali ji sami porotci. Krátce po zveřejnění nominací byl však titul vyřazen prezidentem festivalu, Peterem Baxterem. Rozhodnutí to bylo svobodné a důvody čistě morální, tvrdí prezident. Skutečnost je ovšem taková, že reakce veřejnosti na zařazení Super Columbine Massacre RPG! nebyly příliš přívětivé a co hůř, festival Slamdance přišel kvůli hře i o sponzory, informoval novináře Daniele Ledonne.
První kritika přišla kupodivu z nitra pořadatelského týmu, když Sam Roberts, manažer herní sekce, vyjádřil svůj nesouhlas s rozhodnutím prezidenta, neboť se domnívá, že tím degraduje smysl festivalu. "Jsem toho názoru, že úloha festivalu spočívá v poskytnutí prostoru k vyjádření", říká Roberts. V třináctileté tradici Slamdance doposud nebyl žádný z nominovaných filmů či herních titulů vyřazen.
Ač se to na první pohled nemusí zdát pochopitelné, hra má mnoho příznivců. Ti jí povětšinou připisují roli nevybíravého kritika současné společnosti. Když vám nevadí dokument, tak proč hra?, argumentují zastánci. Jamil Moledina, pořadatel Game Developers Conference, před takovouto analogií varuje. Důvod, proč bychom se měli srovnávání her a filmů v tomto ohledu vyhnout, vidí v interaktivitě her.