Studio BioWare je mezi hráči opravdu dobře známo a pokud ve vás zkratka RPG neevokuje označení raketometu, pak ho znáte taky. Svou kariéru založilo na veleslavné dvojici her známé jako Baldur's Gate, pro kterou je Dragon Age: Origins (dále už jen DAO) něco jako duchovní nástupce. Zapomeňte na kosmické lodě a objevování planet. Tady vládne kruté fantasy.
Nekonvenční pojetí
I když fantasy není zrovna ten správný výraz. Ve hře se sice vyskytnou nejrůznější kouzla, příšery a podobně, nicméně jen malá část z nich bude vypadat tak, jak je známe z klasických RPG. Vemte si kupříkladu rasy. Trpaslíci už nemusí být nutně vousatí a dělí se na dvě kasty. Jedni žijí hluboko pod zemí bez zájmu o okolní svět. Druzí naopak vykoukli na povrch, čímž se stali pro ostatní vyvrheli. Elfové už také nejsou vznešení nesmrtelní šašci, nýbrž krvežízniví ,,teroristi" a ušatí ,,policajti". Takto by se dalo směle pokračovat dál.
Stejně jako se nedočkáte klasických ras, se nedočkáte ani barvami přeplácané pohádky. DAO je totiž, mimo jiné, hodně temná hra. Chmury a zmar zde čiší z každého zákoutí. Války s nesčetnými hordami nepřátel si vybraly daň nejen na lidech, ale i na přírodě, přičemž to hlavní má teprve přijít. A vy v tom sehrajete zásadní roli.
Fantasy rasismus
Jako hráči budete mít na výběr ze tří archetypů postavy - bojovník, mág a zloděj. Jak se budete větvit dál už je jen váš problém, ale zásadní roli v tom sehraje volba rasy. Nejen proto, že každá má jiný pohled na svět, jak je popsáno o dva odstavce výše, ale hlavně proto, že každá má jiný startovací bod a odlišný vývoj příběhu. Vedle těchto zcela zásadních ,,omezení" je také nutno počítat s rasismem. Země DAO má totiž na věci svůj vlastní názor. A vůči jednotlivým rasám ho má nejvyhraněnější. Může se vám proto klidně stát, že vás vaši vrstevníci nebudou mít v lásce, obchodníci s vámi nebudou chtít obchodovat a vaše putování světem bude příjemné asi jako plížení se příkopem plným střepů. Ovšem o to více jsou vám posléze usnadněna morální rozhodnutí, kterých se zde také dočkáte (mluvíme přece o tvůrcích Mass Effectu a Star Wars: Knights of the Old Republic). I když asi ne tím neutrálním směrem...
Naštěstí tu pro vás bude vaše skupinka kumpánů, která vám pomůže názory si v hlavě důkladně utřídit. Vaši spolubojovníci jsou standardně zcela ovládáni umělou inteligencí, ovšem budete-li chtít, můžete si jejich životy omotat kolem svých prstů.
Pauzuju, tedy jsem
Boj probíhá v reálném čase, avšak nebylo by to studio BioWare, kdyby čas nešel zapauzovat. Během pauzy vás čeká klasické rozdávání příkazů v neklasickém provedení. Už to totiž nekončí jedním povelem, odpauzováním a opětovným rozdáváním. Zde si můžete jednotlivé povely plánovat již dopředu a skládat je do řady. Kouzelník tak může po nepříteli nejdřív hodit nádobku oleje a až pak po něm metnout fireball, čímž nadělá mnohem větší škody. Bojovník zase třeba štítem rozrazí nepřátelskou defenzivu, aby pak mohl svým mečem mnohem více ,,polechtat" nepřátelská brnění.
Kontrola vašeho avatárka probíhá pomocí klasických směrovacích kláves (W, S, A, D) spojených s vybíráním jednotlivých dovedností a kouzel díky vaší myši. S trochou nadsázky by se systém ovládání dal přirovnat k World of Warcraft, v němž lze zastavit čas.
Probijete-li se však dungeonem až k finálnímu bossovi, pak jdou všechny již zažité fintičky stranou. Příkladem budiž video ze samotného hraní, v němž na konci bojuje družina s velkou rohatou monstrozitou. Ta je bere jednoho po druhém do svých pařátů a vyříkává si to s nimi z očí do očí, mezi tím co do ní ostatní živí členové skupiny řežou hlava nehlava. Bohužel pro skupinu má nestvůra víc zdraví, než by se slušelo a jde k zemi až po úderech posledního přeživšího bojovníka. Vedle tohoto atraktivního souboje si však můžete všimnout, že nemusíte sledovat ukazatele našeho zdraví. Pod každým ,,hrdinou" je totiž světelný kruh, který vám uhasínáním jasně dává najevo, kolik toho daná osoba ještě snese.
Technické pozlátko
Grafickou stránku snad není nutno předběžně ani komentovat, stačí přihlédnout na jakýkoliv screenshot okolo a zjistíte, že prahnete-li po kráse, pak jste na správné adrese. O zvukové stránce není třeba pochybovat také, jelikož se těch nejdůležitějších dabérksých postů ujímají známé hvězdy a některé dokonce najdeme i zpracované v herních podobách. To se potom questy budou plnit mnohem snáze, když nám je zadá někdo známý.
A o to studiu BioWare také jde. Sami tvůrci totiž tvrdí, že DAO se stane jejich nejlepší hrou za posledních deset let. Docílit toho chtějí zátěží na hráčovy emoce. Nepůjde jen o morální rozhodnutí, o kterých padla již zmínka výše a díky nimž se příběh rozvine přesně tak, jak chcete. Ale i sžití s okolním světem, s příběhem země a s krutým osudem jejích obyvatel.
Jestli se to tvůrcům povedlo či ne zjistíme v prvním kvartálu následujícího roku. Tvůrci naposledy šlápli vedle se svým konzolovým Jade Empire a od té doby už vyšel Mass Effect, jenž jasně dokázal, že když jde o výborná RPG, nemá BioWare konkurenci. Snad to potvrdí i Dragon Age: Origins.