Povídá se, že se v roce 1672 povedlo hrstce pirátů, uvězněných v těžkém žaláři pevnosti Cartagena, uprchnout. A povídá se, že se zanedlouho potom v karibských oblastech objevila hra, která tuto památnou událost dovolila opakovat znovu a znovu, dokud hráče bavilo z obávaného vězení prchat. A povídá se... No, ono to nejspíš bude jen reklamní pohádka. Ale poslouchá se to dobře, ne?
Krabice *Cartageny* je jako vystřižená z příručky *Správná komunikace beze slov*. Mezi novináři se o televizní reportáži říká, že když ji divák uvidí s vypnutým zvukem a pochopí, o co v ní jde, tak je dobře udělaná. Podle stejného zlatého pravidla je zhotovená i krabice *Cartageny*. Parta otrhaných pirátů utíká tajným východem z pevnosti přímo ke člunu čekajícímu na pobřeží. Všechno o hře je řečeno od A do Z, to si prostě zaslouží pochvalu. Uvnitř krabice najdete stovku karet se šesti druhy symbolů (klíče, klobouk, vlajka, láhev, pistole a šavle), třicítku dřevěných figurek pirátů a šest kousků tajné chodby, která se dá podle autorů seskládat do asi tisíce herních kombinací.
Na začátku se hráči dohodnou, jestli budou hrát spíše náhodnou, nebo taktickou verzi. Při náhodné (tzv. Jamajské) se hraje se zakrytými kartami a hráči si je lížou z balíčku, při taktické (tzv. Tortužské) jsou zase všechny karty v držení veřejné a hráči je vybírají ze setu vyloženého na stole.
Nahoru, nebo dolů?
Majitelé utíkajících pirátů dostanou na začátku šest karet. Hra běží okolo stolu po směru hodinových ručiček a začíná hráč, který se nejvíce podobá kapitánovi. Cílem partie je co nejdříve dostrkat vaši bandu pirátů z jednoho konce chodby na její druhou stranu do čekající šalupy. Každý hráč může provést celkem tři tahy najednou. Jednou z možností je vyložení karty s určitým symbolem. Posouvaný pirát se pak přesune na nejbližší podobný obrázek. Ten však musí být volný, takže pokud jsou příští dvě šavle obsazeny jinými námořníky, poskočí si prchající až na tu třetí. Šikovně zahrané karty tak mohou piráta dostat jedním tahem téměř na konec chodby.
Vtip celé hry je v tom, že pokud chce hráč své muže někam dostrkat, musí na to mít karty. Ty ale nepadají z nebe. Hráč si je lízne pouze v případě, že popojede svým pirátem dozadu na nejbližší pole obsazené libovolným jiným zločincem. Smí se na něm zastavit pouze tehdy, jsou-li na něm jeden nebo dva muži. Pokud už tam stojí tři (na políčko už jiní dva nacouvali), musí jet přes ně dozadu a hledat dál. Pokud se mu povedlo uchytit se, vydělá svému hráči jednu nebo dvě karty podle toho, kolik sousedů zde stojí. To znamená, že hráči musí nejen hnát své muže dopředu, ale také dobře takticky táhnout zpět, aby se jim chvilková ztráta v důsledku vyplatila.
*Cartagena* je šikovná hra. Výborná je na ní především možnost zahrát si ji stejně dobře s dětmi nebo s přáteli, kteří nepatří do pařanské komunity a vaše jemné nuance taktiky neoceňují (v případě náhodné verze), nebo si dát partičku s otevřenými kartami, jež vám povaří mozek. Obojí se dá hodně dobře užít.
CARTAGENA
Autor: Leo Colovini
Počet hráčů: 2-5
Doba hry: cca 60 min.
Výrobce: Wining Moves
Distributor a foto: Corfix
Cena: 522 Kč
Hodnocení: 70 %